Po co Królestwu konstytucja?

img_7950.jpg

Dziś rozpoczęło się głosowanie nad projektem Konstytucji Królestwa Bez Kresu. Wiele osób odbiera to zapewne jako fanaberię. No bo po co komplikować życie? Ludzie oczekują lokalu, do którego przyjdą, zamówią, zapłacą, skonsumują i wyjdą. Ewentualnie: przyjdą, wezmą za darmo i pójdą. Obie te wizje - biznesowa i filantropijna - odpadają. Pierwsza ze względu na ograniczenia w umowie najmu, druga ze względu na koszty, które każdego miesiąca trzeba pokrywać. Innymi słowy: KBK nie może być komercyjnym lokalem, z drugiej jednak strony trzeba go jakoś utrzymać. Stąd też własne tokeny i budowanie Królestwa w oparciu nie o klientów, ale o społeczność, która go utrzymuje.

Tylko po co konstytucja? Przede wszystkim dla jasności zasad. Obecnie są one dość płynne. Wiele razy musiałem wymyślać jakieś reguły ad hoc lub odpowiadać na jakieś pytanie dotyczące KBK słowami: "o tym zdecyduje społeczność". Problem w tym, że przyjęty w 2019 roku system głosowania sms-owego jest bardzo kosztowny i czasochłonny. Z tego też względu do tej pory poza rozstrzygnięciem kwestii konstytucji odbyło się tylko jedno głosowanie - w sierpniu 2020 roku, dotyczące zawieszenia flagi białoruskiej. Wtedy też okazało się, że masowe wysyłanie sms-ów wiąże się z dodatkowymi opłatami i jest bardzo złym rozwiązaniem, wymagającym zmiany. A że od samego początku obowiązywała zasada, że wszystkie najważniejsze decyzje muszą być poddane głosowaniu, stąd też koniecznością stało się uchwalenie konstytucji regulującej fundamentalne kwestie.

Przyjęcie Konstytucji grudniowej odeśle do lamusa głosowanie sms-owe i przeniesie podejmowanie decyzji na blockchain Hive. To z kolei gwarantuje pełną transparentność procesu, w dodatku oszczędza czas i pieniądze. Wiąże się to oczywiście z pewnymi utrudnieniami (trzeba mieć konto Hive). Nie są one jednak nie do przeskoczenia. Zwłaszcza, że poszerzenie grona osób korzystających z blochchaina wpisuje się w długofalową strategię Królestwa wyprzedzania trendów i korzystania z alternatywnych możliwości finansowania działalności. Tu dodam, że od jakiegoś czasu wszystkie płynne nagrody za publikacje na kontach: @fundacja, @krolestwo, @ksiazki, @briszkot są deponowane w savings (to powoduje przyrost 10% rocznie) i jeśli konstytucja zostanie uchwalona, to w przyszłym roku społeczność będzie mogła zdecydować jak wydatkować te środki. Perspektywa na 2022 rok jest więc całkiem dobra. Najpierw jednak trzeba przyjąć najważniejsze zasady. Aby tak się stało projekt musi uzyskać poparcie 41549 głosów (z 83097).

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Ecency