Plan naprawczy KBK: Wstęp

obraz.png

Już od jakiegoś czasu planowałem napisać wpis zbierający różne pomysły na naprawę Królestwa Bez Kresu. Zawsze jednak, gdy zaczynałem nad tym dumać, to okazywało się, że jest tego tak dużo, że najpierw trzeba to jakoś uporządkować. Zacznę więc od określenia pól, na których konieczne jest podjęcie działań. W kolejnych wpisach skupię się na szczegółowych rozwiązaniach.

Informacja zewnętrzna

Pierwotne założenie była takie, że o KBK ludzie będą dowiadywali się na dwa sposoby: 1) przez znajomych oraz 2) przez wydarzenia na Facebooku. Podczas pandemii droga dotarcia na Biskupią ograniczyła się tylko do pierwszej opcji. Równocześnie zminimalizowaliśmy wykorzystanie Facebooka no i tak jakoś pozostało. Sytuację nieco zmieniło rozpoczęcie zajęć polsko-ukraińskich. Okazało się wtedy, że jednak część osób czyta kartki zawieszone na naszych oknach i że w ten sposób można promować KBK. Oczywiście dróg jest dużo więcej, a tym samym pracy do wykonania. Działania te można podzielić na kilka grup, w zależności od zasięgu. Po pierwsze można promować KBK wykorzystując okna lokalu. Jest monitor. Można też zawiesić kartki (obecnie wiszą ogłoszenia z kodem QR do @lekcje). Po drugie można promować @krolestwo w bezpośrednim jego sąsiedztwie, organizując jakieś akcje. Po trzecie można rozpuszczać wici w całym Krakowie wykorzystując do tego media lokalne i społecznościowe. Ostatnio np. trafiłem na Radio Pryzmat. Po czwarte można nagłaśniać działalność KBK w całej Polsce skupiając się na poszczególnych grupach - np. miłośnikach Herberta lub entuzjastach blockchainowych (moim zdaniem KBK jest idealnym przykładem tego jak połączyć technologię z życiem). Ogólnie na tym polu jest tytaniczna praca do wykonania. Zarówno w kontekście samego Królestwa, jak i aktywności, które się tu odbywają. Sam temat rozmów polsko-ukraińskich nadaje się do nagłośnienia jako przykład sensownego działania pomocowego połączonego z integracją (@hive.aid też). Niestety współczesny świat jest tak skonstruowany, że bez emocji i najlepiej kontrowersji media same się nie zainteresują daną kwestią.

Informacja wewnętrzna

Oprócz promocji na zewnątrz KBK potrzebna jest również lepsza informacja wewnątrz lokalu. Wiele osób trafia tu przy różnych okazjach (zwłaszcza w okolicznościach zajęć pl-ua), ale nawet po kilku wizytach wciąż nie wiedzą jak działa lokal. Dlatego konieczne jest wykonanie nowych ulotek oraz umieszczenie informacji w różnych miejscach. Informacja o tym jak wesprzeć KBK pojawiła się ostatnio na tablicy z darczyńcami, ale to wciąż za mało. Można też napisać artykuły w różnych językach i wydrukować do nich kody QR. Pomysłem, który może pokazać jak w praktyce działa KBK może być też "zawieszona herbata" (szersze info wkrótce).

Organizacja

Niestety im więcej pomysłów, tym więcej czasu trzeba na ich realizację. Moje moce przerobowe są ograniczone, dlatego konieczny jest podział zadań. Pisałem o tym na początku października. Powoli są podejmowane działania mające rozwiązać ten problem. I tak oto @lpa vel @lorenc powołał już np. Konfraternię Przyjaciół Book Clubu. Ma się ona zająć promocją BC, a przy okazji i KBK. Nieco gorzej wygląda perspektywa brania dyżurów, ale możliwe, że dałoby się to rozwiązać za pomocą wolontariatu europejskiego. Sam w taki uczestniczyłem na Łotwie i wiem, że ma to spory potencjał.

Ekonomia rycarowa

Ważnym aspektem działania KBK jest ekonomia rycarowa, z którą sprzężona jest lista nagród, które za rycary można dostać. Im będzie ona dłuższa, tym większa będzie motywacja ludzi, żeby korzystać z dobrodziejstw systemu. Jest to system naczyń połączonych. Im lepsza propozycja lokalu, tym bardziej ludzie będą chcieli mieć tokeny, a im bardziej będą chcieli je mieć, tym łatwiej przyjdzie im uczenie się Hive'a i angażowanie w różne działania. Będzie miało to również widoczny wpływ na darowizny. A to z kolei ustabilizuje sytuację KBK.

Implementacja Hive

Im więcej osób korzysta z Hive tym lepiej dla KBK. Po pierwsze dlatego, że budujemy tu swój fundusz żelazny, więc jego siła obniża ryzyko jakiejś niespodzianki. Po drugie dlatego, że korzystamy z tego blockchainu choćby do głosowania. Jeśli więc ktoś korzysta z Hive na co dzień, to jest większe prawdopodobieństwo, że będzie uczestniczył w procesie decyzyjnym. Fakt korzystania z jakiejś platformy mocno napędza działania wokół niej. Spokojnie więc mogę sobie wyobrazić sytuację, w której stali bywalcy KBK zamiast złotówek przesyłać sobie będą RCRT. To jednak może wydarzyć się tylko pod dwoma warunkami: 1) rycary mają dla nich wartość, 2) korzystają z odpowiednich aplikacji. Implementację Hive chciałbym stymulować m.in. przez organizację różnych konkursów skierowanych do społeczności KBK i ludzi wokół. Przydałaby się też jakaś prosta instrukcja wprowadzająca nowe osoby. Najlepiej z obrazkami...

Wydarzenia

Jednym z fundamentów rozwoju KBK są bez wątpienia wydarzenia. Obecnie mamy już kilka stałych elementów (Czwartki, Book Club, Film Club). Wciąż jednak jest miejsce na nowe. Najpierw jednak przydałoby się zadbać o aspekty opisane powyżej, bo tylko one pozwolą zatrzymać ludzi, którzy zjawią się z tej czy innej okazji.

PS.

Oczywiście jeśli ktoś ma jakieś pomysły, to śmiało może je tutaj wrzucać (w komentarzach). Można też napisać dłuższy wpis i opublikować go na naszej hive'owej społeczności KBK. Wszystkie głosy zostaną wzięte pod uwagę.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now