Úrok na HBD – dobrý nebo špatný krok?

Aktuální úrok na HBD, které jsou uložené v Savings, je 10 % p.a. Takový úrok je schopen konkurovat drtivé většině DeFi nástrojů, a kromě toho máme jednu obrovskou konkurenční výhodu – transakce na Hive jsou bezpoplatkové a de facto zcela zdarma – potřebujete jen něco málo HP na to, abyste transakci byli schopni zrealizovat. Díky takovému úroku na token, který je víceméně stablecoinem, se o Hive určitě začne mluvit na mnoha místech internetu. Ale je to opravdu dobrý krok?

Donedávna byl HBD vlastně vzácný statek, mohl vzniknout jen jedním jediným způsobem – tvůrčí činností tady na Hive. A to ještě jen v případě, že vnitřní dluh sítě nebyl příliš vysoký (pak se autorské odměny vyplácely buďto výhradně v HP a hive, nebo v kombinaci HP, hive a HBD dle možností sítě), a že si autor příspěvku nepřál odměnu výhradně v HP. Počet HBD v oběhu regulovaly konverze na hive, případně pálení mincí.

Dnes je konverze obousměrná. Ladem ležící HP má výnos kolem 3,4 % ročně, který se navíc postupem času snižuje. To v principu znamená, že HBD v Savings přibývá třikrát rychleji než nevyužívaná HP. Kdokoli přitom může během několika dní konvertovat statisíce hive na HBP. Emise velkého množství nových HBD pak může způsobit destabilizaci celé sítě, budeme-li se jejich hodnotu opravdu snažit udržet někde kolem dolaru.

Úrokovou míru HBD v Savings mohou pochopitelně svědci prakticky okamžitě snížit v případě, že ekosystému bude hrozit nějaké riziko. Nicméně lákat někoho na vysoký úrok, který zítra spadne třeba na desetinu, není podle mého názoru to pravé ořechové. Tenhle krok totiž asi necílí na stávající uživatele – používat aktivně HP je stále ještě efektivnější než ukládat HBD do Savings – ale na lidi mimo Hive.

Uvidíme, co se bude dít dál.


V uplynulém týdnu vzniklo tady na Hive 60 #cesky psaných článků, které má na svědomí těchto 20 autorů:

@birdwatcher
@bodie7
@bucipuci
@chleba
@godfish
@hairyfairy
@jjprac
@joey1989
@krakonos
@kytka
@livadija
@mespanta
@pavelsku
@petrvl
@phortun
@photoparadise
@ritxi
@softa
@womic
@zirky

pr_vcela.png

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
9 Comments