Trliste Topluluktan Bağımsız Küratöre Dönüşüyor

Amacımız başından beri Türkçe kaliteli yazıları desteklemekti.

Merhabalar herkese. Ben Damla. Bir süredir benden haber alamadığınız için üzgünüm. Düşünüp bir karar vermem gerekirdi. Bu süreçte yanımda olan ve benden desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim.

Trliste olarak ilk yola çıktığımızdan beri amacımız kaliteli Türkçe yazıları desteklemek ve teşvik etmekti. Bu amacın gerçekleşmesi için bugüne kadar yanımda olan ve destek veren herkese teşekkür ederim. Çok farklı dönemlerden ve süreçlerden geçtik.

Bundan birkaç sene kadar önce blockchainde Türkçe yazan üye sayısı çok azdı. Bu sayının artması için bazı arkadaşlarla birlikte elimizden geleni yaptık. Bir topluluk oluşturup güçlerimizi orada birleştirirsek amaçlarımızı daha iyi gerçekleştireceğimizi düşünmüştüm. Ama gelinen son noktaya baktığımda bazı şeyleri göz ardı ettiğimin farkına vardım.


Güzel günlerden kalan bu fotoğraf için @baycan arkadaşımıza teşekkür ederiz.

Sık Karşılaştığım Sorunlar

İlk olarak bazı üyeler sadece Türkçe yazdıkları için destek alabilecekleri yönünde yanlış izlenime kapıldılar. Böyle bir vaatte hiçbir zaman bulunmadım. Bence bu platformun sosyal bir ortam olduğunun farkına varmayan, yazılarına özenmeyen, kurallara uymayan ve başını postundan kaldırmadan oy bekleyen kişilerin durup bir düşünmesi gerekir bazı şeyleri.

Bunun dışında sahte veya çoklu üyelikleri ayırt edip yazıları sadece oyu hak edenler arasından seçelim düşüncesiyle bir whitelist oluşturdum. Ancak maalesef bu durum yanlış anlaşıldı. Sanki bu listedeki üyelere ne yazarlarsa yazsınlar oy atmak zorundaymışım şeklinde anlayıp kendini ve yazılarını geliştirmeyi bırakan ve bunun sonucunda giderek körelen üyeler ortaya çıktı.

Bir de Hive nedir, biz kimiz, burada ne yapmaya çalışıyoruz gibi konular bazı üyelerin hiç dikkatini çekmiyor, onu sonunda anladım. Yani sadece post atıp gidelim, oylarımızı alalım, hivelarımızı çekelim, gerisi bizi ilgilendirmez düşüncesinde olan çok sayıda insan gördüm. Maalesef bu sıraladıklarım sorunların sadece küçük bir kısmı.

Tek Topluluğa Yönelik Çalışma Yapmanın Dezavantajları

Bir topluluk seçelim ve orada gelişelim düşüncesi teorik olarak kulağa fena gelmiyor, ama pratikte çok sayıda sorunu beraberinde getirdi. En büyük sorunlardan biri yeni gelenlerin ilk günden beri oy desteği aldıkları için durumu yanlış anlamaları oldu. Bir süre sonrasında sanki ne yazarlarsa yazsınlar biz onlara oy atmak zorundaymışız gibi bir ortam oluştu. Oysaki bu garantiyi bugüne kadar kimseye vermediğimizi tekrar tekrar dile getirmişimdir.

Topluluk içindeki üyeler arasında topluluğun gelişimi için zaman ayırma konusunda bir dengesizlik ortaya çıktı. Tüm üyelerin topluluk için çaba göstermesi gerekirken sadece bazı üyelerin koşturması durumuna ne yaparsak çözüm bulamadık. Böyle şeyler söylediğimde benim bir maddi beklenti içine girdiğim sanılıyor ya da emek verenlere bir karşılık ödensin gibi tekliflerde bulunuluyor ama diğer üyeler üzerlerine düşeni yapmadıkları için bence o birkaç kişinin emeklerinin hiçbir maddi karşılığı yok. Yani "sana 3-5 hive verelim sen tüm işleri yap" düşüncesine girilmesi geri kalanlar topluluğun ne anlama geldiğini öğrenmedikleri sürece yanlış bana göre.

