Gry planszowe, zręcznościowe, towarzyskie #6.

UBONGO

Słowo "ubongo" w języku używanym we wschodniej i środkowej części Afryki oznacza "mózg".

Autorem gry jest szwedzki projektant gier urodzony w Polsce pan Grzegorz Rejchtman. Pierwotnie gra ukazała się pod nazwą Pyramidens Portar i w 2003 roku zdobyła szwedzką nagrodę Årets spel. Następnie gra w 2005 roku została wydana w Niemczech już pod nazwą Ubongo i również zdobyła nagrodę, zajmując 4 miejsce na niemieckimi konkursie gier.

Gra jest przeznaczona dla 1-4 graczy. Jedna rozgrywka zajmuję ok 20-30 minut. Ubongo to gra logiczna, przypominająca Tetrisa.

Kolorystyka gry nawiązuje do kultury afrykańskich i australijskich Aborygenów. Podobnie zwierzęta, które są umieszczone na kartach gry ponieważ, są to występujące gatunki w dżungli i na sawannie.

Zasady gry.

Każdy z graczy dostaje zestaw 12 kafelków o różnych kształtach, a planszę zadań układa się na środku w jednym stosie. Plansze zadań są dwustronne. Na jednej jest prostszy wariant z 3 kafelkami do ułożenia oraz trudniejszy z 4 kafelkami do ułożenia. Możemy sobie wybrać, w który wariant gramy.

Następnie każdy gracz bierze 1 planszę zadań ze stosu i kładzie ją przed sobą. Jeden z graczy rzuca kostką i obraca klepsydrę. Wylosowany symbol na kostce wskazuje, które kafelki będą używane. Gracze jak najszybciej wyszukują ze swoich 12 kafelków te, które pokazane są na planszy, obok wylosowanego symbolu.
Gracz, który ułoży wszystkie kafelki krzyczy "UBONGO"!

Jeśli piasek w klepsydrze się przesypie, a nikt nie ułożył swoich kafelków, odbywa się druga runda na takich samych zasadach jak pierwsza.

W grze jest również dodatkowa plansza, która nazywa się tor rund i na niej są układane dodatkowe punkty - kamienie - dla najszybszych graczy. Pierwsza osoba, która ułoży kafelki zabiera klejnot z woreczka podstawowego plus jeden szafir. Drugi najszybszy gracz losuje klejnot z woreczka podstawowego plus zabiera bursztyn z toru rund.

Tor rund to również licznik rund. Gra kończy się po 9 rundach, czyli wtedy, gdy na torze rund nie pozostanie ani jeden klejnot. Każdy gracz sumuje wartość zebranych kamieni zgodnie z tabelką wartości. Zwycięża gracz, który zdobył najwięcej punktów.

Mnie osobiście gra do siebie nie przekonała. Być może póki co zagrałem za mało razy i w przyszłości, wraz z częstszym graniem bardziej mi się spodoba. Na chwilę obecną grę oceniam na:

3,5/5.

Dziękuję za uwagę i życzę wszystkim miłego weekendu.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Ecency