Jak odbory protáčejí peníze a proč by nemohly podnikat

V principu odbory příliš nemusím a přijde mi, že pro běžného zaměstnance je být jejich členem spíše nevýhodné. Čím horší ale zaměstnanec je, tím větší smysl pro něj odbory a jejich kolektivní vyjednávání mají – podprůměrní se snadno svezou s ostatními. Nemám ani valné mínění o lidech, kteří jsou profesionálními odborovými předáky. Protože mi přijde, že kdyby byli opravdu dobří, nebudou dělat za pár šupů (mimochodem z příspěvků zaplacených členy odborů) předáka, ale zkusí svůj talent a schopnosti zhodnotit v jiné branži s lákavějším ohodnocením. I když předáci své platy obvykle nezveřejňují, takže se možná pletu a ve skutečnosti mají takový malý zlatý důl.

money2082383_1280.png

Když jsem se tu minulý víkend rozepisoval o České poště, narazil jsem na odbory taky. Koukal jsem na některé z mého pohledu nesmyslné požadavky, které nejen poštovní odboráři zaměstnavatelům v minulosti předkládali. A tak mě napadlo, proč se vlastně velké odborové organizace s tisíci až desítkami tisíc členů nerozhodnou založit firmu, jejíž zaměstnanci by byli zároveň majitelé. Takový malý socialistický sen. Sehnat finanční zdroje by při tak početné členské základně nemělo být těžké a odboráři by alespoň mohli ukázat ostatním zaměstnavatelům, jak vypadá férová odměna za práci.

Pokud si tohle čte @krakonos, asi ho napadají paralely s různými družstvy, která vznikala hlavně na Ostravsku, nebo třeba izraelskými kibucy. Kibucy fungovaly relativně dobře, ale také už jich moc nezbývá. A družstva, pokud vím, málokdy přežila prvních pár let. I družstevní záložny, kampeličky, to vedly od desíti k pěti a moc jich nepřežilo.

Peníze se točí…

Odbory ovšem namísto podnikání roztáčejí vybrané peníze a podle mě se schopnému zaměstnanci přispívat na ně prostě nevyplatí. Tak třeba podle všeho velmi početné odbory KOVO MB mimo jiné sponzorují prvoligový fotbalový klub (!), vydávají vlastní tištěný týdeník Škodovácký Odborář, pořádají letní tábory pro děti, provozují knihovnu a videopůjčovnu, a navíc očividně zaměstnávají „tým zkušených specialistů Odborů KOVO MB“. A provozují dokonce vlastní dům kultury. Jeho webovky se mi sice nedaří najít, ale jako základní kapitál do něj odbory nalily 1,1 milionu korun. Všechny tyhle aktivity stojí peníze vybrané na příspěvcích.

Jak kolem sebe vidíme dnes a denně, když se utrácí ze společného měšce, nekouká se vždycky na to, aby to bylo efektivní. To se raději každý poohlédne po způsobu, jak na správě svěřených prostředků nějak vydělat, třeba přihráním nějakého kšeftíku příbuznému. Zajímalo by mě, jak by dopadl nějaký hloubkový audit odborových financí, který by se zaměřil na neefektivitu a podezřelé výdaje.

…aby to dobře vypadalo

A to je důvod, proč se odbory plné řekněme továrních dělníků nemohou stát provozovatelem vlastní továrny, jejíž zaměstnanci by se dělili o zisky podniku. Odbory totiž podle mého neumí hospodařit. Umí vyhazovat peníze a předstírat, že jsou užitečné. Umí se tvářit, že zajišťují služby, které by si zaměstnanci sami zajistit nesvedli. A umí finančně zabezpečit pár lidí, kteří v tom umí chodit. Jak vytížení podle vás budou odborářští profesní specialisté z téhle stránky? A jaké mají úvazky?

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
8 Comments
Ecency