Roślinne piękności

Witam wszystkich serdecznie.
Niestety aura za oknem sprawiła iż w ostatnich dniach mocno mnie ścięło. Wiem jak to brzmi podejrzanie ale bez obaw, nie jestem wampirem 😉 słoneczna pogoda wywołuje u mnie mega silne migreny, a te swoją mocą sprawiają iż nie jestem na siłach normalnie funkcjonować.

Chciałam Wam dzisiaj przedstawić dwie roślinne piękności, które ze mną mieszkają.
Nie jestem typem „ogrodnika”. Nigdy nie miałam żadnych roślin z prostego powodu, skutecznie wszystkie uśmiercałam. Nie był to efekt zamierzony jakoś tak to się samo działo.
Jakiś czas temu, chyba rok temu jeśli się nie mylę, zamieszkała ze mną pierwsza piękność, muchołówka Dionaea z rodziny rosiczkowatych.

img_1079.heic

img_1080.heic

Trochę się obawiałam, że tak jak każda roślinka w moich rękach, ta również nie pożyje długo. A jednak, ma już rok i miewa się całkiem świetnie.

Muchołówka jest byliną mięsożerną. W naturalnym środowisku zamieszkuje tereny bagienne ubogie w substancje odżywcze. Rośliny te preferują klimat umiarkowany, dobrze znoszą zarówno ciepłe i suche lato, jak i chłodne zimy
Muchołówki wabią owady intensywnie wybarwionymi liśćmi oraz słodkim nektarem. Aby pułapka się zamknęła, owad musi podrażnić włoski czuciowe, które znajdują się na wewnętrznej stronie liścia-pułapki.

Jeśli chodzi o podłoże to powinny one rosnąć w specjalnym podłożu złożonym z torfu i gruboziarnistego piasku lub drobnego żwirku. Wymagają stale wilgotnego podłoża więc rośliny te podlewamy przez podsiąkanie czyli lejemy wodę do podstawki, a nie wprost do doniczki. Musimy zadbać aby w podstawce zawsze była woda.

img_2141.heic

W chwili obecnej moja muchołówka zamieszkuje sobie w szklarence razem z eszewerią i ma się świetnie. Trzymajcie kciuki aby było tak jak najdłużej.

Dzisiaj dołączyła do tego grona kolejna roślinna piękność. To kapturnica.

img_2489.heic

img_2488.heic

Wkrótce napiszę o niej coś więcej, a tymczasem dziękuje za uwagę ♥️

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
9 Comments