To Hive with Incublus is Live with Special Guest: LivingUkTaiwan & Last Week's Recap - To Hive with Incublus Bu Hafta Özel konuğu LivingUkTaiwan'la Canlı! & Geçen Haftanın Özeti [EN-TR]

Hello friends, it's been a tiring week, huh? What would be the best way to relieve the tiredness of this week? Of course To Hive with Incublus! This week I will be with you again with a great special guest and we will talk about an important topic about Hive. But first, let's recap the last week!

Incublus ile Hive'a Doğru (3).jpg

separator2.gif

Last Week's Recap


You can watch the show podcast here thanks to @pravesh0. Namaste!

Last week, one of the great members of Hive, @solominer was with us and we talked about the history of Hive. For example, it was very enlightening for me as a new member. He is also building a farm in the US and it's quite a big farm. He told us how things are going on this farm and we talked about his future plans. He is setting up separate places for growing plants, for ducks, for chickens. He wants to generate his own electricity and he is installing solar panels for that. There is much more and he also shared a lot of photos with us. If you visit the event-chat channel on the Ecency discord server you can find many of those photos. Thank you again for joining Solo, you're a great person man. Also a big thank you to everyone who joined our show, we had a great time and chatted.
separator2.gif

What will we talk about this week?

This week we are going to talk about Pinmapple together. Yes, as you know, Pinmapple is one of the most used apps on Hive and sometimes we can misuse it. How to use it correctly, where we can mark things on Pinmapple, we're going to talk a lot about all of that. We will also talk about the past and future of Hive. The biggest reason why I chose this topic today is of course about our special guest.

separator2.gif

Which Language Will the Show Be In? Where Will the Show Be? When Will the Show Start?

Our show will be in Turkish, but we welcome users from all countries. We had a lot of foreign participants in the past weeks and they made the show more fun. Thanks to them we learn new things and get different perspectives. So don't hesitate about the language. The show will start at 9pm Turkey time and 6pm UTC. Set your alarms because we are going to have a lot of fun! The show will be on the Ecency discord server and you can join the show by clicking here. Or you can join the Ecency discord server by clicking here and join our show in the events section. If you have any problems with the links, please let me know in the comments below.

separator2.gif

Special Guest

As you can see in the title, our special guest this week is one of Hive's experienced users @livinguktaiwan! She is actively involved in many projects in Hive, especially OCD and Pinmapple. Maybe she will tell us about her other projects. I invited her a couple of times and she finally agreed to join me 😂 Thank you Pauline!

separator2.gif

Sponsors

image.png

Thank you very much @melinda010100 and @ecency for the Ecency points and the show oppurtunity. Also a special thank you to Melinda for encouraging me for this program. She also sponsored our live chat with Luv and Engage tokens. You are awesome!

image.png

A big thank you to @ecoinstant for the Archon and Dhedge tokens. He is the leader of 5 communities on Hive and has been sharing great Splinterlands related and general posts lately. You can visit his profile if you are interested.

image.png

A big thank you to @sirenahippie, leader of the Amazing Drinks community, for the Foodie tokens. She is the leader of 3 other communities and 2 of them are food related too. If you want to share a post on this topic, you can visit her communities.

If you want to be a sponsor of our show, you can reach out to Incublus#5989 on Discord or mention it in the comments.

separator2.gif

Prizes

Yes, those of you who participated already know that our show is rewarding, but I decided to share it here as an incentive for those who didn't participate. Everyone who participated in our show last week received 100 Ecency points and a bunch of tokens. If you want to win these prizes, all you have to do is join our show and enjoy the fun!

separator2.gif

Thank you very much for reading, sorry for sharing this post a bit late today. I hope you all will be available in about 4 hours and join us. Take care and have a great day!

TR

Merhaba arkadaşlar, yorucu bir haftaydı ha? Bu haftanın yorgunluğunu atmak için en iyi yöntem ne olabilir? Tabi ki To Hive with Incublus! Bu hafta yine harika bir özel konukla sizlerle birlikte olacağım ve Hive'a dair önemli bir konuyu konuşacağız. Ama öncesinde geçen haftayı özetleyelim!

Incublus ile Hive'a Doğru (3).jpg

separator2.gif

Geçen Haftanın Özeti


Şovu podcast olarak buradan dinleyebilirsiniz, @pravesh0'ya teşekkürler. Namaste!

