Čo bolo a čo je v našich rádiách?

Včera som narazil na zaujímavý článok o tom, ako sa od cca 50-tych rokov vyvíjali rádiá produkované v našich končinách, ktorý mi nedá nezdieľať:

Ako sa rokmi menili "vnútornosti" bežného rádia

V článku sa dočítate, ako sme postupne prešli od rádií plných spletí rôzne sa kryžujúcich káblov a elektróniek s vysokou spotrebou:


radio1.jpg
Pôvodný zdroj obrázku: https://teslaradio.webgarden.cz/rubriky/tesla/kvarteto-525a

až k dnešným rádio-čipom na miniaturizovaných plošných spojoch, ktoré dokáže malá baterka v mobilnom telefóne napájať dlhé hodiny:


11083_02.jpg
Pôvodný zdroj obrázku: https://www.sparkfun.com/products/11083

Až pri takomto spätnom pohľade si človek plne uvedomí, akou dlhou a zložitou cestou sme prešli, kým sme sa dostali k dnešným "výdobytkom modernej techniky". A pohľad o niekoľko desiatok rokov späť nám tiež pripomína, ako rýchlo sa všetko mení a napreduje.

Vyššie uvedený článok ma ale priviedol aj k ďalšiemu webu, odkiaľ autor čerpal niektoré z obrázkov:

https://teslaradio.webgarden.cz/

To je, povedal by som, raj pre elektrotechnických nadšencov so záujmom o históriu. Nájdete tu väčšinu rádií značky Tesla vyrobených v Československu cca od začiatku 50-tych rokov, vrátane ich popisu a fotografií celých rádií, ako aj ich vnútorných obvodov.

Našiel som tu napríklad aj rádio Tesla 512A vyrábané v rokoch 1954 - 1955, ktoré ak sa nemýlim, mali kedysi aj moji starí rodičia (ale možno len podobne vyzerá, presný typ si pochopiteľne nepamätám). Ani v tomto prípade samozrejme nechýbajú fotky "vnútorností":


radio1.jpg

radio2.jpg

Zdroj obrázkov: https://teslaradio.webgarden.cz/rubriky/tesla/512a

K tomuto rádiu je tam dokonca priložená aj schéma celého zapojenia.

Pravdu povediac, človeku sa dnes už ani nechce veriť, že s technológiou akú vidíme na týchto fotkách sa Jurijovi Gagarinovi v roku 1961 podarilo dostať sa do vesmíru a bezpečne sa vrátiť späť na Zem.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
10 Comments