Esenceli Village, Şile, İstanbul [ENG-TUR] [Trliste Contest]

Hi Friends

After a long break, I shared this post to write a travel post and participate in the contest organized by @trliste few weeks ago. I had been thinking to share a travel post again and then, we decided to organize the second contest of @trliste. I wanted to participate in and support the second contest with my this travel post. Thanks in advance to everyone who contributed to the contest. The winner of the contest will again be TR Community.

Merhaba Arkadaşlar

Geçen haftalarda uzun bir aradan sonra hem gezi yazısı yazmak hem de @trliste tarafından düzenlenen yarışmaya katılmak için bu yazıyı paylaşmıştım. Tekrar bir gezi yazısı paylaşmayı düşünüyordum ki @trliste’nin ikinci yarışmasının düzenlenmesine karar verdik. Ben de bu gezi yazımla ikinci yarışmaya katılmak ve destek vermek istedim. Yarışmada emeği geçen herkese şimdiden teşekkür ederim. Yarışmanın kazananı yine TR Topluluğu olacaktır.

In this part of my travel blog, I will write about Esenceli Village which is located in Şile district of Istanbul and has shoreline near the Ömerli Dam. All the photos in this post belong to me.

Gezi yazılarımın bu bölümünde, İstanbul’un Şile ilçesinde bulunan ve Ömerli Barajı’na kıyısı olan Esenceli Köyü’nden bahsedeceğim. Bu yazıdaki bütün fotoğraflar bana aittir.

As I mentioned in my previous travel post, Istanbul has always been known for its crowd, traffic, unplanned urbanization, skyscrapers, immigrants and as an active city 24 hours a day, 7 days a week. On the other hand, Istanbul has villages where cows, sheep, geese and ducks still roam; it has forests, lakes, dams where you can relax and seas where you can swim. These are available on both the Anatolian and European sides of Istanbul. I preferably go to Beykoz, Riva, Şile, Ağva and the countryside of Kocaeli.

Önceki gezi yazımda da bahsettiğim gibi İstanbul hep kalabalığı, trafiği, çarpık kentleşmesi, gökdelenleri, göçmenleri ve 7 gün 24 saat aktif bir şehir olarak bilinir. Buna karşın, İstanbul’un da hala ineklerin, koyunların, kazların ve ördeklerin dolaştığı köyleri; kafa dinleyecebileceğiniz ormanları, gölleri, barajları ve yüzebileceğiniz denizleri vardır. Bunlar İstanbul’un hem Anadolu hem de Avrupa yakasında mevcuttur. Ben tercihen Beykoz, Riva, Şile, Ağva ve Kocaeli taraflarına gidiyorum.

Decreasing the effect of the pandemic and the arrival of the summer months, people have started to focus on social activities such as travel, picnic, camping, going to sea. Although we have been going through economically a difficult period, people spend their weekends with such activities in order to relieve the pain of the pandemic in line with their own budgets. However, the Governorship of Istanbul prohibited any kind of fire in forest lands from July 5 to July 31. I think that it will partially restrict this kind of social activities in Istanbul. We will see whether there will be the control of this prohibition everywhere in Istanbul.

Pandeminin etkisinin azalması ve yaz aylarının da gelmesiyle birlikte insanlar gezi, piknik kamp, deniz gibi sosyal faaliyetlere ağırlık vermeye başladı. Ekonomik olarak zor bir dönemden geçsek de insanlar kendi bütçeleri doğrultusunda, pandeminin acısını çıkarmak için hafta sonlarını bu tür faaliyetlerle değerlendiriyorlar. Fakat, İstanbul Valiliği tarafından 5 Temmuz -31 Temmuz tarihleri arasında ormanlık alanlarda her türlü ateş yakmak yasaklandı. Bunun İstanbul’da bu tür sosyal faaliyetlerin kısmen kısıtlanacağını düşünüyorum. İstanbul’un heryerinde bunun kontrolü olacak mı göreceğiz.

In the second weekend of June, I went to the shoreline of Ömerli Dam in Esenceli Village, located Şile district of Istanbul. This time, three friends met the day before and decided to go to Esenceli village and what we would do there. In the morning, we took the necessary materials for barbecue and picnic from the market and set off. Since Esenceli village is closer than Ahmetli village, where Darlık Lake is located, we set off a little late. Although we went for the first time, we did not need the navigation much. On the way to Şile, turn to the Kömürlük Village junction, follow the Esenceli Village sign and reach the village at first through the forest road. Just below the village there is the shore of the Ömerli Dam. Our journey took about 45 minutes.