Geçen hafta Hive'ın harika üyelerinden @solominer bizimle birlikteydi ve birlikte Hive'ın geçmişine dair konuştuk. Örneğin ben yeni bir üye olduğum için oldukça aydınlatıcıydı. Ayrıca kendisi Amerika'da bir çiftlik inşa ediyor ve bu oldukça büyük bir çiftlik. Bu çiftlikte işlerin nasıl gittiğinden bize bahsetti ve gelecek planlarını konuştuk. Bitki yetiştirmek için, ördekler, tavuklar için ayrı ayrı yerler ayarlıyor. Kendi elektriğini kendi üretmek istiyor ve bunun için güneş panelleri döşüyor. Çok daha fazlası var ve bizimle bir sürü fotoğraf da paylaştı. Ecency discord sunucusunda event-chat kanalını ziyaret ederseniz o fotoğraflardan birçoğunu bulabilirsiniz. Solo'ya katıldığı için tekrar teşekkür ederim, harika bir insansın dostum. Ayrıca şovumuza katılan herkese de çok teşekkürler, harika zaman geçirdik ve sohbet ettik.
separator2.gif

Bu Hafta Ne Konuşacağız?

Bu hafta birlikte Pinmapple üzerine konuşacağız. Evet, bildiğiniz gibi Pinmapple Hive'da en çok kullanılan uygulamalardan bir tanesi ve bazen bunu yanlış kullanabiliyoruz. Bunun doğru kullanımı nasıl olmalı, nereleri Pinmapple üzerinde işaretleyebiliriz, bunların hepsine dair uzunca konuşacağız. Ayrıca yine Hive'ın geçmişi ve geleceğine dair de sohbet edeceğiz. Bugün bu konuyu seçmemin en büyük sebebi tabi ki özel konuğumuzla ilgili.

separator2.gif

Şov Hangi Dilde Olacak? Nerede Olacak? Ne Zaman Başlayacak?

Şovumuz Türkçe olacak ama bütün ülkelerden kullanıcılara açığız. Geçtiğimiz haftalarda bir sürü yabancı katılımcımız oldu ve hepsi şovumuzu daha eğlenceli hale getirdi. Onlar sayesinde yeni şeyler öğreniyoruz ve farklı bakış açıları ediniyoruz. Bu yüzden dil konusunda çekinmeyin. Şov Türkiye saatiyle akşam 9'da UTC saat diliminde de akşam 6'da başlayacak. Alarmlarınızı kurun çünkü çok eğleneceğiz! Şov Ecency discord sunucusunda olacak ve buraya tıklayarak şova katılabilirsiniz. Ya da buraya tıklayarak Ecency discord sunucusuna katılabilir ve etkinlikler bölümünden programımıza katılabilirsiniz. Linkler ile ilgili herhangi bir problem olursa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

separator2.gif

Özel Konuğumuz

Başlıkta da gördüğünüz üzere bu haftaki özel konuğumuz Hive'ın deneyimli kullanıcılarından @livinguktaiwan! Kendisi OCD ve Pinmapple başta olmak üzere Hive'da pek çok projede aktif olarak rol alıyor. Belki de bize başka projelerinden de bahseder. Birkaç defa davet ettim ve sonunda beni kırmayıp katılmayı kabul etti 😂 Minnettarım Pauline!

separator2.gif

Sponsorlarımız

image.png

Ecency puanları ve bu şov imkanı için @melinda010100 ve @ecency'e çok teşekkür ederim. Ayrıca Melinda'ya beni bu program için cesaretlendirdiği için özel olarak teşekkür ederim. Kendisi ayrıca canlı sohbetimize Luv ve Engage tokenlarıyla sponsor oldu. Harikasın!

image.png

Archon ve Dhedge tokenleri için @ecoinstant'a çok teşekkür ederim. Kendisi Hive'da 5 topluluğun lideri ve son zamanlarda Splinterlands ile ilgili harika postlar paylaşıyor. İlginizi çekiyorsa profilini ziyaret edebilirsiniz.

image.png

Foodie tokenleri için Amazing Drinks topluluğunun lideri @sirenahippie'ye çok teşekkür ederim. Kendisi 3 farklı topluluğun daha lideri ve 2 tanesi daha yiyecekle ilgili. Eğer bu konuda bir post paylaşmak istiyorsanız topluluğunu tercih edebilirsiniz.

Şovumuza sponsor olmak isterseniz Discord üzerinden Incublus#5989'a ulaşabilirsiniz ya da yorumlar kısmında bunu belirtebilirsiniz.

separator2.gif

Ödüller

Evet, katılanlar şovumuzun ödüllü olduğunu zaten biliyor ama katılmayanlar için bir teşvik olması adına bunu burada paylaşmaya karar verdim. Geçen hafta şovumuza katılan herkes 100 Ecency puanı ve bir sürü token kazandı. Ödüllerden faydalanmak istiyorsanız tek yapmanız gereken şovumuza katılıp eğlencenin tadını çıkarmak!

separator2.gif

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim, bugün bu postu biraz geç paylaştığım için üzgünüm. Umarım hepiniz yaklaşık 4 saat sonra müsait olursunuz ve bize katılırsınız. Kendinize iyi bakın ve harika bir gün geçirin!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
19 Comments
Ecency