Türkiye de gitmek istediğim bir yer Hive Tr yarışması

Nemrut dağı, Adıyaman
Geçmişin gizemli hikayeleri ile sarınıp sarmalanmış yerleri gezmeyi severim. Yaşadığımız şu andan binlerce yıl önce yaşamış insanların gezdiği sokaklarda gezmek, onlardan kalan yapı kalıntılarını, yaptıkları heykelleri, mozaikleri, süsleri incelemek her daim hoşuma gitmiştir.
Ne zamandır Adıyaman da olan Nemrut dağına gitmek istiyorum. Ama bir türlü olmuyor nedense. 🙄Orada Kommagene kralı 1. Antiochos'un mezarı bulunmakta. Tam 2bin 150metre yükseklikte olan bu dağa kral mezarını yaptırmış. Kralın kemiklerinin ya da küllerinin buradaki mezar odasında olduğu söyleniyor. Ama halen daha buraya girilememiş. Üst üste yığılan taşlar mezar odasına girilmesini engelliyormuş. Ne kadar ilginç, bundan binlerce yıl önce yapılmış ama bu günün teknolojisi ile mezar odası görüntülenemiyor. İnanılmaz derecede merak uyandırıcı. Heykeller ve kullanılan astrolojik ve Hermetik simgeler çok ilginç olmalı. Aslan kabartması üzerinde olan astrolojik simgeler de bir yıldız haritasına işaret ediyormuş. O dönemlerde gökyüzünü nasıl inceleyip yıldız haritaları çıkarmışlar ve oraya neden çizmişler. Bir söylenceye göre de Kahta'dan Nemrut Dağına uzanan tüneller varmış. Bu tüneller gerçekten var mı?
Suyun ve bitkilerin hafızası olduğu söylenir, taşların da hafızaları var mıdır? Eğer varsa anlatacak ne çok hikaye biriktirmişlerdir. Birileri bu konuyu araştırmalı bence, eğer varsa taşlardan tüm hikayeleri öğrenebiliriz.🙂🙂Dağdaki heykelleri yapan ustaları, mezarın üzerine o taşları yığanları, astrolojik haritaları çıkaran insanları merak etmemek elde değil. Ne yazık ki gerçekte kim olduklarını öğrenmemiz de pek mümkün gözükmüyor. Kendi dönemlerinde yaşadılar , iyi yada kötü enerjiler biriktirip bu dünyadan ayrıldılar.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
4 Comments