Haziran aynının ikinci haftasonu İstanbul’un Şile ilçesi, Esenceli Köyü’nde bulunan Ömerli Baraj kenarına gittim. Bu kez üç arkadaş bir gün öncesinden buluşarak Esenceli köyüne gitmeyi ve orada neler yapacağımızı kararlaştırdık. Sabahtan mangal ve piknik için gerekli olan malzemeleri marketten alarak yola çıktık. Esenceli Köyü, Darlık Gölü’nün bulunduğu Ahmetli köyünden daha yakın olduğu için biraz geç yola çıktık. İlk defa gitmemize karşın navigasyona çok ihtiyaç duymadık. Şile’ye doğru giderken Kömürlük Köyü ayrımından girdikten sonra Esenceli Köyü tabelasını takip edip orman içi yoldan önce köye ulaşılıyor. Köyün hemen aşağısında ise Ömerli Baraj kıyısı bulunuyor. Yolculuğumuz yaklaşık 45 dakika sürmüştü.

The road going down from Esenceli Village goes directly to the middle and left of the dam. If you go from the junction on the right while going down, you will reach the forested hill on the right side of the dam. We first went down to the dam to explore. This is the left side of the dam, we decided to settle on the part with relatively few trees, but then we changed our mind when we saw the cars were entering through the forest on the right side of the dam. Since the weather was partly cloudy until noon, there was a big difference between the photos I took at noon and towards the evening.

Esenceli Köyü’nden aşağı inen yol direk barajın ortasına ve soluna doğru gidiyor. Aşağı inerken sağda taraftaki ayrımdan giderseniz barajın sağ tarafında bulunan ormanlık tepeye çıkıyorsunuz. Biz keşif yapmak için önce baraja kadar indik. Burası barajın sol tarafı, nispeten daha az ağaç olan kısmında oturmaya karar verdik ama sonradan sağ tarafta ormanın içine kadar arabaların girdiğini görünce fikir değiştirdik. Öğlene kadar hava parçalı bulutlu olduğu için, öğlen ve akşama doğru çektiğim fotoğraflar arasında baya fark oluştu.

We went back up and went up to the hill on the right of the dam from the junction on the right. Here is the right side of the dam:

Geri yukarı çıkarak sağ taraftaki ayrımdan barajın sağındaki tepeliğe kadar çıktık. Burası da barajın sağ tarafı:

After driving a little further into the forest, we parked the car. We took the materials we brought and looked for a suitable place with a beautiful view. Although it is a forestland, there is a slope downwards to the dam because it is hilly. There is a risk of falling or even rolling into the lake. downwards to the dam shore, there are more flat lands where you can put tables and chairs and have barbecue. There were also people camping in the forest. We descended a little and settled in a place with such a view, about 5 meters from the lake. After resting for a while, we lit our samovar and had breakfast. We also had a barbecue in the afternoon. Since the weather was hot and windless, we stayed there for about 8 hours and enjoyed the forest air.

Arabayla orman içine girip biraz ilerledikten sonra arabayı park ettik. Getirdiğimiz malzemeleri alarak kendimize güzel manzaralı uygun bir yer aradık. Her ne kadar ormanlık olsa da, tepelik olduğundan baraja doğru yamaç var. Düşme, hatta göle kadar yuvarlanma riski bile bulunuyor. Baraj kıyısına doğru masa, sandalye koyup mangal yapacağınız daha düzlük alanlar mevcut. Ayrıca orman içinde kamp yapanlarda mevcuttu. Biz de biraz aşağı inerek göle yaklaşık 5 metre uzaklıkta, böyle manzarası olan bir yere kurulduk. Biraz dinlendikten sonra semaverimizi yaktık, kahvaltı yaptık. Öğleden sonra da mangal yaptık. Hava sıcak ve rüzgarsız olduğu için yaklaşık 8 saat orada kaldık ve orman havasının tadını çıkardık.

I can say that I like the shoreline of Ömerli Dam in Esenceli Village more than Darlık Lake. Compared to Darlık, it is closer to me and it has more flat lands. You can comfortably do picnic, barbecue or camping. There is no admission fee and you can find a toilet at the entrance. In addition, you can meet your needs such as food and drink from the stores very close to the dam.

Darlık Göl’üne kıyasla Esenceli Ömerli Baraj kıyısını daha çok beğendim diyebilirim. Darlık’a göre bana daha yakın ve daha çok düzlük alanları var. Rahat rahat piknik, mangal veya kamp yapabilirsiniz. Buranın girişi de ücretsiz olup girişte tuvalet bulabilirsiniz. Ayrıca baraja çok yakın yerlerden yiyecek, içecek gibi ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz.

I have the idea of going to places like this on weekends this summer. I think that we will be locked inside homes again as Covid cases will increase again in winter. Thus, I am taking revenge on the pandemic in advance:) As I discover new places, I hope to share with you here on HIVE. Thank you for reading.

Akımda bu yaz hafta sonları böyle yerlere gitme fikri var. Kışın Covid vakalarının tekrar artacağından yine evlere kapanacağımızı düşünüyorum. Şimdiden pandeminin acısını çıkarıyorum : ) Yeni yerler keşfettikçe umarım sizlerle burada HIVE’da paylaşırım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
19 Comments
Ecency