My Chef, Kadıköy

Photos belong to me. & Fotoğraflar şahsıma aittir.

ENG

Last night's flavour stop was Mychef in Kadıköy. This is a decent restaurant with two floors and the food is varied and delicious. As it was getting dark, we started to look for a place where we could have a nice meal and we chose this place to sit. This place, which is not far from Bahariye Street in Kadıköy, was appreciated for its food and good waiters.

An image taken from the corner. It is possible to sit both indoors, on the street side, on the upper floor and on the upper floor balcony, which I can call the terrace. We preferred to sit on the street side.

As for what we ate...

I was very hungry and ordered a plate with everything. I think it was called stuffed chicken. Both the salad was good and there was rice. The chicken came on mashed potato and the chicken breast was stuffed with something creamy with peppers. Although I couldn't eat all of the peppers, I enjoyed the rest of the plate. It was quite good.

My boyfriend ordered something similar to a kebab. Potatoes, chicken, roasted tomatoes and peppers, pasta with yoghurt and a small bowl of yoghurt were also on his plate. He liked his meal too, but I have to admit that my choices seem to taste better in the places we usually go to.

Since we were very hungry, the idea of taking photos came to our mind after taking a few forks 😁😁

If you're ever in the area, don't hesitate to order the stuffed chicken. It was a very satisfying dish and we left when we finished our meal because we had no room left for dessert. Thanks for reading🌸🌸

TR

Dün akşamki lezzet durağımız Kadıköy'deki Mychef'ti. Burası iki katlı nezih bir restoran ve yemekleri bol çeşitli ve lezzetli. Havanın kararmasıyla beraber güzel yemek yiyebileceğimiz bir yer aramaya başladık ve oturmak için bu mekanı seçtik. Kadıköy'deki Bahariye caddesine çok uzak olmayan bu mekan yemekleri ve iyi garsonlarıyla beğenimi aldı.

Tam köşeden çektiğimiz bir görsel. Hem iç mekanda, hem sokak kenarında, hem üst katta, hem teras diyebileceğim üst kat balkonunda oturmak mümkün. Biz sokak tarafında oturmayı tercih ettik.

Neler yediğimize gelecek olursammm...

Ben çok acıkmıştım ve içinde her şey bulunan bir tabak söyledim. Tavuk dolması diye geçiyordu sanırım ismi. Hem salatası güzeldi hem pilavı vardı. Tavukta patates püresinin üzerinde geldi, tavuk göğsünün içi de biberli kremalı bir şeyle doldurulmuştu. Biberlerin hepsini yiyemesem de tabağın geri kalanını afiyetle yedim. Oldukça güzeldi.

Sevgilim kebap benzeri bir şeyi sipariş etti. Patates, tavuk, közlenmiş domates ve biberle beraber yoğurtlu makarna ve bir minik kase yoğurt da onun tabağındakilerdi. O da yemeğini beğendi ama genelde gittiğimiz yerlerde benim seçimlerim daha lezzetli görünüyor, bunu da buradan itiraf etmeliyim.

Çok acıktığımız için çekme fikri bir kaç çatal aldıktan sonra aklımıza geldi 😁😁

Eğer ki yolunuz düşerse, tavuk dolması sipariş etmekten çekinmeyin. Oldukça doyurucu bir tabaktı ve tatlıya midemizde yer kalmadığı için yemeğimiz bitince buradan ayrıldık. Okuduğunuz için teşekkürler🌸🌸

ipexito.gif

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
26 Comments