Czas na piwo #25 - "Банка с Пастри Стаутом"

Muszę zadać sobie pytanie. Czym się kierowałem wkładając puszkę z piwem "Банка с Пастри Стаутом" do zakupowego koszyka w Beer Markecie kilka tygodni temu? Przede wszystkim chciałem spróbować rosyjskich piw rzemieślniczych. Nie raz nie dwa zdarzało mi się popijać rosyjskie koncerniaki typu "Балтика", ale to były zwykłe pilsy, nie różniące się w zasadzie niczym od rodzimej Tatry czy niderlandzkiego Heinekena. Natomiast piwa kraftowe pozwalają browarnikom wykazać się kunsztem i fantazją w kreowaniu kompozycji smakowych, które często zaskakują miłośników "złotego nektaru".

DSC_1026.JPG

Tak, więc tym razem, miał to być mój pierwszy raz z rosyjskim piwem kraftowym, nie byłem swiadomy, że będzie to mój podwójny "pierwszy raz", bo styl jaki reprezentuje "Банка с Пастри Стаутом" był mi nieznany, coś tam słyszałem o pastry stoutach, ale jak on smakuje nie miałem okazji się przekonać, aż do tego momentu.

DSC_1130.JPG

Prezentowane piwo jest wynikiem współpracy dwóch rosyjskich browarów Hausmann Brewery z dalekiego Jekaterynburga i moskiewskiego Red Button Brewery. Red Button Brewery to główni eksperymentatorzy w rosyjskim Krafcie, podejmujący ryzyko stosowania w swoim piwie najbardziej niewyobrażalnych składników, od przecierów owocowych i cukierków po kurze jaja i czerwony kawior. Piwowarzy z Hausmann Brewery są nie mniej szaleni w swoich kompozycjach, warto wspomnieć, że jednym z ostatnich uwarzonych przez nich piw jest "Pezzettoni Veraci Di Napoli" - piwo warzone w stylu Tomato Gose, z dodatkiem soli, włoskich pomidorów i estragonu. Przyznam, że miałbym ochotę tego spróbować.

DSC_1128.JPG

Źródło grafiki: https://www.facebook.com/2gbeer

Wracając do głównego bohatera dzisiejszej prezentacji "Банка с Пастри Стаутом" to najkrócej można by je zrecenzować Rosyjski deser w puszce! "Банка с пастри стаутом" to szaleństwo wyciśnięte do granic możliwości, ultra deserowy milk stout leżakowany w beczkach po whiskey. Styl Pastry Stout często jest mylony z Imperialem, jednak w przeciwieństwie do niego jest umiarkowanie mocnym, chociaż w przypadku "Банка с Пастри Стаутом" i tak nie da się wypić więcej niż jednej puszki, bo grozi cukrzycą.

Intensywnie czarna barwa, praktycznie bez piany. Aromat cukierkowo-słodki z wyczuwalnym aromatem beczki po whisky. W ustach ma się wrażenie, że to kremowy deser czekoladowy z nutami ciasteczek, lodów, cukrowych krówek. Bardzo gęste, lepkie, likierowe z długim rozgrzewającym posmakiem.

DSC_1134.JPG

Mam nadzieję, że moja przygoda nie skończy się na tym jednym spotkaniu z rosyjskim kraftem, fantazja i polot rosyjskich piwowarów zdaje się być nieograniczona.

DSC_1027.JPG

Банка с Пастри Стаутом

Browar: Hausmann Brewery & Red Button Brewery
Styl: Ultra Pastry Stout
6,5% ABV
No IBU
Kraj pochodzenia: Rosja
Cena: 6,90 EUR
H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversion now