Yazı Yazmak Dışında Hive Kazandıran Yöntemlerden Bahsettik - Trliste Soru-Cevap Etkinliği #10

Merhabalar sevgili dostlar. Trliste soru-cevap etkinliklerimiz yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Son etkinliğimizde Hive'da yazı yazmadan token kazandıran yöntemlere değinmeye çalıştık. Sıradaki etkinliğimize hepiniz davetlisiniz. 🌸

Soruyu Soran: Damla


@damla

Yazı yazmadan Hive kazandıran yöntemlerden hangilerini kullanıyorsunuz?


Ve İşte Cevaplarımız...

Mehmetfix

Bu benim diğer Hive kullanıcılarında genel olarak en çok merak ettiklerimden birisi. 2 yıl önce Hive' a ilk başladığım zamanlarda sistemin bu kadar gelişeceğini ve Hive Ekosistemi' ndeki oyunları da oynayarak bir şeyler kazanacağımı pek düşünmüyordum. Ama bugün şunu anladım ki doğru yatırım ile az olsa para kazanabiliriz. Ben Hive' da Rising Star oynuyorum. Bu oyunu bana yine Hive' da tanıştığım bir arkadaşım önermişti ve bana birkaç kart gönderdikten sonra ben oynayamaya başladım. Çok teşekkür ediyorum ona. Rising Star, Hive' da en çok sabır gerektiren oyun diyebilirim. Çünkü bazı bölgelerin kilidini açmak aylar sürebilir. Ben üçüncü bölgenin kilidini neredeyse bir yılda açtım mesela. Bu aralar hedefim Starbits Millionaire kartı almak.

İkinci olarak Splinterlands hesabım var ama bu aralar pek de oynuyorum diyemem. Splinterlands' te hesabımdaki DEC miktarına oranla her gün airdrop alıyorum. Başlangıçta aldığım SPS miktarının iki katını alıyorum artık. Bunu @damla 'nın tavsiyesiyle Tribaldex' teki havuzlara DEC ve SPS çiftini yatırdığım için alabiliyorum. Tavsiye için teşekkürler. Aslında bu konuda bir tanıtım yazısı yazmaya başlayacaktım. Ama stajdan dolayı bir türlü zaman bulamıyorum. İleride bunu yazmayı düşünüyorum kesinlikle.

Üçüncü olarak beklediğim oyun Ragnarok. Ben bu oyunu çok merak ediyorum. Belki çıktığında oynarım. Bence sadece yazarak kazanmayı düşünmeyin. Kesinlikle Our dApps kısmındaki uygulamaları inceleyin.

Son olarak dediklerimin hiçbirisi yatırım tavsiyesi değildir. Kendi fikirlerimi paylaştım. Diğer kullanıcıların da fikirlerini çok merak ediyorum.


Famil

Ben de hive platformuna yeni katılanlardan sayılırım. Bildiyim yalnız yazı yazarak ödül toplamaktır. Birde Binance borsasında al-sat yaparak hivelerimi az da olsa artıra bilmişim. Borsa işleminde sabırlı ve al-sat hedeflerini iyi tuta bilirsem iyi kâr elde edeceğime inaniyorum. Maksadım elde olunan karların bir kısmını yeniden HP ye çevirerek profilimi güçlendirmektir. Hivenin geleceğinin parlak olacağına nedense çok inanıyorum. Aslında bilsem başka yöntemleri kullanarak da kazanmak isterim. Sizin tavsiyelerinizi okuyarak bilgi edinmeye çalışacağım. Her birinize sonsuz teşekkürler.


