How To Connect A Length of PVC Pipe With PVC Elbow? [ENG-TUR]

Hi

I would like to explain how to connect a PVC elbow with a length of PVC pipe, which has no mouth and gasket, in this post. I needed this for the roof drain.

Merhaba

Bu yazımda belirli bir uzunlukta, ağzı ve lastiği olmayan bir PVC boruyu PVC dirsek ile nasıl bağlandığını anlatmak istedim. Çatı aktarımı için bunu yapmam gerekliydi.

If you have redundant PVC pipes which are cut to various lengths in your garden or coal shed, you can easily reuse them connecting to another PVC pipe or elbow.

Bahçenizde veya kömürlüğünüzde, kullanılmayan ve çeşitli uzunluklarda kesilmiş PVC borular varsa, bunları başka bir PVC boru ya da dirseğe birleştirerek rahatça tekrar kullanabilirsiniz.

Here are the materials I have. First clean them, then check whether the mouth of the PVC pipe which will join to PVC elbow is smooth.

Elimdeki malzeme bunlar. Önce bunları temizliyoruz, PVC borunun dirseğe girecek ağzının düzgün olup olmadığını kontrol ediyoruz.

20201121_155708.jpg

Turn on the stove on low heat. Keep the mouth of the PVC pipe that will fit the PVC elbow on low heat for about one minute.

Ocağı kısık ateşte açıyoruz. Dirseğe girecek PVC borunun ağzını yaklaşık bir dakika kısık ateşte tutuyoruz.

20201121_183617.jpg

After the mouth of PVC pipe has been stretched, fit the elbow into the pipe quickly and hold it until the pipe cools down.

PVC borunun ağzı esnedikten sonra zaman kaybetmeden dirseği boruya geçiriyoruz ve boru soğuyana kadar tutuyoruz.

20201121_160511.jpg

Since the PVC pipe and the PVC elbow are old, I wanted them to look nice, therefore I painted them and then connected to the PVC pipe coming from the roof.

PVC boru ve dirsek eski olduğu için onları boyayarak guzel görunmelerini istedim ve sonra da çatıdan gelen boruya bağladım.

20201121_1708599.jpg

That’s all.

İşte bu kadar.

All The Photos In This Post Belong To Me.
Bu Yazıdaki Tüm Fotoğraflar Bana Aittir.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
2 Comments