Snippets from Sunday / Pazar Gününden Kesitler ☘️clazwghgo064w2cmj1t3cgtyk_IMG_20221127_185503.webp

Good evening everyone dear friends, Today was an important day for me. I haven't been very active for two weeks because I focused on the lesson and I mentioned this in my previous post. I finally took the exam today, it went very well. I hope I will get good results. I took the exam in Konya. We set off from the district with @ahmetay in the early hours of the morning. After a journey of about two and a half hours, we reached the exam site. The exam started at quarter ten and finished at quarter eleven.

Herkese iyi akşamlar değerli arkadaşlar,
Bugün benim için önemli bir gündü. İki haftadır derse yoğunlaştığım için çok fazla aktif olamamıştım ve bunu bir önceki postumda belirtmiştim. Nihayet bugün sınava girdim, gayet güzel geçti. Umarım güzel sonuçlar alırım. Sınava Konya'da girdim. Sabahın erken saatlerin ilçeden @ahmetay ile birlikte ilçeden yola çıktık. Yaklaşık iki buçuk saatlik bir yolculuktan sonra sınav yerine ulaştık. Sınav saat on çeyrekte başladı ve on bir çeyrekte bitti.

clazwgkai06340pmjh9n6dr4c_IMG_20221127_230154.webp
clazwh2hu069119mj94bg4sty_IMG_20221127_191414.webp

After the exam, we met with my primary school friend and had a hot tea in a familiar coffee house. We got over the effect of the cold weather. After the teas were over, we made our way to the friend's house. Since I slept very little at night, I retired to a friend's room to rest. After about two hours of sleep, I woke up fresh.

Sınavdan çıktıktan sonra ilkokul arkadaşım ile buluşarak tanıdık bir kıraathanede sıcak bir çay içtik. Soğuk havanın etkisini üzerimizden attık. Çaylar bittikten sonra arkadaşın evine doğru yol aldık. Gece çok az uyuduğum için arkadaşın odasına dinlenmeye çekildim. Yaklaşık iki saatlik bir uykudan sonra dinç bir şekilde uyandım.

clazwh3xx06db1ymj77shhbgb_IMG_20221127_191305.webp
clazwhj0z06d52pmj9ro790gp_IMG_20221127_191405.webp

After a good sleep, we watched a pleasant movie with my friend. After the movie, we went for a night walk. The weather was extremely cold. We dressed thickly as we more or less anticipated this situation. After walking for about half an hour, we entered the book cafe, which has an authentic structure. I will create a separate post about it. I think you will definitely like it.

Güzel bir uykunun ardından arkadaşımla birlikte keyifli bir film izledik. Film faslının ardından gece yürüyüşüne çıktık. Hava aşırı şekilde soğuktu. Bu durumu az çok tahmin ettiğimizden kalın giyinmiştik. Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşün ardından otantik bir yapıya sahip olan kitap kafeye girdik. Bununla ilgili ayrı bir post oluşturacağım. Kesinlikle beğeneceğinizi düşünüyorum.

clazwhs9v068s0xmj0yh51dks_IMG_20221127_191255.webp

After leaving the cafe, my friend's colleague came and we took a short city tour in his car. We went to the kokorec shop at around ten o'clock. My friends ate kokoreç, I ate meatballs because I didn't like it, it was really delicious. After drinking tea, we left the restaurant. Since the weather was too cold, we made our way home without delaying. It was a beautiful day. After I got rid of the stress of the exam, I relaxed. I tried to briefly describe my day to you. I hope to be much more active after today. May all the beauties be with you. See you, Stay with love.

Kafeden ayrıldıktan sonra arkadaşımın iş arkadaşı geldi ve onun arabasıyla kısa bir şehir turuna çıktık. Saat on civarlarında kokoreççiye gittik. Arkadaşlarım kokoreç yedi ben sevmediğim için köfte yedim gerçekten çok lezzetliydi. Üstüne çay içtikten sonra restorandan ayrıldık. Hava çok fazla soğuk olduğu için fazla oyalanmadan evin yolunu tuttuk. Çok güzel bir gündü. Sınavın stresini üzerimden attıktan sonra rahatladım. Günümü kısaca sizlere anlatmaya çalıştım. Bugünden sonra çok daha aktif olacağımı umuyorum. Bütün güzellikler sizlerle olsun.
Görüşmek üzere,
Sevgiyle kalın.


H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
8 Comments