A beautiful day in the highland (EN-TR)

Hello friends.
I will tell you about the Kolköy plateau of the Almus district of Tokat, where I went today. This is my hometown. The nature and the air are pure. When we inhale, our lungs are completely filled with oxygen. I think people should really be in touch with nature. I'll show you photos from the plateau and the picnic we had.

This is a picnic area with ice-cold water close to the plateau, known as İniler in the village. Its water comes from the mountain and is icy. You can't keep your hand under water for 1 minute, it's very cold water.

The scenery and nature are very beautiful. It has a relaxing view.
After stopping here for a while, we climbed even higher.
We came to the place where the oxen used to lie down and rest and drink the water. In the village, they call it an ox bed. It's a really beautiful place.

Village festivals were held here. A mosque was also built for praying. But most people are not there, they pray on the grass in the fresh air. Ice-cold water flows from its fountain, and after we had our picnic here, we went to the plateau.

The cows were grazing here when we came here. It was a beautiful sight. Cows get better by eating fresh grass here.

There are no words to describe the beauty of this cow. It's really beautiful
Then we collected thyme grown in the mountains, but its time has passed. The thyme has bloomed, but it still smells so good.

After visiting here, we went to the plateau. I couldn't take pictures there because we didn't stay long. Then we went to the village immediately. That's all I'm going to share with you for today. See you in my next post.

TR

Merhaba arkadaşlar.
Size bugün gittiğim Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Kolköy yaylasından bahsedeceğim. Burası benim memleketim. Doğası, havası tertemiz. İçimize çektiğimiz zaman ciğerlerimiz tamamen oksijen ile doluyor. İnsan gerçekten doğayla iç içe olmalı bence. Size yayladan ve yaptığımız piknikten fotoğraflar göstereceğim.

Burası köyde İniler diye bilinen, yaylaya yakın buz gibi suyu olan bir piknik alanı . Suyu dağdan geliyor ve buz gibi. 1 dk elini suyun altında tutamıyorsun, çok soğuk bir su .

Manzarası ve doğası çok güzel. İnsanı rahatlatan bir manzarası var.
Burada biraz durduktan sonra daha da yükseklere çıktık.
Eskiden öküzlerin yattığı ve dinlendiği suyunu içtiği yere geldik. Köyde öküz yatağı diyorlar. Cidden çok güzel bir yer.

Burada köy şenlikler yapılıyormuş. Namaz kılmak için bir de mescid yapılmış. Ama çoğu kişi orada değil çimlerin üzerinde kılıyor namazını temiz havada. Çeşmesinden buz gibi su akıyor burda pikniğimizi yaptıktan sonra yaylaya çıktık.

Buraya geldiğimizde inekler burada otlanıyordu. Çok güzel görüntü vardı. Buradaki taze taze otları yiyerek güzelleşiyor resmen inekler.

Şu ineğin güzelliğine diyecek laf yok. Gerçekten çok güzel
Ardından dağlarda yetişen kekik topladık ama zamanı geçmiş. Kekikler çiçek açmıştı ama hala çok güzel kokuyor.

Burda da gezdikten sonra yaylaya gittik. Oralarda resimler çekemedim çünkü fazla duramadık. Sonra köye gittik hemen. Size paylaşacaklarım bugünlük bu kadar. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
8 Comments