Lost in the Galaxy: My Tour of Sandland's Space-Themed Art - Sandland'in Uzay Temalı Heykellerine Yolculuğum

Hi guys. I've been on the road for 10 days. I started my journey from Xanthos. This trip was a great escape for me, and as I travelled, I felt my sorrows diminishing and my lost peace returning. I sometimes take this route to recharge myself, and since I have my laptop and phone by my side, I feel at home everywhere I go, so I am not in a hurry to return home this time.

Turkish: Merhabalar herkese. 10 gündür yollardayım. Yolculuğuma Xanthos'tan başladım. Bu benim için büyük bir kaçıştı ve gezdikçe üzüntülerimin azaldığını, kaybettiğim huzurumun geri geldiğini hissediyorum. Arada yenilenmek için bu yola başvururum ve laptopla telefonum yanımda olduğu sürece her yer benim evim olduğu için bu kez eve dönmek için acele etmiyorum.

Sandland is an open-air museum where giant sculptures made of sand are exhibited. I visit this place every year. Because the concept always changes and new art pieces are made to fit the new theme, replacing the old sculptures. These sculptures made by artists from the world's different parts, are displayed outdoors for a year, exposed to natural conditions, and enchant their viewers. Of course, the idea behind this is that nothing lasts forever in a way. Sandland is a museum that reminds us how important the present moment is. As I wasn't sure when I'd be back in Antalya, I stopped by here in the short period before I went to Sagalassos to ensure I did not miss this year's theme and took pictures of the sculptures. As you may remember, I had come across exhibitions themed on mythological characters and historical figures in previous years and I had shared my impressions of them with you in 2021 and 2019.

Sandland kumdan yapılan dev heykellerin sergilendiği bir açık hava müzesi. Burayı her yıl ziyaret ederim. Çünkü konsept hep değişir ve eski heykellerin yerine yeni temaya uygun sanat eserleri yapılır. Dünyanın farklı yerlerinden gelen sanatçılar tarafından yapılan bu heykeller doğa koşullarına maruz kalarak bir sene boyunca açık havada sergilenir ve izleyicilerini büyülerler. Tabii bunun altında bir bakıma hiçbir şeyin sonsuza kadar sürmediği düşüncesi yatıyor. Kısaca yaşanılan anın ne kadar önemli olduğunu bize hatırlatan bir müzedir Sandland. Antalya'ya bir daha ne zaman döneceğimi tam bilmediğim için, bu senenin konseptini kaçırmamak adına Sagalassos'a geçmeden önceki kısa bir süre içinde fırsatını bulup buraya uğradım ve heykellerin fotoğraflarını çektim. Hatırlarsanız önceki senelerde mitolojik karakterler ve tarihi figürler temalı sergilere denk gelmiştim ve onlarla ilgili izlenimlerimi 2021 ve 2019 yıllarında sizlerle paylaşmıştım.

Sandland 2023

This year's theme at Sandland is space. I must say that when I saw some of the sculptures, I got especially excited and it felt like I became a child again. It was amazing to see sculptures of space vehicles, planets, and starships, as well as characters from many movies such as Star Wars, Star Trek, Guardians of the Galaxy and many others. I also enjoyed seeing sculptures of historical figures.

I was once again greeted by this veteran lion at the entrance. You may have seen it in my previous posts.

Sandland'in bu seneki teması uzay. Bazı heykelleri görünce özellikle çok heyecanlanıp çocukuğuma gittiğimi söylemeliyim. Uzay araçları, gezegen ve yıldız gemilerinin yanı sıra Star Wars, Star Trek, Guardians of the Galaxy ve daha sayamadığım birçok filmden tanıdığımız karakterlerin heykellerini görmek çok güzeldi. Tarihi şahsiyetlerin heykelleri ile karşılaşmamdan da oldukça keyif aldım.

Girişte beni yine bu emektar aslan karşıladı. Onu önceki yazılarımda görmüşsünüzdür.

Darth Vader

A great surprise for fans of Star Wars like me. Seeing one of my favorite representatives of the dark side in a huge size in front of me was very enjoyable.

