Walking in Cloudy Weather ☁️ / Bulutlu Havada Yürüyüş ☁️

Hello dear friends. We started a new week yesterday, it had been a busy week for me. I hope it will be a good week for you. I barely got to work yesterday, so I couldn't post. Today I will tell you about my walk in cloudy weather.

Merhaba sevgili arkadaşlar. Dün yeni bir haftaya başlamıştık, benim için yoğun bir hafta başı olmuştu. Umarım sizler için iyi bi hafta olur. Dün işlerime anca yetişmiştim o yüzden paylaşım yapamamıştım. Bugün sizlere bulutlu bi havada yaptığım yürüyüşten bahsedeceğim.

One day I was sitting at home, I was empty because I had nothing to do. I was bored because I don't like being idle. When I looked at the sky, there were clouds, it was a little cold, but for me it was a nice weather. Since I am a person who likes to travel in all kinds of weather, I decided to go for a walk. Since I was going to go for a walk alone, I took the necessary materials I needed and set off.

Birgün evde oturuyordum, yapacak bir işim olmadığı için boş kalmıştım. Boş durmasını hiç sevmediğim için canım sıkılmıştı. Havaya baktığımda bulutlar vardı biraz serin ama bana göre güzel bi havaydı. Her türlü havada gezmeyi seven biri olduğum için yürüyüşe çıkmaya karar verdim. Yürüyüşe yanlız çıkacağım için ihtiyacım olan gerekli malzemeleri alıp yola koyuldum.

I didn't want to go too far because I was alone. I decided to go towards our village. It looked as if rain would fall from the clouds at any moment. But as I was used to it, I continued my walk. There was dry grass and dry leaves everywhere. Different bird sounds were coming from all sides and this gave me peace. After walking a little more, I saw a hawthorn tree and decided to eat something I hadn't eaten for a long time. I remember the last time I ate on the plateau a few years ago. The taste is very good and delicious in my opinion.

Yanlız olduğum için fazla uzağa gitmek istemedim. Köyümüzün karşısına doğru gitmeye karar verdim. Sanki her an bulutlardan yağmur dökülecek gibi duruyordu. Ama alışkın olduğum için yürüyüşüme devam ettim. Her yer kuru otlarla ve kuru yapraklarla doluydu. Her taraftan farklı farklı kuş sesleri geliyordu ve buda bana huzur veriyordu. Biraz daha yürüdükten sonra, bi tane alıç ağacı gördüm, uzun zamandır yemediğim yemeye karar verdim. En son bi kaç yıl önce yaylada yediğimi hatırlıyorum. Tadı bana göre çok güzel ve lezzetli.

After walking a little more, I came to our village. I took a photo of you in our village. After going a little further, I realized that enough time had passed for me and I decided to go back. Sometimes a person needs to be alone and travel alone like this, I throw myself into nature at such times. Fresh air, bird sounds, peace all together make me feel very good. I recommend nature to you. I end my article here and wish you to be in touch with nature. See you. Stay with love.

Biraz daha yürüdükten sonra tam köyümüzün karşısına gelmiştim. Sizler için köyümüzünde fotoğrafını çektim. Biraz daha ileriye gittikten sonra, benim için yeterince bi süre geçtiğini farkettim ve geri dönmeye karar verdim. İnsanın bazen böyle yanlız kalmaya ve yanlız gezmeye ihtiyacı oluyor ben böyle zamanlarda kendimi doğaya atıyorum. Temiz hava, kuş sesleri, huzur hepsi bir arada bana çok iyi geliyor. Sizlerede doğayı tavsiye ederim. Yazıma burada son veriyor ve doğayla iç içe olmanızı diliyorum. Görüşmek üzere. Sevgiyle kalın.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
14 Comments