Food and Drinks / Yiyecek ve İçecekler🍜 👨‍🍳 #hivetr 7 Günlük Serüven Gün #6clcwds95400ix7esz20qx5dlw_IMG_20230114_225617.webp

Hello everyone dear friends, we have come to my favorite part of the activity question. Because I love to eat food, especially dessert. Although I am not assertive about cooking, I can say that I am a great eater 😄
I am not a picky eater, but I love meaty foods. Like everyone else, I love my mom's cooking. Especially when I come from far away, she prepares my favorite dishes.
In the summer, my family and I went on a picnic by the dam. We had a nice barbecue. A great dessert went well on it. I even shared a post about it. I shared the dessert with you at the @trliste table event. The lake view added a different flavor to our table.

Herkese merhaba değerli arkadaşlar, etkinlik sorusunun en sevdiğim kısmına geldik. Çünkü yemek yemesini özellikle tatlı yemesini çok seviyorum. Pişirme konusunda iddialı olmasam da harika bir yiyici olduğumu söyleyebilirim 😄
Çok fazla yemek seçmesem de etli yiyecekleri çok severim. Herkes gibi annemin yemeklerine bayılırım. Özellikle uzak bir yerden geldiğimde kesinlikle sevdiğim yemekleri hazırlar.
Yazın ailemle birlikte baraj kenarına pikniğe gitmiştik. Güzel bir mangal yapıp yemiştik. Üzerine de harika bir tatlı iyi gitmişti. Hatta bununla ilgili post paylaşmıştım. @trliste sofra etkinliğinde de tatlıyı sizlerle paylaşmıştım. Göl manzarası soframıza ayrı bir lezzet katmıştı.

clcwdsb9q00is9fsz8iewb81x_IMG_20230114_224707.webp

We had a wonderful breakfast with a view in Trabzon / Uzungöl with @sezermehmet and other friends during my university years. Then we had a nice barbecue in the immediate vicinity of Uzungöl. I can never forget that day either. In addition to barbecue and breakfast, we had the opportunity to visit one of the favorite places of the Black Sea. One looks for those days very much.

Buna benzer bide üniversite yıllarında @sezermehmet ve diğer arkadaşlarımla birlikte Trabzon/ Uzungöl'de manzara eşliğinde harika bir kahvaltı yapmıştık. Ardından Uzungöl'ün hemen yakınında yine güzel bir mangal yapmıştık. O günü de hiç unutamıyorum. Mangalın ve kahvaltının yanında Karadeniz'in gözde mekanlarından birini gezme fırsatımız olmuştu. İnsan o günleri çok arıyor.

clcwdsh3900j971szc0koan0a_IMG_20230114_212257.webp

My answer to the subject of beverages is definitely tea. I have been a tea lover since I was a child and I drink tea wherever I am. If I don't have this opportunity where I am going, I take my own tea materials. I especially love drinking samovar tea. I don't need to explain my love for tea much. I have mentioned it many times in previous posts. Apart from tea, I am not bad with coffee. I especially love Turkish coffee cooked in embers.
As I already mentioned, I love dessert very much. My favorite is definitely pistachio baklava.
Today I made pudding with my friend because it was practical. It tasted very good.
That's all I have to say, thank you for reading. See you soon 🙂

İçecek konusuna vereceğim cevap ise kesinlikle çay. Çocukluğumdan beri çay aşığıyım. Her nerde olursam olayım muhakkak çay içerim. Eğer gideceğim yerde bu imkânım yoksa kendi çay malzemeleri götürürüm. Özellikle semaver çayı içmeye bayılırım. Çay sevgimi çok anlatmama gerek yok. Daha önceki postlar da birçok kez dile getirmiştim. Çayın haricinde kahve ile aram fena sayılmaz. Özellikle közde pişen Türk kahvesini çok severim.
Tatlıyı zaten belirttiğim gibi çok severim. Favorim ise kesinlikle fıstıklı baklava.
Bugün arkadaşımla birlikte pratik olduğu için puding yaptık. Tadı gayet güzeldi.
Söyleyeceklerim bu kadardı, okuduğunuz için teşekkür ederim. Görüşmek üzere.

clcwdsf9n00if5lszfsaq747m_IMG_20230114_213139.webp


H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
14 Comments
Ecency