Black Friday Discounts in Kadıköy & Kadıköy'de Kara Cuma İndirimleri

Photos belong to me. & Fotoğraflar şahsıma aittir.

ENG

Black Friday is now about to come! Here are the best discounts for shopping at Kadıköy. Apart from the discount messages coming to the phone, discounts were at the last peak in the bazaar/markets. I did my online shopping for myself today and then I stopped by the clothing stores in Kadıköy for a stroll. The streets were crowded and there were discounts everywhere.

This is Çilek Street in Kadıköy, there are stores with both affordable prices and a wide variety of products. Çilek street is very popular in Kadıköy. It is located on a sub-street of the street leading from Söğütlüçeşme station towards the Bull Statue.

This street is full of shops and even the roadside is full of clothes.

These brands are not well-known brands, but they are affordable in price and medium in quality.

You can see products other than clothes, for example, a phone case shop was right on the roadside.

Right next to it was a stall selling pajama sets.

I walked up Çilek Street, stopping at the shops that interested me and trying on clothes. I completed my shopping without getting carried away by the Black Friday shopping frenzy.

By the way, in cold weather chestnut carts are found on some streets. They sell hot-cooked chestnuts. I rarely shop here. I enjoy my hot chestnuts while walking around.

There was also a place selling a coat for 180 TL. I also stopped and looked but I didn't like the model. In summary, I spent the day traveling and looking at things, I hope you didn't spend a lot of money on unnecessary products this Black Friday.

I hope you enjoyed the photos. I couldn't shoot more because it was cold, but it was a good day for me, thank you for reading.

TR

Bugün günlerden Black Friday her yerde indirimler havada uçuyor. Telefona gelen indirim mesajları dışında çarşı/pazarlarda da indirimler son doruktaydı. Ben bugün kendime online alışverişimi yaptım sonra gezip dolaşmak için Kadıköy'deki giyim mağazalarına uğradım. Sokaklar kalabalıktı ve her yerde indirim vardı.

Burası Kadıköy'deki Çilek sokak hem uygun fiyatlı hem de çok çeşitli ürünler barındıran mağazalar mevcut. Çilek sokak Kadıköy'de oldukça popülerdir. Söğütlüçeşme durağından Boğa Heykeli'ne doğru çıkan caddenin bir alt sokağında yer alıyor.

Bu sokağın her yeri mağaza dolu hatta yol kenarları bile kıyafetlerle dolu.

Bu markalar bilindik markalar değil ama fiyat olarak uygun, kalite olarak da orta sayılır.

Kıyafet dışında da ürünler görebilirsiniz mesela bir telefon kılıfçısı hemen yol kenarındaydı.

Hemen devamında da pijama takımları satan bir tezgah bulunuyordu.

Çilek sokaktan yukarıya doğru ilerledim. İlgimi çeken mağazalara uğrayıp kıyafetler denedim. Kara cuma alış veriş çılgınlığına kendimi kaptırmadan alışverişimi tamamladım.

Bu arada, soğuk havalarda kestane arabaları bazı caddelerde bulunur. Pişmiş sıcak kestane satarlar. Nadiren buralardan alışveriş yaparım. Dolaşırken sıcak kestanelerimin tadını çıkarırım.

180 TL'ye bir sürü mont satan yer de vardı. Ben de durup baktım ama model beğenemedim. Özetle günüm bolca yürüyüp eşya bakarak geçti siz bu kara cumada gereksiz ürünlere çok para harcamamışsınızdır umarım.

Fotoğraflar umarım hoşunuza gitmiştir. Hava soğuk olduğu için daha fazla çekemedim ama benim için güzel bir gündü okuduğunuz için teşekkür ederim..

ipexito.gif

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
25 Comments