Benim gibi Star Wars hayranları için çok güzel bir sürpriz. Karanlık tarafın en sevdiğim temsilcilerinden birini devasa boyutta karşımda görmek çok eğlenceliydi.

Yuri Gagarin

One of the impressive and well-preserved sculptures in the museum. The facial expression of Gagarin, the first human to step into space, has been depicted very realistically. When compared to the little visitor who came while I was taking a photo, it is very clear how big the statue is. 🙂

Müzedeki etkileyici ve iyi korunmuş olan yapıtlardan biri. Uzaya ayak basan ilk insan olan Gagarin'in yüz ifadesi çok gerçekçi bir şekilde tasvir edilmiş. Fotoğrafı çektiğim sırada gelen minik ziyaretçi ile kıyaslandığında heykelin ne kadar büyük olduğu çok net görünüyor 🙂

Galileo Galilei

The famous Italian astronomer, depicted with his telescope, seems to be telling us that he is ready to explore the secrets of the universe.

Elinde teleskopuyla tasvir edilen ünlü İtalyan astronom sanki bize evrenin sırlarını keşfetmeye hazır olduğunu söylüyor.

The Wright Brothers / Wright Kardeşler

The most important brothers in aviation history have not been forgotten. They almost remind us of the importance of history.

Havacılık tarihindeki en önemli kardeşler de unutulmamış. Adeta bize tarihin önemini hatırlatıyorlar.

A Spaceship / Uzay Gemisi

In a space-themed exhibition, a spaceship is a must, of course.

Uzay temalı sergide uzay gemisi olmazsa olmaz tabii.

Saturn and The Planets / Satürn ve Gezegenler

Sculptures of the planets are also included. Saturn, Venus and other sculptures reflect the details of the planets. The famous rings of Saturn have not been forgotten either.

Gezegenlerin heykellerine de yer verilmiş. Satürn, Venüs ve diğer heykeller gezegenlerin detaylarını yansıtıyor. Satürn'ün ünlü halkaları da unutulmamış.

Star Trek

Spock, one of the most unforgettable characters of Star Trek, was also one of the well-preserved sculptures I encountered in the museum.

Star Trek'in en unutulmaz karakterlerinden biri olan Spock da müzede karşılaştığım iyi korunmuş heykellerden biri oldu.

Guardians of the Galaxy

One of the popular sculptures in the museum is the one consisting of characters from the Guardians of the Galaxy movie. Everything, from the costumes and accessories of the characters, has been thoroughly done.

Guardians of the Galaxy filminde yer alan karakterlerden oluşan heykel de müzenin popüler heykellerinden biri. Karakterlerin kostümleri ve aksesuarlarına kadar her şey özenle yapılmış.

Interstellar

As a sci-fi movie fan, seeing a sculpture of one of my favorite films here has made me very happy. The sculpture is quite fascinating and reminded me that I need to watch the movie again.

Bir bilim kurgu filmleri hayranı olarak en sevdiğim filmlerden birinin heykelini burada görmek beni çok sevindirdi. Heykel oldukça büyüleyici ve filmi yeniden izlemem gerektiğini bana hatırlattı.

Mars Colony / Mars Kolonisi

Elon Musk and his SpaceX project has also not been forgotten. The Mars colony section is one of the beautiful parts where art reflects technology.

Elon Musk ve SpaceX projesi de unutulmamış. Mars kolonisi kısmı sanatın teknolojiyi yansıttığı güzel bölümlerden biri.

A Zeppelin/ Zeplin

A zeppelin sculpture that reflects the nostalgic atmosphere of the past.

Geçmişin nostaljik havasını yansıtan bir zeplin heykeli

The Galata Tower/ Galata Kulesi

I was also very happy to see the sculpture of Hezarfen Ahmed Çelebi, who launched himself into the void by gliding from the Galata Tower. The Galata tower, one of the most important historical buildings of Istanbul, has been beautifully represented. Unfortunately, the head of the Ahmed Celebi statue seems to have succumbed to the natural conditions.

Galata kulesinden kanatlanıp kendini boşluğa burakan Hezarfen Ahmed Çelebi heykelini gördüğüme de çok sevindim. İstanbul'un en önemli tarihi yapılarından biri olan Galata kulesi çok güzel yansıtılmış. Ne yazık ki Ahmed Çelebi heykelinin kafa kısmı doğa koşullarına yenik düşmüş gibi görünüyor.

