We Need Your Help for the Earthquake in Turkey - Türkiye'de Yaşanan Deprem İçin Yardımlarınıza İhtiyacımız Var

TURKEY NEEDS YOUR HELP

KK.jpg
source

Hello to all of you, there have been some terrible things happening in my country lately. Our country is experiencing very big earthquakes one after the other. There have been about 210 earthquakes in the last 24 hours. You can check this site. My girlfriend @ezgicop was also in the earthquake zone. She is in good health now, but her house is badly damaged. She is currently staying in another house of a neighbor far away from her home. I try to be in constant contact with her and keep her morale high. We are both very psychologically affected.

deprem.png

At the moment level 4 alert has been declared in our country. So we are accepting international aid. I will share with you some images from the earthquake.

image.png
source

image.png
source

image.png
source

image.png
source

These images show how scary the earthquake was and how much help the people there need. Now I am asking you for help for my country. I know that Hive has changed people's lives. So far, many aid projects have been successful. All the proceeds from this post will be sent to the earthquake victims. I will also forward any Hive or HBDs you send me to the earthquake zone. Every Hive or HBD is required. If we can save one person's life there, it will make all the difference. If we can make sure that one person has a warm meal, it will be worth it. Please don't forget to reblog this post so that it reaches more people.

I will send all the proceeds of this post to Ahbap, Turkey's most trusted charity platform, with the note that it was sent from the Hive blockchain platform. You can research Ahbap at https://ahbap.org/

TR

KK.jpg
source

Hepinize merhaba, son zamanlarda ülkemde çok berbat şeyler yaşanıyor. Ülkemizde üst üste çok büyük depremler üst üste yaşanıyor. Son 24 saatte yaklaşık 210 tane deprem oldu. Bu siteyi kontrol edebilirsiniz. Kız arkadaşım @ezgicop de deprem bölgesindeydi. Kendisinin sağlık durumu şu anda iyi ama evinde büyük hasar var. Şu anda evinden uzakta bir komşunun başka bir evinde kalıyor. Ben kendisiyle sürekli iletişim içinde olmaya çalışıyorum ve moralini yüksek tutmaya çalışıyorum. İkimiz de psikolojik olarak çok etkilenmiş durumdayız.

deprem.png

Ülkemizde şu anda 4. seviye alarm ilan edildi. Yani uluslararası yardımları kabul ediyoruz. Sizinle depremden bazı görüntüleri paylaşacağım.

image.png
source

image.png
source

image.png
source

image.png
source

Bu görüntüler depremin ne kadar korkutucu olduğunu ve oradaki insanların ne kadar yardıma ihtiyacı olduğunu gözler önüne seriyor. Şimdi sizden ülkem için yardım istiyorum. Hive'ın insanların hayatını değiştirdiğini biliyorum. Bugüne kadar birçok yardım projesi başarıyla gerçekleştirildi. Bu postun gelirinin tamamı depremde zarar gören insanlara gönderilecektir. Ayrıca bana gönderdiğiniz Hive ya da HBD'leri de deprem bölgesine ileteceğim. Her Hive veya HBD gerekli. Orada bir kişinin hayatının kurtarılmasını sağlarsak emin olun bu her şeyi değiştirecektir. Bir kişinin sıcak bir yemek yemesini sağlarsak bu her şeye değecektir. Lütfen bu postun daha çok insana ulaşması için reblog etmeyi unutmayın.

Bu postun bütün gelirlerini Hive blockchain platformundan gönderildiği notuyla Türkiye'nin en güvenilir yardımlaşma platformu Ahbap'a göndereceğim. Ahbap'ı https://ahbap.org/ bu siteden araştırabilirsiniz.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
339 Comments
Ecency