It’s my birthday - The most beautiful cake 🎂

August 5th is my birthday. I'm 28 now. When I was a student, I always felt sorry for my birthday. Because, respectively, there would be birthday celebrations at school.
Those who were born in the summer like me did not have birthdays. 😄
Of course, as I got older, I started to ignore birthdays. I'm also one of those people who get very embarrassed when I receive a gift.
That's why I feel embarrassed when such surprises are made or gifts are received.
This year's birthday was spent in Ankara.

My husband congratulated first. That's how I ate my first cake 😄.

Then my husband's sister surprised me. Thus, I ate my second cake.

In the following hours, if it was close to night now, my sister, brother and brother-in-law were surprised. I ate my third cake.

It's been a good day for me. Even though I said I don't care as much as I did when I was a kid, it was happy.
It's nice to feel valued. I hope my 28th is going to be much better. I was approaching 30 when I still felt like a child. In the past, 28-year-old people used to be too big for me. Now it's very different.
A person is the same person no matter what age they are. I am still who I was as a child. I've developed, I've matured, of course, that's different.
Well, that's all I'm going to tell you. Happy birthday, happy birthday 🤗

TR

5 Ağustos benim doğum günüm. 28 yaşındayım artık. Öğrenciyken doğum günü tarihime hep üzülürdüm. Çünkü sırasıyla okulda doğum günü kutlamaları olurdu. Benim gibi yaz ayında doğmuş olanların doğum günü kutlanmazdı. 😄
Tabi büyüdükçe çok da önemsememeye başladım doğum günlerini. Bir de hediye aldığım zaman çok mahcup olanlardanım. O yüzden böyle sürprizler yapılınca ya da hediye alınınca mahcup hissediyorum.
Bu seneki doğum günü Ankara’da geçti.
İlk önce eşim kutladı. İlk pastamı öyle yedim 😄.

Daha sonra eşimin kızkardeşi sürpriz yaptı. Böylelikle ikinci pastamı da yemiş oldum.

İlerleyen saatlerde artık gece olmaya yakın ise ablam, kardeşim ve eniştem sürpriz yaptı. Üçüncü pastamı da yemiş oldum.

Güzel bir gün oldu benim için.
Her ne kadar çocukken olduğu kadar önemsemiyorum desem de mutluluk vericiydi.
Değer verildiğini hissetmek güzel şey. 28. yaşım çok daha güzel geçer umarım. Hâlâ kendimi çocuk gibi hissederken 30 yaşıma yaklaşmışım.
Eskiden 28 yaşındaki insanlar bana çok büyük gelirdi. Şimdi ise çok farklı. İnsan hangi yaşta olursa olsun aynı kişiymiş aslında. Çocukken neysem hâlâ o kişiyim.
Geliştim, olgunlaştım tabi orası ayrı.
Neyse anlatacaklarım bu kadar.
Doğum günüm kutlu olsun, iyi ki doğmuşum 🤗

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
4 Comments