Lightyear

The sculpture of Buzz Lightyear, one of the legendary characters of the movie Lightyear, is also quite remarkable.

Lightyear filminin efsanevi karakterlerinden biri olan Buzz Lightyear'ın heykeli de oldukça dikkat çekici.

The Fifth Element

I came across the sculpture of one of my other favorite movies. The character played by Milla Jovovich has become a legend imo. The sculpture is very succesful.

Sevdiğim filmlerden birinin heykeliyle daha karşılaştım. Özellikle Milla Jovovich'in canlandırdığı karakter efsane olmuş bence. Heykeli de bir o kadar başarılı.

Columbia

The first space shuttle to launch into space, Columbia, has not been forgotten either.

Uzaya ilk çıkan uzay mekiği Columbia da unutulmamış.

And Much More / Ve Diğerleri

Some of the sculptures have been worn out due to weather conditions. Such sculptures are either being restored or if the damaged parts are too extensive, they are completely demolished and replaced with new ones. The sculptures of Valentina Tereshkova, Leonardo da Vinci, and Neil Armstrong were somewhat worn out.

Daha çok sayıda uzay temalı heykel sergileniyor. Bunlardan bazıları hava koşullarından yıpranmışlar. Bu tür heykeller ya yeniden restore ediliyorlar ya da yıpranmış kısımları çok fazlaysa tamamen yıkılıp yenileri yapılıyor. Valentina Tereshkova, Leonardo da Vinci, Neil Armstrong heykelleri bir miktar yıpranmışlardı.

Avatar & Icarus

While walking in the museum, I also stumbled upon the Avatar and Icarus sculptures. I think these sculptures may have been remnants from the previous exhibition with a mythology theme. However, since the concept is about flying, they are still being exhibited as they are not entirely unfamiliar with this year's theme.

Müzede dolaşırken ayrıca Avatar ve Icarus heykelleriyle karşılaştım. Bu heykellerin mitoloji temalı önceki sergiden kalmış olabileceklerini düşünüyorum. Ancak konsept uçmakla ilgili olunca yılın temasına çok da yabancı kalmadıklarından sergilenmeye devam ediyorlar.

The Sandland sculptures impressed me this time, because each one told a story and took me to a completely different world.

Sandland heykelleri bu kez beni oldukça etkilediler, çünkü her biri bir hikaye anlatıyordu ve beni bambaşka bir dünyaya götürdüler.

Where is Sandland and Some Useful Information

Sandland is a sand sculpture museum located in the Lara region of Antalya. You can reach the museum by your own car or by city bus. Since the ground is completely sand and can turn into mud during rainy seasons, I recommend wearing suitable shoes. Also, it is an open museum, if you plan to visit during the hot months, don't forget to bring a hat and sunglasses to protect yourself from the sun.

it is currently open from morning until 7 pm, but may vary depending on the visiting season. I remember that in the summer there were sometimes illuminated shows at night. The entrance fee is 80 Turkish liras, the museum card is not valid here as it is a private museum.

Pinmapple: [//]:# (!pinmapple 36.84886 lat 30.81427 long d3scr)

Sandland Nerede Ve Birkaç Faydalı Bilgi

Sandland kum heykel müzesi Antalya'nın Lara bölgesinde yer alıyor. Sahilde yer alan müzeye kendi aracınızla veya şehir içi otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Yerler tamamen kum ve yağmurlu dönemlerde tamamen çamur olduğu için uygun bir ayakkabı giymenizi öneririm. Aynı zamanda üzeri açık bir müze, sıcak aylarda ziyaret edecek olursanız güneşten korunmak için yanınıza şapka ve gözlük almayı ihmal etmeyin.

Şu anda sabahtan akşam 7'ye kadar açık ancak bu saatler ziyaret dönemine göre değişebilir. Yaz aylarında bazen geceleri ışıklandırmalı gösteriler yapıldığını hatırlıyorum. Giriş ücreti 80 Türk lirası, özel bir müze olduğu için müze kart burada geçerli değil.

