Kdyby nás tu tak byla miliarda…

… tak by bylo mnohem těžší vydělat si. Už jsem to nějaký ten pátek nezopakoval, možná dva roky – čím méně nás tu je, tím víc si můžete vydělat. Vyčísleno v hive. A naopak čím více uživatelů Hive má, tím těžší je urvat si svůj díl koláče, respektive svůj díl z Reward Poolu, fondu odměn. Nedávno jsme pokořili hranici dolaru, teď se blížíme ke dvěma. Nejméně jedna hra skvěle šlape a nasává hráče i investice. Další v téhle chvíli vznikají. Je více než pravděpodobné, že tu brzy bude rušněji. Co to znamená?

Začneme z druhé strany. Představte si, že úplně všichni uživatelé přestanou hlasovat. Za řekněme deset dní tu padne jeden jediný hlas. Od nějakého drobného uživatele s pěti nebo deseti HP. Jakou odměnu podle vás získá příjemce toho hlasu?

Celý Reward Pool za dané období. Řekněme třeba 10 000 hive. Za současných podmínek by přitom takový hlas přinesl maximálně nějakou tu tisícinu, spíš ani tu ne.

Koláč je na Hive stále stejně velký bez ohledu na to, jestli si na něj brousí zuby jeden jediný jedlík, nebo třeba miliarda hladovců. A ten koláč se rozděluje podle toho, jak lidé hlasují a jak silné hlasy to jsou. Roli pochopitelně hraje počet HP, ale i další faktory. Třeba právě to, jak moc své hlasy využívají všichni ostatní.

V této chvíli leží spousta HP ladem – lidé ji nevyužívají. Nebo ji třeba nevyužívají naplno. Mají nastavený nějaký autovote a nekontrolují, jestli je efektivní. Čím více tu bude uživatelů, tím bude pravděpodobně využití HP na celé síti růst. Čím vyšší bude cena, tím více začnou lidé kontrolovat, jak jejich peníze pracují. A zároveň bude pravděpodobně růst i počet článků, mezi které se budou hlasy dělit. Ne každý z té miliardy bude aktivně tvořit. Ne každý z těch tvůrčích bude tvořit tak, aby oslovil hlasující. (A určitě jich nebude miliarda.) Ale nárůst bude samozřejmě patrný.

Nezbývá, než zopakovat myšlenku, kterou tady (respektive na Steemu) razím už od roku 2017: Vydělávat na Hive už nikdy nebude tak jednoduché jako teď. Přijdou noví uživatelé a bude to těžší. Možná budou remcat, že je to nefér. Že my už máme desetitisíce HP a oni začínají od píky. A že nás nikdy nedoženou. Někteří skončí. Jiní odejdou a vrátí se, až se cena zase znásobí. Někteří vytrvají. A dost možná se rychle etablují, komunita je podrží a oni si vybudují pozici, kterou jim budou závidět ti, co přijdou rok dva po nich.

Nicméně tohle platí nejen u kryptoměn. Kdo dřív přijde, ten dřív mele. A být u začátku něčeho skvělého se vždycky vyplatí. Na konci roku 2021 už sice nejde o úplný začátek. Ale vzhledem k tomu, že miliony lidí z celého světa se ještě nepřipojily, můžeme to pokládat třeba za poslední fázi začátku. Važme si toho, jak snadné je teď vydělávat hive.


V uplynulém týdnu vzniklo tady na Hive 54 #cesky psaných článků, které má na svědomí těchto 19 autorů:

@birdwatcher
@bucipuci
@cryptoinvestsvk
@fundacjaanotak
@godfish
@hairyfairy
@jedenjenda
@jianil90
@krakonos
@loulou1987
@mespanta
@pavelsku
@petrvl
@ritxi
@saifuddin73
@shebe
@tazi
@tomashdvorzak
@zirky

pr_vcela.png

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
20 Comments