(EN-TR) My Mushroom Adventure With My Friend - Arkadaşımla Mantar Maceram

EN

Hello everyone! It's a new day!

I will tell you about my mushroom adventure. My friend and I were very bored and now it was time for mushrooms to come out. With light rain and a little sun, mushrooms start to appear in the mountains. Some get worms if they sit too long, so if you're going to find mushrooms, I'd definitely recommend checking if they're wormy. Or the simplest, you can buy, but the mushrooms you find yourself give a different taste to people.

IMG-20230517-WA0014.jpeg

You want to find the mushroom even more with the excitement and a moment of joy of finding it. If you're ready, let's start the adventure. We took my friend's car and started to drive towards the surrounding village.

When we got to our destination, we took the bag and knife in the car with us. My friend went to the left, and I went to the right. If you travel together without leaving, you both will see the same mushroom, so it is important to go to separate places and collect the mushrooms that have brown sixes because they are cultivated mushrooms and poisonous. They are not.

IMG_20230517_143406.jpg

My phone wasn't picking up where I was and I went back to where we started to get the signal. The phone started picking up and I called my friend, "Where are you?" I said. He said, "I went down to the stream beds, I found a lot of mushrooms here." Then the room asked me. "So did you find it?"

I said, "No, there were poisonous mushrooms in front of me, I only found one or two." Then I ran up to him, it was very hot and I was tired and thirsty, so I finally came to my friend and I was very happy to see him.

We went to the running water and washed our hands and drank from the water. The water was very cold and it gave us a headache when we drank it. I said, "We'll definitely get sick." When we started walking to the waterfall, I finally found a mushroom, it was fresh and fresh, I was happy to find a mushroom. When we got to the waterfall, we started to shoot the video and sat down for a little rest.

There, my friend gave me his mushroom. I said, "No, did you collect them for nothing, your right?" He said to me, "My purpose was to spend time and travel, I have no desire to collect mushrooms anymore, these are yours." said.

I said thank you and it was getting dark and it was time to go home. We started walking next to the car and that's how I ended my day. I hope you enjoy reading it. stay well

TR

Arkadaşlar yeni bir günden herkese merhaba

Size mantar meceramı anlatıcam.Arkadaşım ile çok sıkılmıştık ve şuan tam mantarların çıkma zamanıydı.Hafif yağmur ve birazcık güneş ile mantarlar dağlarda çıkmaya başlar. Bazıları çok uzun durursa kurtlanır,o yüzden mantar bulmaya gidecek olursanız, kurtlu olup olmadığına mutlaka bakmanızı tavsiye ederim. Ya da en basiti,satın alabilirsiniz ama kendi bulduğunuz mantarlar insana ayrı bir tat veriyor.

IMG-20230609-WA0004.jpeg

Mantarı bulmanın, heyecanı ve bir anlık sevinme ile daha da çok bulmak istiyorsunuz. Hazırsanız meceraya başlayalım.Arkadaşımın arabasını aldık ve civar köye doğru arabayı sürmeye başladım.Oranın dağlık alanı ve sulak dereleri çok olduğu için o civar köyü tercih ettik.

Gideceğimiz yere varınca arabada bulunan poşeti ve bıçağı yanımıza aldık.Arkadaşım sola gitti, ben ise sağa doğru gittim.Eğer beraber, ayrılmadan gezerseniz ikiniz de aynı mantarı görürsünüz, o yüzden ayrı yerlere gitmek ve altı kahverengi olan mantarları toplamak önemli çünkü onlar kültür mantarıdır ve zehirli değildirler.Ben arkadaşım dan çok ayrılmıştım, onu göremiyordum.Önüme bizim foskulak dediğimiz zehirli mantarlar çıkıyordu.Bu mantarlar içi yeşilimsi ve top şeklinde olan zehirli mantarlardır.Dikkat edelim bu mantarları sakın almayalım, bir an durdum ve arkadaşım yoktu,göremiyordum.

IMG-20230609-WA0006.jpg

Benim telefon bulunduğum yerde çekmiyordu ve sinyal almak için ilk başladığımız yere geri döndüm.Telefon çekmeye başladı ve arkadaşımı aradım, " Nerdesin?" dedim.O da dedi "Dere yataklarına indim, ben burda baya bir mantar buldum." dedi.Sonra oda bana sordu. "Peki sen buldun mu?""Hayır önüme zehirli mantarlar çıktı, sadece bir iki tane buldum."dedim."Tamam yanıma gel beraber buluruz dedi." Sonra yanına kadar koştum çok sıcaktı ve ben yorulmuş ve susamıştım en sonunda arkadaşımın yanına vardım ve onu gördüğüme çok sevindim.

Akan suyun yanına gidip elimizi yüzümüzü yıkayıp sudan içtik su çok soğuktu ve içtiğimiz zaman insanın başını ağrıtıyordu. "Kesin hasta oluruz."dedim.Arkadaşım "Birşey olmaz az içtik zaten,hadi buradan şelaleye doğru gidelim." Az ilerdeki şelaleye yürümeye başladık derken ben en sonunda bir mantar buldum tazeydi ve yeni çıkmıştı, mantar bulduğuma sevinmiştim. Şelalenin yanına varınca ,videosunu çekmeye başladık ve az dinlenmek için oturduk.

Orada arkadaşım mantarını bana verdi."Hayır o senin hakkın boş yere mi topladın onları"dedim. O da bana, "Benim amacım vakit geçirmek ve gezmekti,artık mantar toplamaya hevesim kalmadı bunlar senin olsun." dedi.

Bende teşekür ettim ve hava kararıyordu eve dönme zamanı gelmişti.Arabanın yanına yürümeye başladık ve bir günümü de bu şekilde bitirmiş oldum.Umarım okurken keyif alırsınız. Sağlıcakla kalın


Translated from Google

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
6 Comments
Ecency