Passenger777

Herkese merhaba arkadaşlar. Bu konuda benden daha tecrübeli arkadaşlar var onun farkındayım ama yine de size bir şeyler aktarmaya çalışacağım. Ben yazılarımı genelde ecency platformda yazmaya çalışıyorum. Buradan bana ekstra gelen puanlar oluyor. Eğer sizler de buradan paylaşırsanız size de ekstra puanlar gelir. Bu puanlarınızı kendi yazılarınızda kazanç olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz bu kazançlarınızı başkalarının yazılarına da destek olmak için kullanabilirsiniz. Yazılarımda kullanmış olduğum tag'lar bana ekstra kazanç sağlıyor şimdi sizlere bu taglardan bahsetmek istiyorum. Proofofbrain, Waivio, vyb, neoxian gibi taglardan hive engine cüzdanım da tokenler birikiyor. Bu tokenleri istersem paraya cevirebiliyorum. İstersem de stake edip yatırım yapabilirim. Benim sizlere vereceğim bilgiler bu kadarla sınırlı Ama eminim ki platformdaki eski alan arkadaşlar bu konuda daha iyi şeyler söyleyeceklerdir. Bol kazançlı günler diliyorum. Soruyu soran ve Tr liste de emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalın dostlar...


Bilgin70

Merhabalar. Çok güzel bir soru hazırlamışsınız bu vesileyle öncülük edenlere teşekkür etmek istiyorum. Soruya gelince; Maalesef yazı yazmak dışında hive kazandıran başka yöntem bilmiyorum. Bu yüzden sizlere bir katkı sağlayamayacağım maalesef. Ancak yinede teşekkür babında yazı yazmak istedim. Çünkü ben platformda yeni sayılırım, aktif olarak 4 5 aydır kullanıyorum ve yeni şeyler de öğrenmek istiyorum açıkcası. Sizlerin soruları ve cevapları sayesinde bunu elde etme fırsatım oluyor. Hepinize çok teşekkür ediyorum. İyi akşamlar.


Hephaestus

Merhaba

HIVE'de yazı yazmak dışında HIVE kazanmak için şu yöntemleri kullanıyorum. Yazdığım yazılarda mutlaka cent, pob, waivio, vyb, neoxian gibi etiketleri kullanıp HIVE Engine tokenleri kazanıyorum. Bu tokenleri ilerde HIVE'ye çevirmeyi düşünüyorum. Ayrıca Ecency uygulamasını kullanarak burdan kazandığım puanlarla dolaylı yoldan HIVE de kazanmış oluyorum. Bunların dışında kazandığım HBD tokenlerini fiyat artışlarında HIVE'ye çeviriyorum, bir kısmını da tasarruf hesabına atıp yıllık %20 faiz geliri elde ediyorum.

EN: Hi

Except posting on HIVE, I use the following methods to earn HIVE. I earn HIVE Engine tokens by certainly using tags such as cent, pob, waivio, vyb and neoxian in my posts. I plan to convert these tokens to HIVE in the future. Also, using the Ecency application, I indirectly earn HIVE with the points I earn in the app. Except these, I convert some of HBD tokens I earn to HIVE in case of price increases, and I deposit others into savings account and earn 20% annual interest income.


Ahmetay

Merhaba. Hive kazanmak için bir çok yol var. Ve fırsatlar hiçbir zaman bitmiyor. Benim hive kazanmak için yaptıklarım şunlar:

 • Paylaşım yapmak (yazarlık)

 • Oylama yapmak (kürasyon)

 • wallet.hive.blog üzerinden markette, hive/hbd al-sat işlemi yapmak. Burada basit olarak yapılacak olan şudur: Hivenin değeri yüksekse eldeki hive ile hbd alınır. Hivenin değeri düşükse eldeki hbd ile hive alınır.

 • Tribaldex.com'da Hive ile tokenler arasında al-sat işlemi yapmak.

 • Hive/Busd yada Hive/Usdt al-sat işlemi yapmak. Ben, binance.com'da hive/busd tercih ediyorum.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Herkese bol kazançlar dilerim.


