Darlık Lake, Şile, İstanbul [ENG-TUR] [Trliste Contest]

Hi friends

As a person who like travelling, I haven't shared a travel post on HIVE for a long time. Recently, I have been planning to share a travel post about a place to where I went few weeks ago. This just coincided with the contest organized by @trliste :) Therefore, I wanted to participate in the contest with this travel post. If you want to join the contest, check this post.

Merhaba Arkadaşlar

Gezmeyi seven biri olarak uzun bir süredir HIVE’da gezi yazısı paylaşmamıştım. Bu aralar birkaç hafta önce gittiğim bir yer ile ilgili gezi yazısı paylaşmak istiyorum. Bu da tam @trliste tarafından düzenlenen yarışmaya denk geldi :) Ben de bu gezi yazımla yarışmaya katılmak istedim. Siz de bu yarışmaya katılmak istiyorsanız, bu yazıya bakabilirsiniz.

Istanbul has always been known for its crowd, traffic, unplanned urbanization, skyscrapers, immigrants and as an active city 24 hours a day, 7 days a week. On the other hand, Istanbul has villages where cows, sheep, geese and ducks still roam; it has forests, lakes, dams where you can relax and seas where you can swim. These are available on both the Anatolian and European sides of Istanbul. I preferably go to Beykoz, Riva, Şile, Ağva and countryside of Kocaeli.

İstanbul hep kalabalığı, trafiği, çarpık kentleşmesi, gökdelenleri, göçmenleri ve 7 gün 24 saat aktif bir şehir olarak bilinir. Buna karşın, İstanbul’un da hala ineklerin, koyunların, kazların ve ördeklerin dolaştığı köyleri; kafa dinleyecebileceğiniz ormanları, gölleri, barajları ve yüzebileceğiniz denizleri vardır. Bunlar İstanbul’un hem Anadolu hem de Avrupa yakasında mevcuttur. Ben tercihen Beykoz, Riva, Şile, Ağva ve Kocaeli taraflarına gidiyorum.

Decreasing the effect of the pandemic and the arrival of the summer months, people have started to focus on social activities such as travel, picnic, camping, going to sea. Although we have been going through a hyper-inflationary period in our country, people spend their weekends as if they take revenge on the pandemic in line with their own budgets. I went to Darlık Lake in Ahmetli village of Şile district of Istanbul in the first weekend of June. I had met my friend the day before and we decided what to do. In the morning, we two friends took the necessary materials for the barbecue from the market and set off. Since it was our first time, we did not know the way and we reached Darlık Lake in about one hour with the help of navigation.

Pandeminin etkisinin azalması ve yaz aylarının da gelmesiyle birlikte insanlar gezi, piknik kamp, deniz gibi sosyal faaliyetlere ağırlık vermeye başladı. Her ne kadar ülkemizde hiper enflasyonist dönemden geçsek de insanlar kendi bütçeleri doğrultusunda pandeminin öcünü alırcasına hafta sonlarını değerlendiriyorlar. Ben de Haziran aynının ilk haftasonu İstanbul’un Şile ilçesi, Ahmetli köyünde bulunan Darlık Göl kenarına gittim. Bir gün öncesinden arkadaşımla buluşarak neler yapacağımızı kararlaştırdık. Sabahtan mangal için gerekli olan malzemeleri marketten alarak iki arkadaş yola çıktık. İlk defa gittiğimiz için yolu bilmiyorduk ve navigasyon yardımıyla yaklaşık 1 saatte Darlık Göl’üne vardık.

20220623_190227

This place is actually under the control of İSKİ (Istanbul Water and Sewerage Administration) and no admission fee. The road a few kilometers after the entrance is cracked and damaged. As far as I have seen, picnic and camping can be done in three areas. Perhaps, there are crossings to other sides of the lake as well. We saw a few cars and tents in the far side of the lake, but we didn't take risk it as there was a cliff by the road leading to there. You can see that road and the far side of the lake in these photos.

Burası aslında İSKİ’nin kontrolünde olan bir yer ve giriş ücretsiz. Giriş yaptıktan birkaç kilometre sonra yol bozuluyor. Benim gördüğüm kadarıyla üç alanda piknik ve kamp yapılabiliyor. Belki gölün diğer taraflarına da geçişler vardır. Gölün uzak tarafında birkaç araba ve çadır gördük ama oraya giden yol kenarında uçurum olduğu için riske girmedik. Bu fotoğraflarda o yolu ve gölün uzak tarafını görebilirsiniz.

20220623_190649

20220623_190527

After walking through the wooded area, we found a shady spot among the trees with such a beautiful view. There were also people camping below us and our right side. First we had our breakfast, after resting a bit, we lit the charcoal. We stayed here for about 7 hours. I can say that we got cold from time to time because the weather was a bit windy. On hotter days, I think this place is very ideal for cooling off.

Biz biraz ağaçlık alandan yürüdükten sonra böyle güzel manzarası olan, ağaçların arasında gölge bir yer bulduk. Aşağımızda ve sağımızda kamp yapan insanlar da vardı. Önce kahvaltımızı yaptık, biraz dinlendikten sonra mangal yaktık. Yaklaşık 7 saat burda kaldık. Hava biraz rüzgarlı olduğu için zaman zaman üşüdük diyebilirim. Daha sıcak günlerde buranın serinlemek için çok ideal olduğunu düşünüyorum.

20220623_193316

20220623_191516

I only saw a couple of cormorants on the lake. Some people were fishing, some people were traveling on an inflatable boat on the lake. There are signs stating that the lake is dangerous for swimming. There are no facilities around the lake to meet your basic needs. If you lack food, drink, etc., you should go to Ahmetli village. That's why it's good to come prepared.

Göl üzerinde sadece bir iki tane karabatak gördüm. Kimileri balık tutuyordu, kimileri şişme bot ile gölün üstünde yolculuk yapıyordu. Gölün yüzmek için tehlikeli olduğunu belirten tabelalar var. Göl etrafında temel ihtiyaçlarınızı giderecek herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Yiyecek, içecek v.s eksiğiniz olursa Ahmetli köyüne gitmeniz gerekmektedir. Bu nedenle hazırlıklı gelmekte fayda var.

I have the idea of going to such places on weekends this summer. Thus, I will take revenge on the pandemic :) As I discover new places, I hope to share with you here on HIVE. Thank you for reading.

Note: All the photos taken by me

Akımda bu yaz hafta sonları böyle yerlere gitme fikri var. Böylece pandeminin acısını çıkaracağım : ) Yeni yerler keşfettikçe umarım sizlerle burada HIVE’da paylaşırım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Not: Tüm fotoğraflar tarafımca çekilmiştir.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
22 Comments
Ecency