Dlaczego policjanci w USA żyją dłużej niż policjanci w Polsce?

Filmik przedstawia interwencje policji w San Diego. Ciekaw jestem czy gdyby sytuacja miała miejsce w Polsce to ołowiem dostaliby funkcjonariusze, a nie przestępca?

Procedury użycia broni.

Policjant zanim użyje broni musi przeanalizować czy może jej użyć. Ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej szczegółowo wskazuje kiedy i w jaki sposób funkcjonariusz może skorzystać "klamki". Czasami zdarza się, że podczas interwencji to sekundy decydują o życiu lub śmierci (jak na filmiku) i co wtedy? Postępować zgodnie z procedurami? Zastanawiać się czy użycie broni jest uzasadnione?

Jak czytamy w ustawie:

Broni palnej używa się lub wykorzystuje się ją wyłącznie, jeżeli użycie lub wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego:

  1. okazało się niewystarczające do osiągnięcia celów tego użycia lub wykorzystania lub
  2. nie jest możliwe ze względu na okoliczności zdarzenia.

No właśnie czy kiedy przestępca sięga do kieszeni to można czy nie można strzelać? Policjant w Polsce musi się zastanawiać czy może ktoś do niego zadzwonił i sięga po telefon albo jest głodny i wyciąga batonik. Chwila zawahania i masz kulkę w głowie. Wg procedur policjant powinien jeszcze przed strzałem krzyknąć "stój policja" i oddać strzał ostrzegawczy. Powodzenia.

Policjant w Polsce nie ma łatwo.

Przeglądając niektóre relacje kiedy policjanci w Polsce użyli broni to jawi nam się obraz tekturowego państwa z tekturowymi procedurami. Okazuje się, że funkcjonariusz często staje przed dylematem strzelać i dostać zarzuty przekroczenia uprawnień albo ryzykować życie.

Weźmy np. sprawę z Miastka, gdzie pijany mężczyzna ruszył w stronę funkcjonariusza z nożem grożąc, że go zabije. Policjant oddaje strzały ostrzegawcze! Jak nad nim leciały gołębie to po nich! Na szczęście dla mundurowego nożownik był pijany i w pewnym momencie się przewrócił, nóż wypadł mu z ręki i udało się go obezwładnić. Aż strach pomyśleć jak skończyła by się sprawa, gdyby napastnik się nie potknął...

W Olsztynie pijany mężczyzna podczas ucieczki rzucał w policjantów kawałkiem zbitej szyby i kamieniami. Funkcjonariusz oddał w jego kierunku kilka strzałów, które okazały się śmiertelne. Policjant ma zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci.

W Gdańsku mężczyzna chciał staranować funkcjonariusza, który próbował zatrzymać go do kontroli. Policjant celował w opony samochodu. Jak dla mnie to mógł nawet użyć granatu i bazooki.

W innej, podobnej sprawie funkcjonariusz dostał zarzuty karne. Szokująca jest opinia sądu:

"Zdaniem sądu, nawet po przyjęciu wersji oskarżonego, który bronił się, mówiąc, że samochód kierowany przez Cezarego S. "napierał na niego", nie istniała "bezwzględna, racjonalna konieczność użycia broni palnej". To ja się pytam co on miał zrobić skoro nie był on bohaterem filmu "Matrix" i nie potrafił zatrzymywać samochodów "ręką"?

Ilu policjantów każdego roku ginie albo ma sprawy sądowe związane z użyciem broni? Chyba nie po to tak długo szkoli się mundurowych, aby później im dać broń, której nie mogą używać. Ci czasami muszą podjąć decyzję w ułamku sekundy i te biurokratyczne procedury mogą kosztować ich życie lub zdrowie.

Korzystałem z:

https://gp24.pl/policjant-uzyl-broni-pijany-mezczyzna-chcial-go-zaatakowac-nozem/ar/4736149

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-01-16/uzyl-broni-na-sluzbie-postrzelony-mezczyzna-zmarl-policjant-uslyszal-zarzuty/

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-05-04/kierowca-po-amfetaminie-chcial-przejechac-policjanta-funkcjonariusz-uzyl-broni/

https://tvn24.pl/pomorze/szczecin-policjant-smiertelnie-postrzelil-kierowce-podczas-kontroli-jest-prawomocny-wyrok-3638910

https://pk.gov.pl/wp-content/uploads/2016/07/babbaefec5d0218423ae59f10446ef32.pdf

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now