Pierwsza rocznica uchwalenia Konstytucji

Dokładnie rok temu, 19 grudnia 2021 roku, uchwalona została Konstytucja Królestwa Bez Kresu. Doszło do tego w drugim podejściu, bo pierwsze głosowanie odbyło się w sierpniu 2021 i zakończyło się niepowodzeniem (zabrakło 6758 głosów). Na szczęście w grudniu konstytucja przeszła uzyskując rekordowe poparcie 71,2% (59177 z 83097). Po roku obowiązywania uważam, że jej analiza mogłaby być dobrym tematem jakiejś pracy magisterskiej.

Pierwszy wątek mógłby dotyczyć korzystania z własnych praw. Konstytucja Królestwa dała każdemu kto posiada choćby jednego rycara depozytowego prawo inicjatywy ustawodawczej. Każdy może złożyć wniosek i jeśli uzyska on odpowiednią ilość głosów (10%) to zostaje on poddany pod głosowanie. W ciągu całego roku skorzystały z niego (oprócz mnie) dwie osoby - @lpa (wniosek o wywieszenie flagi ukraińskiej) i @grigorijj (wniosek o wprowadzenie możliwości wylicytowania prawa do korzystania z bujanego fotela). Nikt więcej nie miał żadnych propozycji. Jeszcze mniej osób (zero) skorzystało z prawa delegowania swojego głosu. Otóż, konstytucja dała osobom, które nie mają czasu, aby się angażować w życie KBK prawo przypisania mocy rycarowej do innego depozytu. Teoretycznie jest to szansa dla aktywnych osób z małym depozytem, aby mieć większy wpływ na kształtowanie polityki KBK. Ktoś jednak najpierw musiałby stworzyć jakiś program, na którego realizację inni (nie chcący się angażować) mogliby delegować swoje RCR. W praktyce jednak nikt z tego do tej pory nie skorzystał.

Drugi wątek to analiza skutków wprowadzenia zmian w projekcie konstytucji. Przypomnę, że zapisy ustawy zasadniczej z sierpnia 2021 brzmiały trochę inaczej, jednak po fiasku głosowania konstytucyjnego zostały wprowadzone pewne zmiany. Z jednej strony zniesiono quorum wynoszące 50%. Z drugiej jednak podniesiono próg wstępnej fazy z 1% do 10% głosów. W praktyce oznacza to, że jeśli ja, @kubak albo @raptusiewicz wstrzymamy się od poparcia, to nie jest łatwą sprawą osiągnięcie tych ~10K głosów. Doskonałym przykładem jest wniosek dot. zmiany stosunku rycarowego. 5001 głosów nie wystarczyło, aby poddać go pod głosowanie. Z drugiej jednak strony można potraktować to jako dowód na to, że kabekowa demokracja działa, bo przecież nie każdy był zainteresowany zaproponowaną zmianą. Zresztą, jak się później okazało, w kwestii pokonania inflacji można przyjąć alternatywne rozwiązania. Znamienne jest jednak to, że od 19 grudnia 2021 roku każdy pomysł muszę konfrontować z zapisami konstytucji (oraz ustaw). Ale nie narzekam. Jasne zasady są zdecydowanie lepsze niż ich brak.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now