Baycan

Herkese merhaba 🤗

Ben hıve dışında kazanç sağlamak için ecency uygulamasını kullanıyorum.yaptığım her yorum., Paylaştığım her postuma belirli puanlar kazanıyorum. Kazandığım bu puanları ister kendi yazılarıma isterseniz de başka arkadaşlarımın yazılarına destek olmaya çalışıyorum. Ayrıca kullandığım bazı token tagları sayesinde hıve engine cüzdanımda token birikiyor. Bu tokenlwri isterseniz hıve ye çevirebilirsiniz. İsterseniz de stake edip kürasgon ödülü alabilirsiniz. Benim şimdilik bildiklerim bundan ibaret olsa dadaha deneyimli ve bilgili arkadaşlarımız daha güzel önerilerde bulunabilirler. Herkese bol kazançlı günler dilerim. 🙏


Tht

Hive'de sadece yazı yazarak iyi bir kazanç elde edeceğinizi düşünüyorsanız , yanılırsınız. Sadece yazı yazarak çok iyi kazanç sağlayan hesaplar var ancak bu herkes için geçerli değil. Yazı yazarak kazanç sağlayanları asgari ücretle çalışan insanlara, memurlara benzetebiliriz. Ufku dar olan, risk almayan, tüm ömrünü ev ve arabaya adayan insanlara. Hoş artık Türkiye şartlarında ortalama maaş ile çalışan insanlar için ev ve araba hayal gibi görünüyor.

Hive'de kazanç sağlayacağımız birbirinden farklı fırsat var. Bunlardan bazılarını şu an, bazılarını da bir kaç yıl sonra deneyeceğim.

HBD savings: Şu an üzerinde en fazla yoğunlaştığım kazanç yöntemi. Yıllık %20 faiz oranı var. 10,000 HBD'ye sahip biri aylık 2600 TL civarı gelir elde eder. Bunu 1,5-2 yıl daha sürdürmeyi düşünüyorum.

Kürasyon kazancı: Şu an çok az HP'ye sahip olduğum için kürasyon gelirim yok. 1,5-2 yıl sonra bütün yoğunluğumu vereceğim bir kazanç yöntemi olacak.

Piyasanın yönü boğadan ayıya doğru geçiş yaptığı için Hive-Engine tokenlerine likidite sağlayarak gelir elde etmeyi düşünmek hatalı olacaktır. Bu gelir elde etme yöntemini de 1,5-2 yıl sonra denemeyi düşünüyorum.

Henüz denemediğim ama ilerde denemeyi düşündüğüm bir başka yöntem, piyasanın çok fazla düştüğü dönemlerde marketten HBD satın almak. Piyasa çok fazla düştüğü zaman HBD fiyatı 0.90$-0.95$'a kadar düşüyor. Piyasa normale döndüğünde, düşüş sonlandığında HBD fiyatı tekrar 1$'a yaklaşıyor.


Damla

Yazı yazmak ya da içerik oluşturmanın dışında Hive kazandıran çok sayıda yöntem var. Bunlara Hive tabanlı (resmi olmayan) tokenları da ekleyecek olursak yöntem sayısı bir hayli artar. Öncelikle Hive kazandıran yöntemlere bakalım.

 • Oy atarak: Bildiğimiz gibi Hive blockchaininde yer alan postlara oy atarak kürasyon ödülü elde edebiliyoruz ve bu ödül 7 günün sonunda cüzdanımıza yansıyarak çekilebilir (claim edilebilir) hale geliyor.
 • HP delegasyonu yaparak: Hive'da bazı hesaplara HP delegasyonu yaptığımızda bize günlük veya haftalık Hive gönderirler. Ecency, tipu gibi popüler hesaplar başta olmak üzere delegasyona Hive ödeyen çok sayıda hesap bulunmakta. Bunların dışında dlease.io gibi siteler üzerinden de Hp kiraya verilebiliyor.
 • HBD tutarak: Savings hesabımızda HBD tutarak yıllık belirli oranda getiri sağlayabiliriz. Şu anda bu oran %20 olmaktadır.
 • Yorum yaparak: Aktif kullanıcılar yorumlarına aldıkları oylarla da yazar ödülü elde edebilmektedirler. Ayrıca, ecency kullananlar ek olarak puan biriktirebilirler.
 • Yarışmalara katılarak: Hive'da neredeyse her gün çeşitli topluluklar tarafından düzenlenen yarışmalar/etkinlikler bulunmakta. Bunlara katılarak da belirli miktarda token biriktirmek mümkün.

