Great Day with Dad - Babamla Güzel bir Gün [EN-TR]

Hello, I hope you are having a good time. I've been having a really good time lately. I came to Izmir with my dad the other day and we haven't been hanging out with him a lot lately. Family is always important and I'm never happy when my family and I are not on good terms. On the contrary, I am in a good mood when things are good with them. I will share some of the photos we took with you on the day we spent with him.


First we went to the beach, sea air is always good for you and makes you happy. It was a windy day and Alsancak, one of the most beautiful places in Izmir, was perhaps the most beautiful place I could be at that moment. We chatted with my father for a long time, watching the clouds and the sea in the sky. We talked about health, about the future, about everything you can think of. I really like the photos I take with my new phone. The colors are much brighter, the details are much better. You can notice that in the next photos.


The sea was not very clean and it is very sad because as I said this is one of the most beautiful places in Izmir. Luckily I managed to photograph the ferry as it was approaching the harbor and there was a fisherman there. He didn't even have a fishing rod and he was catching a lot of fish with just a fishing line. I would have loved to take a photo just when he caught the fish, but I couldn't, my father distracted me. We talked to him and wished him good luck. However, he didn't catch any fish after we walked away from him, maybe we had brought him luck haha.


Just as the ferry was passing by, my dad and his cousin were chatting. I told them I was going to take a photo they would remember for the rest of their lives and asked them to pose. I think it looks great, I would love to have a photo like this but my dad is not very good at taking photos. Still, it makes me happy to see him so happy. He shared this photo as a story on Whatsapp :)


Then we went to have lunch. Normally there are tons of things to eat in Izmir that are better than pasta. Fish, chicken, meat, an exotic dish but my dad is a vegetarian so we decided on pasta. My dad's cousin convinced us that this pasta place was very famous and that played a big role in us eating here. They only had pasta with tomato sauce and oregano. It looked simple and fresh. When I asked my father, he said he liked it.


You can see how happy he was eating the pasta. This is definitely the best photo I have ever taken. Everything in the photo looks so alive. I have never taken a better one. The happiness on my father's face is worth everything. This year he had a lot of illness and was not well. Just as it makes me happy to see my father like this, there is nothing sadder than seeing him sick. I hope his face will always smile.


I preferred chicken pasta, it had a fancy name, Penne Alfredo haha. It was delicious but not a special pasta. I think my dad's cousin tricked us haha. Their pasta was about two dollars and mine was four dollars. Since I haven't eaten pasta outside for a long time, I don't know if this price is cheap or expensive. Maybe you can answer this in the comments.

Thank you very much for reading. At the end of the day, the happiness of having spent a wonderful day with my father is priceless. I hope you are having a good time with your family too. Take care and have a great day!

TR

Merhabalar, umarım iyi zaman geçiriyorsunuzdur. Ben bu aralar gerçekten iyi zaman geçiriyorum. Geçen gün babamla İzmir'e geldik ve onunla son zamanlarda çok fazla baba oğul takılmamıştık. Aile her zaman önemlidir ve ne zaman ailemle aramız bozulsa mutlu olamam. Tam tersi onlarla aramız iyiyken de keyfim yerinde oluyor. Onunla geçirdiğimiz gün sizinle çektiğimiz fotoğraflardan bazılarını sizlerle paylaşacağım.


Önce sahile geldik, deniz havası insana her zaman iyi gelir ve mutlu eder. Rüzgarlı bir gündü ve İzmir'in en güzel yerlerinden biri olan Alsancak belki de o an bulunabileceğim en güzel yerdi. Gökyüzünde bulutları ve denizi izleyerek babamla uzun süre sohbet ettik. Sağlık hakkında, gelecek hakkında, aklınıza gelebilecek her şeyi konuştuk. Yeni telefonumla çektiğim fotoğrafları gerçekten çok beğeniyorum. Renkler çok daha parlak, detaylar çok daha güzel. Bir sonraki fotoğraflarda bunu fark edebilirsiniz.


Deniz pek temiz değildi ve bu çok üzücü çünkü burası söylediğim gibi İzmir'in en güzel yerlerinden biri. Şanslıyım ki vapuru limana yaklaşırken fotoğraflamayı başardım. Üstelik orada bir balıkçı da vardı. Bir oltası bile yoktu ve sadece misinayla bir sürü balık yakalıyordu. Tam balığı yakaladığında bir fotoğraf çekmeyi çok isterdim ama bunu başaramadım, babam dikkatimi dağıttı. Onunla da konuştuk ve bol şans diledik. Ne var ki yanından uzaklaştıktan sonra hiç balık tutamadı belki de ona şans getirmiştik haha.


Tam vapur geçerken babam ve onun kuzeni sohbet ediyordu. Onlara hayatları boyunca unutamayacakları bir fotoğraf çekeceğimi söyledim ve poz vermelerini istedim. Bence harika görünüyor, böyle bir fotoğrafım olmasını çok isterdim ama babam fotoğraf çekme konusunda pek iyi değil. Yine de onu böyle mutlu bir şekilde görmek beni de mutlu ediyor. Kendisi bu fotoğrafı Whatsapp üzerinden hikaye olarak paylaştı :)


Daha sonra öğle yemeği yemeye gittik. Normalde İzmir'de makarnadan daha güzel yenecek tonlarca şey var. Balık, tavuk, et, egzotik bir yemek ama babam bir vejeteryan bu yüzden makarnada karar kıldık. Babamın kuzeninin bizi bu makarnacının çok ünlü olduğuna ikna etmesi de burada yemek yememizde büyük rol oynadı. Onlar sadece domates soslu ve kekikli makarna yediler. Sade ve taze görünüyordu. Babama sorduğumda beğendiğini söyledi.


Makarnayı yerken ne kadar mutlu olduğunu görebilirsiniz. Bu kesinlikle benim çektiğim en güzel fotoğraf. Fotoğraftaki her şey çok canlı görünüyor. Daha güzelini çekmemiştim gerçekten. Babamın yüzündeki mutluluk her şeye değer. Bu yıl hastalıkla çok uğraştı ve pek iyi değildi. Nasıl ki babamı böyle görmek beni sevindiriyorsa babamın hasta halini görmekten daha üzücü bir şey yok. Umarım bu yüzü hep güler.


Ben tavuklu makarna tercih ettim. Bunun süslü bir adı vardı, Penne Alfredo olmalı haha. Ben klasik ismini tercih edeceğim. Lezzetliydi ama özel bir makarna değildi. Sanırım babamın kuzeni bizi kandırdı haha. Onların makarnası yaklaşık iki dolar benimki ise 4 dolardı. Çok uzun zamandır dışarıda makarna yemediğim için bu fiyatın ucuz mu pahalı mı olduğunu bilmiyorum. Belki yorumlarda siz buna bir cevap verebilirsiniz.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Günün sonunda babamla birlikte harika bir gün geçirmiş olmanın verdiği mutluluk paha biçilemez. Umarım siz de ailenizle iyi zaman geçiriyorsunuzdur. Kendinize iyi bakın ve harika bir gün geçirin!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
11 Comments
Ecency