Back to My Childhood | Footballer Cards - Çocukluğuma Geri Dönüş | Futbolcu Kartları[EN-TR]

Hello all, as you read in the title, I'm back to my childhood. Recently acidyo shared a Pokemon card packs opening video and pack opening videos are my favorite haha. Today when I went to the market I saw these cards, football player cards!

image.png

I loved playing with these cards when I was a kid. I had dozens of them and every day my friends and I would play with them outside. Sometimes we would line them up like on a soccer field and try to score goals with marbles but it would wear them out. Sometimes we would compare our cards against each other and whoever's card had the most power would get both cards. Imagine playing this all day long. And the soccer players at that time were really great. There were a lot of talented footballers in Turkey and I would be overjoyed when a player I admired like Arda Turan got a card. It was a really enjoyable time and when I went to the grocery store today, I felt like I was back in those days.

I bought some snacks and one of these boxes of soccer cards. The price was very cheap, about 1 Hive. And there are 12 cards inside. 2 of them are special hologram versions. I came home and I took a picture and then I opened the box excitedly. Uh man, this is a disappointment. Were the cards we had when we were little really this poor quality? Because these were literally made of paper and they smelled weird. Honestly, I don't think a kid would play with these, but I'm going to give them to my cousin anyway. Maybe he'll be interested.

IMG_0586.JPG
My two special players were Lucas Paqueta and Ederson. On the top left it says the star power of the players. Paqueta's power is 364 and Ederson's is 347. I don't think that's a fair rating hahaha. At the top is their position, at the bottom left is their power, in the middle is their nationality and on the right is their speed. At the bottom are their values, age and height. The strange thing is that even these special cards don't have the same height. The card on the left is bigger than the card on the right XD

IMG_0587.JPG
I also have Maradona as a legend card. This card is as poor quality as the others. Unlike the others, it also lists his national matches and how many goals he scored in those matches.

IMG_0595.JPG
Here are the other cards I have. I sorted them according to their power. It felt good to have Arda Güler, one of the best Turkish footballers, and Victor Nelsson who plays for my favorite team Galatasaray. As you can see here, there are two more series, Diamond and Gold. So they don't matter to me because how valuable are they when you have something of poor quality? They are also very unfair in terms of ratings. How can Bruno Fernandes be better than Neymar, or is Joao Cancelo the same rating as Victor Nelsson? Cancelo is talented enough to play in the number 10 position for every team in Turkey dude hahaha.

IMG_0596.JPG
The back side of the cards are the same, so there is no difference from the others. I don't know what more I can say about it, I wish they were a bit more careful when making these cards because I'm not kidding, in Turkey these things get trending very quickly.

If I were to give these cards a score, I would give them 2 out of 10. That's because the images of the soccer players look good. Did you play with such cards as a child? If you did, you can share your thoughts with me in the comments. Thank you so much for reading, take care and have a great day!

incublushive.gif

TR

Hepinize merhaba, başlıkta da okuduğunuz gibi çocukluğuma döndüm. Geçenlerde acidyo bir Pokemon kart açılış videosu paylaştı ve paket açılış videoları benim favorim haha. Bugün ise bakkala gittiğimde bu kartları gördüm. Futbolcu kartları!

image.png

Çocukluğumda bu kartlarla oynamayı çok severdim. Onlarcasına sahiptim ve her gün arkadaşlarımla dışarıda bu kartlarla oynardık. Bazen onları futbol sahasındaymış gibi dizip bilyelerle birbirimize gol atmaya çalışırdık ancak bu onları çok yıpratırdı. Bu yüzden bundan kaçınırdık. Bazen de kartlarımızı birbirleriyle kıyaslardık ve kimin kartının gücü büyükse o iki kartın birden sahibi olurdu. Bunu tüm gün oynadığımızı düşünün. Üstelik o zamanki futbolcular gerçekten harikaydı. Türkiye'de pek çok yetenekli futbolcu vardı ve Arda Turan gibi hayranı olduğum bir futbolcunun kartı çıktığında aşırı sevinirdim. Gerçekten çok keyifli zamanlardı ve bugün bakkala gittiğimde sanki o günlere dönmüş gibi hissettim.

Birkaç atıştırmalık ve bu futbolcu kartı kutusundan da bir tane aldım. Fiyatı çok ucuzdu, yaklaşık 1 Hive. İçinden ise 12 tane kart çıkıyor. 2 tanesi özel hologram versiyon. Eve geldim ve fotoğrafını çektikten sonra heyecanla kutuyu açtım. Uh dostum, bu tam bir hayal kırıklığı. Küçükken sahip olduğumuz kartlar gerçekten bu kadar kalitesiz miydi acaba? Çünkü bunlar tam anlamıyla kağıttan yapılmış ve bir garip kokuyorlardı. Açıkçası bir çocuğun bunlarla oynayacağını zannetmiyorum ama yine de kuzenime hediye edeceğim. Belki onun ilgisini çeker.

IMG_0586.JPG
İki özel oyuncum Lucas Paqueta ve Edersondu. Sol üstte futbolcuların yıldız gücü yazıyor. Paqueta'nın gücü 364 ve Ederson'un 347. Bunun adil bir değerlendirme olduğunu zannetmiyorum hahaha. En üstte oyuncuların mevkileri, sol altta güçleri ortada milliyetleri ve sağda da hızları yazıyor. En altta ise değerleri, yaşı ve boyu. Garip olan şey ise bu özel kartların bile boyları aynı değil. Soldaki kart sağdaki karttan daha büyük XD

IMG_0587.JPG
Bir de efsane kart olarak Maradona'ya sahibim. Bu kart da diğerleri kadar kalitesiz. Diğerlerinden farklı olarak milli maçları ve bu maçlarda kaç gol attığı da yazıyor.

IMG_0595.JPG
İşte diğer sahip olduğum kartlar bunlar. Hepsini güçlerine göre sıraladım. En iyi Türk futbolculardan biri olan Arda Güler ve favori takımım Galatasaray'da oynayan Victor Nelsson'a sahip olmak güzel hissettirdi. Burada gördüğünüz gibi Elmas ve Altın olmak üzere iki farklı daha seri var. Yani bunların benim gözümde hiçbir önemi yok çünkü kalitesiz bir şey olduğu zaman ne kadar değerli olabilirler ki? Ayrıca reyting olarak da çok adaletsizler. Bruno Fernandes nasıl Neymar'dan daha iyi olabilir, ya da Joao Cancelo ile Victor Nelsson aynı reyting mi? Cancelo Türkiye'deki bütün takımlarda 10 numara pozisyonunda oynayabilecek kadar yetenekli dostum hahaha.

IMG_0596.JPG
Kartların arka tarafı da birbiriyle aynı, yani diğerlerinden hiçbir farkı yok. Bu konuda daha fazla ne söyleyebilirim bilmiyorum. Keşke bu kartları yaparken biraz daha özenli davransalardı çünkü şaka yapmıyorum Türkiye'de bu tarz şeyler çok çabuk trend oluyor.

Bu kartlara puan verecek olsaydım 10 üzerinden 2 verirdim. O da futbolcuların görüntüleri iyi görünüyor. Siz çocukken böyle kartlarla oynadınız mı? Oynadıysanız düşüncelerinizi benimle yorumlarda paylaşabilirsiniz. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim, kendinize iyi bakın ve harika bir gün geçirin!

incublushive.gif

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
20 Comments
Ecency