Fitness pro mozek

Pohybovej tipstorming.jpg

Nemá asi smysl příliš opakovat, že mozek je nedílnou součástí a takovým řídícím centrem takřka veškerýho pohybu v těle. Je to vysoce výkonnej orgán, s ohromným potenciálem, schopností se učit, něco si zapamatovat, reagovat a díky svý neuroplasticitě i přehodnocovat. Do jistý míry je údajně dokonce schopen předávat svoje funkce i jiným částem mozku, takže pokud nějaká část odumře, jiná část je schopna jí převzít. Možná taky znáte Nun study, kde se zjednodušeně řečeno ukázalo, že aktivní lajfstajl pomáhá před příznaky demence. Nikdo Vám sice nezaručí, že učením se novým věcem, fyzickou aktivitou, "zdravou" stravou a pozitivním myšlením nedostanete Alzheimera, ale minimálně tím člověk může svoje šance stavět víc na svojí stranu, nebo alespoň zmírňovat/oddalovat příznaky.

Mozek ale není nutně třeba cvičit jen fyzickou aktivitou, koordinačníma drillama, tréninkem rovnováhy a tak dále (byť to doporučuju, pakliže k tomu nikde jinde nepřičichnete). Dá se u toho spočívat i v klidovým stavu.

Jedním z takových způsobů, jak "cvičit" mozek jsou meditační techniky. Já mezi ně s dovolením zařadím techniky dechové, relaxační i koncentrační, stejně jako kontemplaci (v rámci zjednodušení). Takže člověk se může posadit a rozjímat třeba o bohu, může se soustředit (koncentrovat) na určitý bod, stav, nebo dech. A nebo se pokoušet "vypnout" každej jeden sval v těle. Jinak ale lze i stát a koncentrovat se na vlastní posturu a tím si zároveň zlepšovat propriocepci (vnímání sebe sama/polohocit). Možností je takřka neomezeně.

Druhý způsob, jak se příliš nezapotit (byť mozek údajně stejně "žere" asi 20% veškerý spotřebovaný energie) jsou klasiky, který všichni známe. Sudoku, křížovky, společenský hry, čtení, podcasty, skládání Rubikovy kostky. Zkrátka učení... Já dokonce nejsem ani proti hraním her na těch Plejstejšnech. Znám lidi, co se díky hraním her naučili třeba velmi dobře anglicky.

My jsme si ale s @tttweety poslední dobou hodně oblíbili šachy.

Screenshot_2021-07-16-15-50-37-270_com.smilesbitcoin.smiles.jpg

Je dobré u toho ale nezapomínat na to, že mozek se začne v určitý fázi vývoje nudit. Takže je třeba ho neustále zaměstnávat něčím novým. U sudoku/křížovek to může být těžší varianta, nebo třeba rychlost luštění. U šachů protihráč. Zkrátka diverzita.

Pak mě ještě napadá, že trénovat se dá i paměť. A to například tzv. Paměťovým palácem. Lidskej mozek je dokonce v extrémních případech schopen, zapamatovat si díky asociacím až několik desítek tisíc čísel v řadě za sebou. Tolik potenciálu!

Odpočinkem po mentální aktivitě, která už ale je spojená s aktivitou fyzickou, potom můžou být NEAT - Non Exercise Activity Thermogenesis jako je třeba vaření, úklid, nebo zahradničení. O nich ale zase víc konkrétně někdy jindy...

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
12 Comments
Ecency