Çok zamanımı ve emeğimi harcadım. Hep buna değer diyordum ama maalesef ne yaparsam yapayım bazı insanların bir türlü yüzü gülmedi.

Trliste'nin Bundan Sonrası İçin İzleyeceği Yol

Yukarıdaki tüm bahsettiğim ve daha fazla sorunlar yüzünden projeyi sonlandırmaya karar vermiştim. Hesaptaki Hive power'ı power down yapıp aktif üyelere dağıtıp kendi köşeme çekilmeyi planlıyordum açıkçası. Çok sayıda özel mesaj aldım. Bunlardan bazıları hesaptaki Hive'ların benim hakkım olduğunu yazıyordu. Teşekkür ederim. Umarım kimse yanlış anlamaz ama ben hiçbir zaman böyle şeylerin peşinde olmadım, olacak biri de değilim. Bugüne kadar birkaç kez Trliste hesabını power down yapıp Hive'ları ya aktif hesaplara ya da emek veren ekibe aktarmışımdır. Ancak sonrasında her seferinde sıfırdan başlamak zorunda kaldım. @sudefteri de bunu dedi. "Bir süre geçtikten sonra nasılsa yeniden başlayacaksın, neden power down yapıp dağıtıyorsun." diye power'ın hesapta kalması yönünde beni ikna etti. Kendisi de zaten bunca yıldır hep benimle birlikte uğraşıp, didinip, Türkçe yazıp okuyanlara destek vermek için elinden geleni yapan biri. Yine @baycan da mesaj atmış pd yapma diye. Başka bu konuda yazanlar oldu mu bilmiyorum. Kısaca Trliste hesabının çalışmasına devam etmesine karar verdik.

Eskisinden farkı bir kere yabancı topluluklarda yazan üyeleri de destekleyeceğiz. Yazıları Türkçe içerdiği sürece kaliteli postlar paylaşan üyelere destek vereceğiz. Yine ve tekrar tekrar söylüyorum kimseye oy garantisi veremeyiz. Whitelist üyesi sadece üyeyi doğrulamadan geçirdik, bu üye kurallara uygun post hazırlıyor, yazısı küratör tarafından beğenilirse oy alacak anlamına geliyor.

Sadece topluluklarda değil, kendi bloglarınızda da yazabilirsiniz. Tr etiketi kullanıldığı sürece postlarınıza ulaşmamız kolay olur. Ve whitelistimizi genişletip daha fazla üyeyi desteklemek istiyoruz. Şu anda Curie ve Tipu gibi küratörlerden destek alıyoruz. İlerleyen günlerde başka hesaplardan da desteklerin eklenmesi için çalışmalara başlayacağız.

Yabancılara da destek vereceğiz. Türkiye ve Türk kültürü ile ilgili postlar paylaşan yabancı üyeleri de kapsama alacağız. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili bir post yayınlayacağız.

Özetle Trliste artık sadece bir topluluğa değil blockchain genelinde paylaşılan tüm kaliteli postlara destek verecek. Daha fazla detayı önümüzdeki günlerde paylaşacağız. Bu değişikliği beğenmeyen üyeler olabilir. Değişikliğe katılmayanlar trailden çıkarlarsa bizim için herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadardı. Önümüzdeki günlerde küratörlerle ve yeni keşfedilen üyelerle ilgili daha fazla bilgi paylaşacağız. Bugüne kadar destek almayan üyeler için de yeni bir form hazırlayacağız. Gelişmeleri takipte kalın. Kimseye dargın veya kırgın değilim. Sadece sorunların tekrar yaşanmaması için bir karar almam gerekiyordu. Umarım aldığımız bu karar bizi amaçlarımıza daha fazla yaklaştırır. Sonuçta yazının başında da dediğim gibi, başından beri amacımız kaliteli Türkçe içerikleri desteklemekti.

Hoşça kalın
@damla


Trliste traili: https://hive.vote/dash.php?i=1&trail=trliste
Trliste ile ilgili güncellemeleri paylaşacağımız topluluğumuz: /trending/hive-138975
Discord: https://discord.gg/Bt7ZkpFxfp

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
47 Comments
Ecency