Things to Do Around Sandland

Sandland is located on the Lara beach. If you come during the hot season, you can add swimming to your program. The weather is cold at the moment and it's not yet time to swim.

Sandland Civarında Yapılacak Şeyler

Sandland Lara sahilinde yer alıyor. Sıcak mevsimde gelecek olursanız programınıza denize girmeyi de ekleyebilirsiniz. Şu anda hava soğuk, henüz denize girilmiyor.

There are also very nice picnic areas right next to Sandland. There are barbecue units and sitting areas made by the municipality. Setting up tents is not allowed, but if you bring your own ingredients, you can barbecue here.

Aynı zamanda Sandland'in hemen yanında çok güzel piknik alanları bulunmakta. Burada belediyenin yaptığı mangal üniteleri ve oturma alanları var. Çadır kurmak yasak ama kendi yemeklik malzemelenizi getirirseniz burada mangal yapabilirsiniz.

This place is located near the TerraCity shopping mall. If you enjoy to shop offline, you can also stop by TerraCity on your way back. 🙂 You can also visit the the cinema inside and watch a movie.

There are numerous places to eat in TerraCity and the surrounding area. Returning from Sandland, I stopped by the pizzeria on my way because I did not want to enter TerraCity and had limited time. I'm not someone who consumes a lot of pizza and fast food. I rarely come here. I decided to try the new Avocado and Salmon pizza that caught my attention. But I was not satisfied. Pizza was spicy. I like both fish and spice separately, but they did not work well together imo. In short, I did not like it, so I decided not to share the name of the restaurant. I paid a bill of 230 Turkish liras. These prices are normal since it is a touristic area.

Burası TerraCity alış veriş merkezine yakın. Offline alışveriş yapmayı seviyorsanız dönüşte TerraCity'ye de uğrayabilirsiniz. 🙂 Ayrıca içerideki cinemaya uğrayıp film izleyebilirsiniz.

TerraCity'de ve civarda yemek yiyebileceğiniz çok sayıda mekan var. Ben Sandland dönüşü TerraCity'ye girmek istemediğim için ve zamanın kısıtlı olduğu için yolumun üzerindeki pizzacıya uğradım. Çok fazla pizza ve fast food tüketen biri değilim. Buraya nadiren gelirim. Yeni eklenen Avokadolu somonlu pizza dikkatimi çektiği için denemeye karar verdim. Ama memnun kalmadım. Pizza acıydı. Balığı da acıyı da ayrı ayrı çok severim ama ikisi bir araya gelince güzel olmamış bence. Kısaca beğenmedim, o yüzden de restoranın adını paylaşmama kararı aldım. 230 lira hesap ödedim. Turistik bir bölge olduğu için bu fiyatlar normal.

Saying Goodbye to Antalya

After dinner, I went to the seaside to say goodbye to Antalya. I'll be on the road for now. I don't know when I'll be back here. Actually, this is something I do often. Traveling helps me rediscover myself. But I can't always find the motivation to share my experiences. I hope this time I can continue sharing the places I visited for a long time.

Antalya'ya Veda

Yemekten sonra deniz kenarına gidip Antalya'ya veda ettim. Şimdilik yollarda olacağım. Buraya ne zaman döneceğimi bilmiyorum. Aslında bu sık yaptığım şey. Yani gezmek beni kendime getiriyor. Ama her zaman paylaşacak motivasyonu kendimde bulamıyorum. Umarım bu kez gezdiğim yerleri paylaşmaya uzun süre devam edebilirim.

A movie called "Operation Fortune", which was released recently, was filmed here. I'm not sure if you've seen it or not. The scenes that take place in the Marina and Kaleiçi are especially enjoyable.

Burada kısa bir süre önce vizyona giren "Servet operasyonu" (Operation Fortune) adlı film çekildi. İzlediniz mi bilmiyorum. Özellikle Yat limanında ve Kaleiçi'nde geçen sahneleri çok eğlenceli.

That's all for today. I'm bidding you farewell with a sugar-free Turkish coffee with a view of the marina. See you soon.

Şimdilik hoşça kalın. Yat limanı manzaralı sade bir Türk kahvesiyle sizlere de veda ediyorum. Görüşmek üzere.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
20 Comments
Ecency