Splinterlands rewardsystém dnes a tenkrát

V předešlém článku jsem trochu sepsul rewardsystém hry Gods&Unchained. Rozhodl jsem se proto napsat pár řádků na své stránky, ohledně vývoje reward systému mojí oblíbené hry Splinterlands

Kdyby Vás zajímalo k tématu Splinterlands více informací, například ohledně mechaniky soubojů, pravidel a doporučených strategií, můžete najít zde:
https://metauptrend.com/splinterwiki/

Reward systém byl v průběhu několika let měněn na základě aktuálních okolností a situací, v níž se ekosystém Splinterlads nacházel. V této kapitole Vám nastíním všechny příčiny a následky, kterým tým vývojářů v neprobádaných vodách web 3.0. prostředí čelil.
Signifikantní změny byly tři - "legacy & bullmarket" (2019~2021), "bearmarket setup" (2022~2024) a "nový cyklus", který tu máme od března 2024.

Legacy & Bullmarket

Byl první reward systém, který pamatuji. V odměnách se dalo nahrát DEC, reward karty, Untammed balíčky a lektvary. Také jste mohli používat speciální lektvary, které odměny zvyšovaly a přidávaly pravděpodobnost i na drop Land plots, které byly v presale.
Jediné, co bylo potřeba, tak bylo odehrát 5 výher s určitou barvou a 1x se dalo rerollovat. Daily truhly byly odstupňované dle dosažené ligy - např. Bronze I - 2truhly, Bronze II - 3 truhly atd. Stejně tak byl ostupňován počet sezóních truhel v závislosti na progresu, přitom šance na drop nejzajímavějších výher byly ze všech truhel stejný.
Krom ranku byly ligy odstupňované dle Collection power (Burning power všech karet) a v ligách platilo i omezení na maximální úrovně vyvolávačů, kteří přímo ovlivňovali úrovně i ostatních karet.
Také běžel 365ti denní airdrop SPS v závislosti na Collection power a množství držených DEC a landů z presale. Tento airdrop a reward systém měl několik následků.

Explodovala hodnota DEC, kterou se vývojáři snaží dlouhodobě pegovat na hodnotě 1000DEC=1$. Běžně byla v tomto období jeho cena 10x vyšší, někdy i 15x. To zapříčinilo velkému množství pálení karet a obrovskému počtu arbitráží na marketu, kdy se vyplatilo vykupovat určité karty za DEC a při spálení jste za ně dostali větší množství DEC zpátky. Nejen díky tomu rostly ceny karet do astronomických hodnot, kdy se například epické goldfoil reward karty obchodovali za 120$+.

Odehrát denní odměny bylo velmi snadné a nenáročné na čas. V nejvyšším peaku se dalo takto na odměnách nahrát v Gold lize i 200$+ v DEC a kartách za jediný den. Nebyla to žádná geniální myšlenka a každý, kdo si dal dohromady 1+1 zjistil, že mnohem profitabilnější je rozdělit kolekci do více účtů a grindovat truhly v nižších ligách. Ceny veškerých asetů byly na absolutním vrcholu a změna byla nevyhnutelná.

Bearmarket setup

Vysoké zisky a rychlé návratnosti investic přitáhly pozornost velryb a vlčáků, kteří ve velkém extrahovaly hodnotu ven. Přispělo k tomu i spuštění rental marketu, který karty zlevnil, jelikož již nebylo potřebné je vlastnit. Také byl ukončen SPS airdrop a byla vydána edice Chaos Legion, které se mimochodem prodalo v první den general sale přes 6,5milionů balíčků.
Ekosystém ždímaly obří botfarmy, kdy nebyly výjimkou entity s tisíci a více účty, které grindovali bronze ligu s shadow kartami a vše okamžitě dumpovali na marketu. To mělo za následek devastaci hodnoty DEC, která padla i pod 0.7$ za 1000DEC, čímž se každému naskytnula možnost arbitráže a nákupu například Chaos Legion balíčků s kurzovní slevou 30% a více.
Přišla první změna, kdy se rozhodlo, že hráči, kteří hrají více jsou více odměňováni. Reward truhly se nahrávali v závislosti na úrovní karet, počtu výher a ke konci i v závislosti na velikosti SPS staku. Cílem bylo udržet největší asset holders a odříznout od odměn účty, které na reward systému pouze parazitovali.

Což se ve finále povedlo. Bylo ovšem nutné původní set reward karet nahradit za Soulbound/account bound karty, které není možné prodávat a DEC bylo nahrazeno SPS. Dále tento reward systém přinesl rozdělení na Wild a Modern formát, aby hru zatraktivnili pro nové hráče a také si komunita odsouhlasila zákaz robotů v Modern formátu. Také bylo zrušeno pravidlo omezení na ligu v závislosti na Collection power. Omezení úrovní karet v závislosti na lize zůstalo.

V tomto rewardsystému nejvíce profitovali největší asset holders, kteří nahrávali nejvíce SPS i karet. Ve vyšších ligách byla také větší pravděpodobnost na drop epických, legendárních a gold foil karet. Cílem bylo tyto účty ve hře přes bearmarket udržet.

Nový cyklus

Byly porušeny bearmarket struktury na grafech SPS I Hive. Bylo nutné provést opět změny a zatraktivnit hru pro nové hráče. Jde zejména o zjednodušení pravidel pro rankování a použitelnost karet. Jelikož mají starší hráči velký náskok díky soulbound a gladiator kartám, bylo zrušeno omezení úrovní karet napříč všemi ligami. Také byla zrušena možnost zdržení se v nižší lize, kde se snadněji nahrávali reward truhly, kdy kvůli lepším odměnám po odehrání sezóny hráči přeskakovali do té nejvyšší v posledním, nebo předposledním dni.

Další dvě velké změny se týkají SPS reward poolu. Z rewardpoolu jde nově stejné množství SPS do Modern formátu i do Wild formátu. Z toho vyplývá, že pokud se bude ve Wildu hrát 5x více her, budou tam 5x nižší odměny v SPS.
Druhá razantní změna se týká rozdělení SPS za výhry napříč všemi ligami. Nově naleznete ve všech ligách stejně vysoké SPS odměny a závisí pouze jak vysoko dokážete v žebříčku vyšplhat s vašimi kartami a kolik držíte staked SPS. Nově si tedy z výher ukrojí stejně hráči například v Silver lize, jako hráči v Champion.

Bude také přepracován systém reward truhel, který bude zveřejněn příští sezónu 4.dubna. Indicie naznačují, že v ranked hrách krom SPS budeme nahrávat "reward body", které budou směnitelné za "Glints" a ty budeme vyměňovat za odměny v Glint shopu.
Jaké konkrétní odměny budou a na čem bude záviset, kolik bodů za výhru nahrajeme můžeme zatím jen hádat. Ale očekával bych, že budou výhry transparentnější a půjde si cíleně vybrat, zda budeme chtít lektvary, reward karty, nebo Rebelion balíčky.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
6 Comments
Ecency