Orta Vadeli Bist 100 Grafiği

Tekrardan merhaba. Ben @anadolu. Kripto para piyasasındaki hacim düşüşü nedeniyle bir süredir Borsa İstanbul'a ağırlık veriyorum. Ticaret işlemlerinde Bist 30 şirketlerini kullansam da bu paylaşımda Bist 100 endeksinin grafiğinden bahsedeceğim. Daha sonra bir Bist 30 analizi paylaşabilirim.

Borsa İstanbul'da yükseliş trendi devam ediyor. Bu trendin devam etmesindeki başlıca etken TL'nin sert bir şekilde değer kaybetmeye devam etmesi. Ekonomideki sorunlar nedeniyle insanlar getiri arayışına girdi. Vatandaşların büyük çoğunluğu konut, araç, altın, döviz vb. "değer koruma" araçlarına yöneldi. Bu kaçıştan borsa da nasibini aldı. Ağustos itibariyle yaklaşık yedi milyon borsa yatırımcısı var. Borsaya gelen yeni yatırımcıların neredeyse tamamı halka arzların cazibesine kapılmış durumda. Sebebi her ne olursa olsun borsadaki yatırımcı sayısı hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Bu ve benzer etkenler nedeniyle borsada üç aydır soluksuz bir yükseliş trendi yaşadık. Kısa süreli de olsa düzeltmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta da onlardan biri gerçekleşti. Bunun bir düzeltme mi yoksa düşüş trendi başlangıcı mı olduğunu önümüzdeki haftalarda göreceğiz.

Aşağıdaki grafiğin ekran görüntüsünü Tradingview sitesinden aldım. Günlük grafiği takip ediyorum.
XU100_2023-09-17_11-00-28.png
Aşağıda 7430-7800 aralığında bir arz talep bölgesi bulunuyor. Daha aşağıdaki arz talep bölgesi 5710-5420 aralığından geçiyor. Olası düşüşlerde bu seviyeler ve 7700, 7600, 7500 gibi psikolojik dirençler takip edilebilir. Olası yükselişlerde ise aşağıdaki dolar bazlı grafiği takip edeceğiz.
ay.png


gün.png

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
4 Comments
Ecency