I had Botox. (ENG-TR)/ Botoks yaptırdım.

Hello, I decided to make a big change and had botox.

Merhaba büyük bir değişiklik kararı alarak botoks yaptırdım.

It was a little difficult for me to make this decision. I had my doubts about getting it done. But the increase in the number of people around me who had it done and their satisfaction with the procedure had a positive effect on me. I used to have a lot of prejudices about such transactions. I used to think that people should preserve their natural beauty. But over time, as the wrinkles and scars on my face deepened, I started to be unhappy. Getting old scared me. Now my body's rate of self-repair has decreased.

Benim için bu kararı almak biraz zor oldu. Yaptırma konusun da tereddütlerim vardı. Ama çevremde yaptıran insan sayısının artması ve işlemden memnun kalmaları beni olumlu yönde etkiledi. Bu tarz işlemler konusunda daha önce çok fazla önyargım vardı. İnsanın doğal güzelliğini koruması gerektiğini düşünürdüm. Ama zamanla yüzümdeki kırışıklar ve izler derinleşince mutsuz olmaya başladım. Yaşlanıyor olmak beni korkuttu. Artık vücudumun kendini onarma oranı azaldı.

When I saw myself smiling in the mirror, I was suddenly very unhappy. I am very uncomfortable with forehead lines. I had a lot of lines on my face because I made a lot of facial expressions while speaking as a character. The people around me said early that there is no need for botox. But I was starting to feel uncomfortable. Fifteen days ago, I went to the cinema with my daughter's school friends and their mother. While the children were watching a movie at the cinema, we drank coffee in the cafeteria and chatted. When a friend became a Dermatologist, the conversation focused on beauty. And I learned that every mother at the table, except me, had botox. And I was convinced that I should do it too.

Aynada kendimi gülerken görünce birden çok mutsuz oldum. Alın çizgilerinden çok rahatsız oldum. karakter olarak konuşurken çok fazla mimik yaptığımdan, yüzüm de çok fazla çizgi olmuştu. Çevremde ki insanlar botoksa gerek yok erken dediler. Ama ben kendimi rahatsız hissetmeye başlamıştım. Onbeş gün önce kızımın okul arkadaşları ve anneleriyle birlikte sinamaya gittik. Çocuklar sinema da film izlerken bizde cafeterya da kahve içtik ve sohbet ettik. Arkadaşlar dan biri Cildiye Doktoru olunca sohbet güzellik üzerine yoğunlaştı. Ve ben hariç masada ki her annenin botok yaptırdığını öğrendim. Ve benim de yaptırmam gerektiğine ikna oldum.

The next day, I went to my friend's examination for the Botox procedure in the morning. He took pictures first. Then I applied numbing cream to the areas to be treated on my face. We waited about ten minutes. And he did the botox procedure. I felt very little pain. The process took about ten minutes. When I looked in the mirror at the end of the procedure, there were no needle marks or bruises. I did not have any swelling or similar side effects on my face. My doctor said that the Botox procedure will be felt in the body three days later and I will see the result of the Botox procedure after ten days. He advised me not to go to very hot places such as sauna and Turkish bath for the first week. The first day he told me to keep my head up as much as possible. And he specifically informed me that I was not allowed to lie on my face for the first four hours. After the procedure, I went to my workplace. My friends at work did not understand that I had Botox.

Ertesi gün sabah Botoks işlemi için arkadaşımın muayenesine gittim. Önce fotoğraf çekti. Sonra da yüzümde işlem yapılacak bölgelere uyuşturucu krem sürdü. On dakika kadar bekledik. Ve botoks işlemini yaptı. Çok az acı hissettim. İşlem yaklaşık on dakika kadar sürdü. İşlem sonunda aynaya baktığımda herhangi iğne izi veya morluk yoktu. Yüzümde şişkinlik veya benzeri bir yan etki olmadı. Doktorum Botoks işleminin üç gün sonra vücutta hissedileceğini ve Botoks işleminin sonucunu on gün sonra göreceğimi söyledi. İlk bir hafta sauna hamam gibi çok sıcak yerlere girmememi önerdi. İlk gün mümkün olduğunca başımı yukarda tutmamı söyledi. Ve özellikle ilk dört saat yüz üstü yatmamın yasak oldunu bildirdi. İşlem sonucunda iş yerime gittim. İs yerinde ki arkadaşlarım Botoks yaptırdığımı anlamadı.

Three days after the procedure, I felt slight stretching on my forehead. But I didn't feel pain. After ten days, there are no lines on my forehead. As I feared, I was not a person without facial expressions. I went to my doctor for a checkup. Finally, he applied a small amount of Botox to my forehead so that I could use it for a longer time. Now, my colleagues at work and you know that I have Botox. Even my wife did not understand and said that the creams you used worked.🥰

İşlemden üç gün sonra alın bölgem de hafif gerilmeler hissettim. Ama ağrı hissetmedim. On gün sonra alın bölgemde çizgi kalmadı. Korktuğum gibi mimiksiz bir insan da olmadım. Doktoruma kontrole gittim. Son olarak daha uzun süre kullanabilmem için alın bölgeme az oran da Botoks uyguladı. Şuan da benim botoks yaptırdığımı iş yerindeki arkadaşlarım ve birde siz biliyorsunuz. Eşim bile anlamadı ve kullandığın kremler işe yaramış dedi.

I didn't regret having Botox done. On the contrary, the result made me happy. If you have a prejudice against Botox, you can overcome it. But my advice to you is to have this procedure done by a specialist, preferably a doctor. Thank you very much for reading. All images belong to me.

Botoks yaptırdığım için pişman olmadım. Aksine sonuç beni mutlu etti. Botoks işlemine karşı sizin de bir ön yargınız varsa bunu aşabilirsiniz. Ama size tavsiyem bu işlemi bir uzmana tercihen bir doktora yaptırmanız. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Tüm görseller bana aittir.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
19 Comments