Bunlar çoğu kişinin zaten bildiği temel yöntemlerdi. Bunların dışında dolaylı yoldan Hive kazanılabilecek çok fazla yol var. Bu yöntemler genellikle farklı tokenlar kazanıp bunları da Hive'a ya da diğer coinlere dönüştürmenize olanak sağlayan yöntemlerdir.

 • Oyunlar oynayarak: Çoğu oyun farklı token kazandırır. Bunları Hive engine üzerinden istediğiniz coine çevirebilirsiniz. En popüler oyunlardan biri Splinterlands olup, DEC, SPS ve diğer tokenları kazandırmakta.
 • Tribe projelerinin etiketlerini kullanarak: Çok sayıda tribe projesi var. Bunların sadece etiketlerini yazılarınızda kullanarak token kazanabilirsiniz. Bu tokenları Hive'a dönüştürebilirsiniz veya stake edip kürasyon getirisi elde edebilirsiniz.
 • Tokenları delegate ederek: Az önce bahsettiğim tribe tokenlarını kürasyon projelerine delegate ederek pasif gelir elde edebilirsiniz.
 • Pasif gelir tokenlarını satın alarak: Bazı tokenları sadece elinizde tuttuğunuzda günlük ya da haftalık olarak token alabilirsiniz.
 • Mining tokenlarına yatırım yaparak: Mining tokenlarınızı elinizde bulundurarak ödül kazanma şansınız var. Tabii çok token bulunduranlar daha avantajlı. Benim çok tercih etmediğim bir yöntem.
 • Havuzlara yatırım yaparak: Hive engine havuzlarına token çifti yatırarak günlük getiri sağlayabilirsiniz.
 • DEX'lerde ticaret yaparak: Hive tabanlı tokenların alınıp satıldığı borsalarda ticaret yaparak kar edebilirsiniz. Tabii zarar da edebilirsiniz. Bunlardan en bilineni tribaldex.com olup aynı zamanda havuzlarda da swap seçeneği sunmaktadır.
 • Airdroplara katılarak: Farklı dönemlerde airdrop/claimdrop yoluyla dağıtılan tokenlardan alabilirsiniz...

Şu anda aklıma gelenler bunlar. Bu yöntemlerin çoğunu kullandım/kullanıyorum. Tabii çok daha fazlası var. Bu yazıda paylaştığımız bilgilerin yatırım tavsiyesi olmadığını hatırlatmak istiyorum. Ve tabii Hive/HBD resmi tokenlar. Diğerlerinde tokenın sahibini/projeyi iyi araştırmakta fayda var. Çünkü Hive engine için örnek verecek olursak belirli bir BEE ücreti ödeyen herkes token çıkarabilir. Yatırım yapmadan önce risk-getiri karşılaştırılması iyi yapılmalıdır. Bu sektördeki her yatırımda risk vardır muhakkak ama bu riskin her araçta eşit olmadığı unutulmamalıdır.Teşekkür ederiz...

Türkçe yazılara büyük destekleri için değerli witnesslarımız @emrebeyler ve @deathwing 'e sonsuz teşekkürler. 🌼 Witness oylarını vermeyen arkadaşlarımız varsa buradan oylarınızı vermenizi öneririz: https://wallet.hive.blog/~witnesses

Ayrıca görseller için ruen'e, cent delegasyonları için anadolu'ya, etkinlik organizasyonları için baycan ve uzercanan'a, Hive bağışları ve Türkçe yazılara her daim destekleri için ahmetay, stellify, sudefteri, crazygirl777, tht, angelnature777, muratkbesiroglu, thales7, videaddiction, princeofbeyhive, mehmetfix, wagner32, visionaer3003, dusunenkalpp, mukadder, ucmuharfli, motivationrainn, trouvaille, benyamin, bilgin70, pinkfurby, oneplanet, browniegirl, homeopath, kedi, kirazay, keepcalmandread, flsfserkan, candylady, ipexito, dogancankilment, emotionalsea, fetch, zoltarian, shatargat, zeynos, famil, mttok, baboz ve Trliste'yi destekleyen, etkinliklerimize katılan ve emek veren tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Etkinklerimiz devam edecek, katılımlarınızı bekliyoruz.


Önceki Etkinliklerimizden...


H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
5 Comments
Ecency