Son Kitabım Android Adası Satışa Sunuldu

android adası.JPG

Geçtiğimiz günler oldukça yoğun geçti. Çıkmak üzere olan iki kitabın hazırlığı içindeydim. Bir yandan da vakit buldukça bir şeyler yazmaya çalışıyordum. Kedimiz Paşa'nın yaramazlıkları, çocukların öğle yemekleri derken günün nasıl geçtiğini anlayamıyordum.

Epey yorucu günler geçirmiş olsam da ortaya eserler çıktıkça kendimi tazelenmiş hissediyorum. Bu sabah yedinci bilimkurgu kitabım olan Android Adası'nın yayınlandığı haberini aldım. Şimdilik sadece Kitapyurdu'ndan sipariş edilebiliyor, zamanla diğer mecralara dağıtımı da gerçekleşecek. Meraklısı için bağlantı: Android Adası - Kitapyurdu

Android Adası ilk romanım Ogox'a benzer biçimde yapay zeka bilinç ilişkisini konu alıyor. Tabii meseleyi bir macera romanı tadında ele almak istedim. Önceki kitaplarımdan farklı olarak oldukça kısa bir roman, bir oturuşta okunup bitirilebilecek cinsten.

Benim gibi uzak hayal diyarlarında gezinmeyi sevenlerin favori kurgu türlerinden biri de ada hikayeleri olsa gerektir. Çocukken Daniel Defoe'nun efsane eseri Robinson Crusoe'yu okumamış, hiç değilse filmini seyretmemiş olanınız herhalde yoktur. Bilindik anlamda bir ada hikayesi olmasa da bir başka çocukluk favorim olan Gulliver'in Seyahatlerini de bu kapsamda düşünüyorum.

Adaların güzelliği onları çevreleyen denizlerden geliyor olabilir. Bu bağlamda, ada hikayesi olmamakla birlikte Virginia Woolf'un Deniz Feneri ve Dalgalar kitapları da Android Adası'nın ilham kaynakları arasında yer aldı. Bilimkurgu ve fantazya türlerine gelecek olursak H. G. Wells'in Dr. Moreou'nun Adası'nı, Ursula K. Leguin'in Yerdeniz Büyücüsü'nü ve Lost dizisini özellikle anmak istiyorum.

Denizle ilgili sahneleri gözünme canlandırmak için Rus donanma ressamı Ivan Ayvazovski'nin muhteşem deniz manzaralarından yararlandığımı sözlerime ekleyerek ilham kaynakları bahsini tamamlamış olayım.

Kitabın konusuna gelince:

Yirmibirinci yüzyılın ortalarında Cognity şirketi, Büyük Okyanus’taki uzak bir adada, beyin bölgelerinin işlevlerini temsil eden androidler geliştirmektedir. Cognity’de mühendis olarak çalışan Barış, dev dalgaların alt üst ettiği adaya ulaştığında androidlerin oldukça tuhaf davrandıklarını fark eder ve macera başlar...

Bugünlük benden bu kadar. Okuduğunuz için teşekkürler.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
4 Comments