Web Site Suggestion from Scientist - Bilim İnsanından Web Sitesi Önerisi

Hello everyone, I haven't found time to write a blog for two weeks, unfortunately I don't have the energy after work on weekdays, but I really want to write something. I'm starting to write without knowing what this blog will be about. Let's see where the words will take us.

I work in a laboratory, I am a scientist, in case you don't know me, I felt like I should give some information first :)


Source

Since I work in the quality department, the products produced need to be subjected to various tests and when they are approved, they are ready for sale. Let this be a general information :)

Since I just started my job, I am still trying to learn as much as I can and today I wanted to do a detailed reading of a test I did yesterday. As a result of my research, I reached a very sweet site and I think the information in it is both accurate and very well summarized. If you know school-age children, you can recommend this site.

Here is the site I am talking about: Online Science Notes and link

I liked it and made a note of this site. I wish I had come across it during my university years, it would have made my job a lot easier back then. But I hope it will make my work life easier now.

I learn best by writing, so part of my day today was to summarize what I did in the way I understood it, make notes and try to memorize the procedure. Apart from that, I did routine lab work and prepared the related e-mails. I wish my work time was a little shorter, then I would have more time to write, but for now, let's make do with this. Is that ok? :)

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Herkese merhaba, iki haftadır blog yazmaya vakit bulamadım, hafta içi mesai çıkışı enerjim kalmıyor ne yazık ki ama bir şeyler yazmayı çok istiyorum. Bu blog neyle ilgili olacak bilmeden yazmaya başlıyorum. Bakalım kelimeler bizi nerelere götürecek.

Ben bir laboratuvarda çalıyorum, bilim insanıyım eğer beni tanımıyorsanız diye öncesinde biraz bilgi vermem gerek gibi hissettim :)

Kalite kısmında çalıştığım için üretilen ürünleri çeşitli testlere tabi tutmak gerekiyor ve onay verince satışa hazır oluyorlar. Bu da genel bir bilgi olsun:)

İşe yeni başladığım için hala var gücümle öğrenmeye çalışıyorum bugün de, dün yaptığım bir testin detaylı okumasını yapmak istedim. Araştırmalarım sonucunda çok tatlı bir siteye ulaştım ve içindeki bilgiler hem doğru hem de çok güzel özetlenmiş bence. Eğer okul çağında çocuklar tanıyorsanız bu siteyi önerebilirsiniz.

İşte bahsettiğim site: Online Science Notes ve linki

Benim hoşuma gitti ve bir kenara not aldım bu siteyi. Keşke üniversite dönemimde denk gelseydim diye düşündüm. O zamanlar işimi epey kolaylaştırırdı. Ama olsun şimdi de iş hayatımı kolaylaştırmasını umuyorum.

En iyi yazarak öğreniyorum bunun işin bugün günümün bir kısmı, yaptığım şeyleri kendi anladığım şekilde özetleyerek notlar çıkartmak ve prosedürü ezberlemeye çalışmak oldu. Onun dışında yine rutin laboratuvar işlerini gerçekleştirdim ve ilgili mailleri hazırladım. Keşke iş sürem biraz daha kısa olsa, o zaman yazacak daha çok vaktim kalırdı şimdilik bu kadarla idare edelim. Olur mu?? :)

ipexito.gif

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
4 Comments
Ecency