(Tr-En) Karnıyarık Tarifim-My Karnıyarık Recipe

Merhaba Hive TR ailesi. Herkese iyi akşamlar diliyorum. Bugün sizlerle genellikle yaz aylarında yaptığım bir yemeğin tarifini paylaşacağım. Yazın patlıcanlar taze ve çekirdeksiz oluyor, bu sebeple yapılan yemekler çok daha lezzetli oluyor. Geçenlerde markette güzel patlıcanlar görünce karnıyarık yapmayı düşündüm. Acı olur mu diye biraz tereddüt ettim ama aklıma tuzlu suda bekletme fikri geldi. Patlıcanlarda hiç acılık olmadı, ya patlıcan acı değildi ya da tuzlu su işe yaradı 😃😃

Malzemeler:

 • Kıyma
 • 2 soğan
 • 1 büyük diş sarımsak
 • Yeşil biber
 • 2 domates
 • Patlıcan
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • Baharat
 • Tuz

Hello Hive TR family. I wish everyone a good evening. Today I will share with you a recipe for a dish that I usually make in summer. In summer, eggplants are fresh and seedless, so the dishes made for this reason are much tastier. Last time I saw some nice eggplants in the grocery store, I thought of making karnıyarık. I was a bit hesitant about whether they would be bitter, but I came up with the idea of soaking them in salted water. There was no bitterness in the eggplants, either the eggplant was not bitter or the salt water worked 😃😃

Ingredients:

 • Minced meat
 • 2 onions
 • 1 large clove of garlic
 • Green pepper
 • 2 tomatoes
 • Eggplant
  *1 tablespoon tomato paste
 • Spice
 • Salt

Karnıyarık yemeğinin ilk aşaması: kıymaları kavurmaktır. Yaklaşık 700 gram kıymayı suyunu salıp geri çekene kadar kavurdum. Kıyma kavrulurken 2 adet orta boy soğanı el rondosunda doğradım. Ben soğanın yemeğe lezzet kattığını düşünüyorum. Bu sebeple yemekleri fazla soğanlı pişiriyorum.
Kıyma suyunu çekince soğanları ve sarımsakları ekledim. Kısık ateşte iç harcım pişerken yeşil biberleri doğrayıp ekledim. Evde kırmızı biber olmadığı için doğramadım ancak daha önceleri kırmızı biber de eklemiştim.
Domatesleri küp küp doğradım harca ekledim. Karnıyarığın üzerine salçalı sos dökmeyi düşündüm bu sebeple de salça ya da daha fazla domates eklemedim. Domatesleri de ekledikten sonra tuz ve baharatları ekledim ve kıymalı harcı kısık ateşte pişirdim.

The first step of the Karnıyarık dish: roasting the minced meat. I roasted about 700 grams of minced meat until it released its water and retracted. While the minced meat was roasting, I chopped 2 medium-sized onions in a hand rondo. I think that onions add flavor to the dish. For this reason, I cook the dishes with more onions.
When the minced meat absorbed the water, I added the onions. While my filling was cooking over low heat, I chopped the green peppers and added them. I did not chop them because there was no red pepper at home, but I had added red pepper before.
I diced the tomatoes and added them to the mixture. I thought of pouring tomato paste sauce over the carnicharoni, so I did not add tomato paste or more tomatoes. After adding the tomatoes, I added salt and spices and cooked the minced meat mixture over low heat.

Karnıyarık yemeğinin ikinci aşaması patlıcanları kızartmaktır. Patlıcanları şeritler halinde soydum. Yağ çekmemesi ve acısının gitmesi için geniş bir kapta yarım saat tuzlu suda beklettim.
Geniş bir tencerede patlıcanları kızartmak için ayçiçek yağını ısıttım. Patlıcanların havlu peçete ile suyunu aldıktan sonra her tarafını kızarttım.

The second step of this dish is to fry the eggplants. I peeled the eggplants in stripes and soaked them in salted water for half an hour in a large bowl to prevent them from absorbing oil and to remove the bitterness.
In a large pot, I heated the sunflower oil to fry the eggplants. After removing the water with a towel napkin, I fried the eggplants on all sides

Patlıcanları kızarttıktan sonra yağını alması için havlu peçetenin üzerine koyup soğumasını bekledim. Patlıcanlar soğuduktan sonra şerit kısmından içlerini dikkatlice açtım. Her patlıcanın içine biraz tuz serptim. Kıymalı harcı patlıcanın büyüklüğü ile orantılı olarak koydum. Ben 6 adet patlıcan doldurdum ama kıymalı harçtan bir miktar kaldı, onu da daha sonra kullanmak üzere dondurucuya kaldırdım.

After frying the eggplants, I put them on a towel napkin to remove the oil and waited for them to cool. After the eggplants cooled down, I carefully opened the inside from the strip part. I sprinkled a little salt inside each eggplant. I put the minced meat mixture in proportion to the size of the eggplant. I filled 6 pieces of eggplants, but there was some minced meat mixture left behind, which I put in the freezer for later use.

Patlıcanların içini doldurduktan sonra salçalı bir sos hazırladım ve pişerken yavan kalmasın diye patlıcanların üzerine döktüm. Sos için: 1 yemek kaşığı salça, biraz baharat ve tuz ekleyip 2 su bardağı su ile sulandırdım ve patlıcanların üzerine döktüm. Tatların birbirine karışması için fırında yaklaşık yarım saat pişirdim.

After stuffing the eggplants, I prepared a sauce with tomato paste and poured it over the eggplants so that they would not be bland
while cooking. For the sauce: I added 1 tablespoon of tomato paste, a little spice and salt, diluted it with 2 cups of water and poured it over the eggplants. I cooked it in the oven for about half an hour for the flavors to mix.

Karnıyarık piştikten sonra soğumadan servis ettim.
Bir sonraki postta görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

I served the cauliflower after it was cooked, before it cooled down.
See you in the next post. Take care of yourselves.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
18 Comments