Yazdığım ve Katkı Sağladığım Kitaplar

image.png

2018 yılında Steemit'te paylaşım yapmaya başladığım sırada henüz sadece ilk kitabım OGOX yayınlanmış durumdaydı. İlerleyen dönemde tüm zamanımı kitap yazmaya ayırdım. Öykülerim Dünyalılar, Bilimkurgu Öykü Seçkisi 2019, Bilimkurgu Öykü Seçkisi 2020 ve Bilimkurgu Öykü Seçkisi 2021 kitaplarında yer aldı. Solo olarak yazdığım kitaplardan ise birer birer söz etmek istiyorum.

OGOX

İlk göz ağrım olan Ogox 2016 yılında yayınlanmıştı. Romanda yapay zekalı varlıkların insanlarla eşit haklara sahip olma mücadelesi anlatılıyordu.

Arka Kapak Yazısı
Roman elit androidlerin ve diğer yapay zekâlı varlıkların, insanlarla eşit haklara sahip olmak için yürüttükleri “varlık hakları davası”nı konu almaktadır. Olaylar 21. yüzyılın ikinci yarısında, ülkelerin oluşturduğu bir birlik olan Merkezî Federasyon yönetiminde gerçekleşmektedir. Romanın başkarakteri, bir elit android olan Ogox'tur. Ogox'u ve onun bağlı olduğu ana bilgisayar Plato'yu, sıra dışı bir mühendis olan Sun-Moi yaratmıştır.

Ogox, yapay zekâlı varlıkların "büyük yıkım" sonrasında kaybedilen haklarının geri alınması ve insanlarla eşit haklara sahip olmaları yolunda Varlık Hakları Konseyi'ni kurar. Konseyde Ogox'un yanı sıra robot tarihçisi Jin-Kai, istihbarat toplamakla görevli Albatros ve şifre kırıcı Omega yer almaktadır. Sonradan, Ogox'un Sun-Moi'nin bir benzetimi olarak tasarladığı sanal varlık Su-Mo da bu gruba katılacaktır. Konseyin örgütlediği, dünyada geniş yankılar uyandıran birkaç eylem, davayı geniş kitlelere tanıtır.

Aşk Algoritması

2018 yılında yayınlanan ikinci romanım Aşk Algoritması'nda dijital bir çöpçatanlık uygulaması geliştirmeye çalışan bir gencin yaşadıklarını konu almıştım. Güldürü öğeleri de içeren roman bilimkurgu okurlarının yanı sıra ana akım edebiyat okurlarına da hitap ediyor.

Arka Kapak Yazısı
Kuzenim Demir, Suna’dan sonra on santim uzamış gibi görünüyordu; omuzları dikleşmiş, bakışları kararlı hâle gelmiş, enikonu yakışıklı bir adam olup çıkmıştı. Yengemizin önceki hâllerini bilmediğim için karşılaştırma olanağım yoktu ama o göz göze bakışmalar, beyaz gelinlik içinde bir sülün gibi süzülmelere bakılacak olursa, Suna da belirli bir psikolojik eşiği aşmış olmalıydı. Her ikisinin de yüzlerine dikkatle bakmış, yüz ifadelerini en ince detaylarına kadar hafızama kaydetmeye çalışmıştım. Bana öyle geliyordu ki mutluluklarının sırrı yüzlerinde gizliydi. Daha önce bu sırrın deşifre edilmemiş olması hayret vericiydi. Nasıl da herkes “eşler yıllar içinde birbirine benzer” savını hiç sorgulamadan kabullenmişti. Böylesi bir fiziksel dönüşümün, sırf insanlar birlikte vakit geçiriyorlar diye gerçekleşmesi mümkün müydü? Siyasi tarihimizin önemli aktörlerinden olan Rahşan ve Bülent Ecevit çifti birbirlerine hiç benzemeyen insanlardı da evlilikleri sırasında mı benzeşmişlerdi? Elbette yüzleri birbirine benzemeyen kişiler de birbirlerine âşık olabilirlerdi, ancak bu durum da herhâlde henüz bilemediğimiz başka bir matematiksel kural ile açıklanabilirdi. Daha önce keşfedilmemiş gizli bir hazinenin haritasına sahipmişçesine heyecanlıydım. Oturup geliştirmekte olduğum aşk algoritması hakkındaki sunum notlarımı gözden geçirdim. Ertesi gün melek yatırımcıları yapay zekâlı çöpçatan fikrine yatırım yapmaları konusunda ikna etmem şarttı. Aksi bir durumun doğuracağı sonuçları düşünmek bile istemiyordum.

Dördüncü Dünya

2019 yılında ilk öykü kitabım Dördüncü Dünya yayınlandı. Kitapta yer alan çoğu öyküyü daha önce Steemit üzerinde de yayınlamıştım.

