Inovatif Bir Yatırım Platformu: Nutbox

image.png

Daha önce yakından takip ettiğim halde yaklaşık iki yıldır kripto dünyasıyla ilgilenmiyordum. Gerçekleşen fiyat yükselişleri sonucunda geçtiğimiz aylarda blockchain projeleri ve kripto paralar yeniden radarıma girdi. Steemit ve Hive hesaplarımı canlandırdım ve ortamda nelerin değiştiğini anlamaya çalıştım. Yatırımcı perspektifiyle bakıldığıyla meydana gelen en büyük değişiklik merkeziyetsiz finans (decentralized finance-DeFi) adı verilen konseptin popüler hale gelmiş olmasıydı. Bu arada önemli bir DeFi+Staking projesi olan Nutbox’dan haberdar oldum. Nutbox Steem+Tron ekosisteminin bir projesi, ancak hem Hive ortamında Steem'de yatırımları olan çok sayıda kişi olduğunu biliyorum, amacım onlara ve diğer potansiyel yatrırımcılara hitap edebilmek. Bu yazıda alçakgönüllü bir yatırımcının gözünden sizlere projeyi tanıtmaya çalışacağım.

Nutbox Nedir?

Bu aşamada topluluğun kendi yaptığı tanım üzerinden ilerlemem daha sağlıklı olacak: Nutbox, DeFi modülü, topluluk blogları, topluluk yönetimi vb. içeren Staking Coin çıkarılması ve merkezi olmayan uygulama araç seti gibi özellikler sunan bir ön yüz ile merkeziyetsiz bir protokoldür.

Anladığım kadarıyla ayrıca platformun Steem ile Tron ekosistemleri arasında köprü oluşturmak gibi bir misyonu da var.

Bir Yatırım Mecrası Olarak Nutbox

Blockchain’le ilgili teknik konulardan anlamadığımı bu aşamada ifade etmek istiyorum. Buna rağmen Nutbox finansal açıdan bana cazip geldi ve geçen ay bu platformu kullanmaya başladım. Nutbox’un ilgimi çekmesinin başlıca sebebi yıllık olarak sağlamayı vaat ettiği %100 civarındaki getiriydi. Yaşadığım yaklaşık 1 aylık tecrübe uyarınca getiri oranının bu civarda dalgalandığını söyleyebilirim. Platform kullanıcılarına bu getiriyi Steem Gücü delegasyonu karşılığı Pnut isimli bir token vererek sağlıyor. Platformdaki Pnut kazanma seçenekleri sadece Steem gücü delegasyonundan ibaret değil, ancak ben anlatımımı en yaygın olarak kullanılan ve fiilen deneyimlediğim bu seçenek üzerinden gerçekleştireceğim.

Riskler

Yüksek getiri çoğunlukla yüksek risk anlamına geliyor. Nutbox özelinde yaptığım işlem bir Steem Gücü delegasyonu oldu. Bu delegasyonu istediğim anda iptal etme imkânım olduğu için bana mantıklı bir yatırım olarak göründü. Vaat edilen getiri oranının zaman içinde gerilemesi, elde ettiğim Pnut’ların değerinin düşmesi gibi riskler de aklımdan geçti, ancak bunlar bana çok da korkutucu görünmedi. Steem’in fiyatında gerçekleşebilecek hızlı bir düşüş önemli bir risk sayılabilir. Teknik konulardan anlamadığım için söz konusu olabilecek başka riskleri ıskalamış olabilirim. Şu ana kadar başıma kötü bir şey gelmedi. 😊

image.png

Nutbox.io’nun Kullanımı

İlk Pnut’ları kazandığım o mutlu anlara ulaşmak için birkaç saat uğraşmam gerekti. Eğer Tron ekosistemine aşinaysanız işiniz daha kolay olacaktır. 5-10 dakikada tüm operasyonu halledebilirsiniz.

Burada işlemlerin nasıl gerçekleştirileceği ayrıntılı olarak anlatılıyor: Rehber

Özetle söylemek gerekirse, birer internet tarayıcısı eklentisi olan Steem Keychain ve Tron Link programlarını kurmak ve aktive etmek gerekiyor. Düşebileceğiniz önemli tuzaklardan biri https://nutbox.io/ de işlem yaparken Tron enerji limitine takılmak. Tron dünyasında işlem yapabilmek için bant genişliği ve enerjiye sahip olmanız gerekiyor. Özellikle enerji oldukça kritik, Tron Link üzerinden bir miktar TRX token’nını stake etmek ya da enerji satın almak gerekiyor. Eğer işin eklenti ve enerji kısmını hallettiyseniz geriye https://nutbox.io/ üzerinden Steem Gücü delege etmek kalıyor ki oldukça basit bir işlem.

Elde Edilen Pnutların Kullanımı

Steem delegasyonu ya da başka finansal yöntemlerle elde edilen Pnut’ları Nutbox menüsü üzerinden ulaşılabilen Justswap uygulaması aracılığıyla TRX ya da Bitcoin’e dönüştürebilirsiniz. Ayrıca Steemit kullanıcısıysanız minimum 1000 pnut biriktirmiş olmak şartıyla iletilerinize nutbox.mine hesabından %10 oranında oy alabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazıda sizlerle Steem dünyasındaki favori yatırım platformum hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Yazıyı okunabilir bir uzunlukta tutmak kaygısıyla çok fazla ayrıntıya girmedim.

Bu yazıda anlattıklarım yatırım önerisi değildir, zira ben bir yatırım uzmanı değilim, amacım sadece yaptığım bir yatırım hakkındaki deneyimlerimi paylaşmaktı.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Görsel Kaynağı: https://nutbox.io

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
3 Comments