Arka Kapak Yazısı
Ağaçları kesilip madenlerine el konulduğu için müziği bozulan Melodia gezegeni, çaldıkları robot gövdeleriyle laboratuvardan kaçan afacan yapay zekalar, Mars kolonisi için yeni bir inanç sistemi geliştirmekle görevlendirilen din adamı, Türkçe’yi unutup birdenbire bilmediği bir dili konuşmaya başlayan iş insanı, tramplenin üçüncü katından havuza atlarken havada asılı kalan çocuk...

Sıra dışı olaylarla karşılaşan sıradan insanların maceralarının anlatıldığı kitapta yapay zeka, uzaylılarla ilk temas, paralel evrenler, simülasyon dünyalar, zeka artırımı, kötücül robotlar gibi pek çok bilimkurgu teması özgün bir anlayışla ele alınıyor. Dördüncü Dünya okurlara zamanda ve mekanda durmaksınız seyahat edecekleri heyecanlı bir okuma serüveni vaat ediyor.

Rüya Sanatçısı

2020 yılının ilk günlerinde üçüncü romanım Rüya Sanatçısı yayınlandı.

Arka Kapak Yazısı
Rüyalar, 21. yüzyılın ortalarında bir başlık aracılığıyla görüntülenmeye başlanmıştır. Kısa süren bir erotik rüya yayını furyasından sonra, rüyalar çeşitlenir ve rüya sanatı gerçek anlamda doğmuş olur. Rüya sanatçısı Selim Özben bu süreçte küresel çapta bir üne kavuşur. Özben’in şöhretinin doruğundayken ortalıktan kaybolması uluslararası bir sorun haline gelir. İç Güvenlik Bakanlığı araştırmacı Ruhi ve çalışma arkadaşı Peri’yi olayı çözmek üzere görevlendirir.

“Selim Özben rüyalarını, algılarınız sonuna kadar açılmış, rüyanın zarafetiyle sarmalanmış, zevk ve merakla mest olmuş bir halde seyrederken kendi kendinize keşke hiç bitmese dersiniz. O rüyaları izlerken gündelik hesapların sizi hapsettiği zihinsel kısırlıktan kurtulup bir harikalar diyarına girmiş gibi olursunuz; sonunda ben de önemli bir olayın, ilginç bir maceranın, güçlü bir duygunun, zenginleştiren bir izlenimin parçası oluyorum diye düşünür ve mutlu olursunuz.”

Schrödinger'in Papağanı

2020 yılının Ocak ayında ayrıca Schrödinger'in Papağanı isimli bilimkurgu öykü kitabım yayınlandı. Yine yer yer güldürü öğelerine yer verdiğim bu kitap öncekilere kıyasla daha fazla beğenildi.

Arka Kapak Yazısı
Ogox, Aşk Algoritması ve Dördüncü Dünya kitaplarıyla tanınan Murat K. Beşiroğlu’nun son kitabı Schrödinger’in Papağanı altı bilimkurgu öyküsünden oluşuyor.

İnsan zekâsına sahip entelektüel kediyle ev arkadaşlığı…

Zamanda yapılan kaçak yolculuklar…

Dört cinsiyetli uzaylıların yoldaşlığı…

Kıyamet gününün provası…

Tek solukta okuyacağınız bilimkurgu maceralarına eşlik etmeye hazır mısınız?

Hadi o zaman.

Bir Zaman Gezgininin Anıları

2020 yılında yayınlanan bu romanımda zaman yolculuğu temasını farklı bir bakış açısıyla ele almıştım.

Arka Kapak Yazısı
Yirmiikinci yüzyılın başlarında Dünya Federasyonu zaman yolculukları üzerinde sıkı bir denetim uygulamaktadır. Saygın bir zaman teknolojileri uzmanı olan Demir, geçmişe yaptığı izinsiz yolculuğun ardından bir kanun kaçağına dönüşür ve Birleşik Haberalma Teşkilatı ajanları ile arasında bir kedi fare oyunu başlar.

Sanal edebiyat şehri Litera’dan, Venüs’ün Von Neumann balon kentine, Singapur uzay asansöründen, Jiron silindir şehrine uzanan macerası sırasında Demir romantik düşlerinden kaynaklanan yanılgılarıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Android Adası

Halen yayına hazırlanmakta olan kısa romanım. Piyasaya çıktığında duyurusunu ayrıca yapacağım.

Kitaplarımı okumak isteyenler bu link üzerinden uygun fiyatlarla temin edebilirler.

Amma çok yazmışım, dökümünü yaparken bile üzerime bir yorgunluk çöktü :) Şaka tabii, yazmaya, üretmeye devam.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
6 Comments