Gram Altın Analizi

Merhaba. Bu gün sizlerle Gram Altın analizimi paylaşacağım :) Sıkı takipçilerin "Gram Altın'ın da analizi olur mu?" diye sorduğunu duyar gibiyim. Çünkü yaklaşık iki ay önce "Gram Altının Fiyatı Nasıl Belirleniyor?" başlıklı bir paylaşımım olmuştu. O yazıda gram altının fiyatının şu şekilde belirlendiğinden bahsetmiştim; Ons altının dolar fiyatı bölü 31.10, çarpı doların TL fiyatı, eşittir Gram Altın'ın fiyatı. (1830$/31.10*8.30:488TL) Peki nasıl analiz yapacağız?

Körsel: kaynak
Arkadaşlar! Ben fiyatı olan her şeyin analizinin de yapılabileceğini düşünüyorum. Bir elin veya bir grup elin Gram Altın'ın fiyatına bile müdahale ettiğine inanıyorum. Bu 'büyük el' Gram Altın'ın fiyatına direkt olarak müdahale etmese de Ons Altın fiyatına veya Dolar/TL paritesine müdahale edebilir. Kendime sunduğum diğer kanıtlardan biri ise yaptığım analizlerin sonucunda kar edebilmem.
gw.png
Geçtiğimiz günlerde bir Ons Altın analizi paylaşmıştım. Oradaki grafiği olduğu gibi buraya da ekleyeceğim. Ayrıca bir de USD/TRY grafiği ekleyeceğim. Gram Altın işlemi yapanlar Ons Altın fiyatını ve Dolar'ın TL fiyatını sıkı bir şekilde takip etmeliler.
usd.png
Gram Altın, Geçtiğimiz Kasım ayında 540 liraları gördü. Bu yükselişten sonra sıkı bir düşüş trendine girdi. Ne yazık ki yine 520-540 liralardan alım yapıp terste kalanlar oldu. Hatta bankalardan, kuyumculardan (makas farkından dolayı) 550 liralardan altın alanları duydum. Düşüş trendi dört yüz liralarda tamamlandı. Şu anda fiyatımız 480-490 seviyesinde dolaşıyor.
gram.png
Yukarıdaki grafikte de görüleceği gibi, bir arz-talep bölgesinde bulunuyoruz. Genelde şu soru soruluyor; "Buradan nereye gider?" Bilmiyorum. Hiç bir zaman bilemeyeceğim. Kendimize bir strateji belirlememiz gerekiyor. 'Şu olursa sunu yaparım, Şuraya giderse böyle davranırım' şeklinde kurallarımız olmalı. Ve bu kurallara sıkı bir şekilde uymalıyız.

Ben yatırım tavsiyesi vermiyorum. Yatırım kararlarını maddi, psikolojik durumunuza göre kendiniz vermelisiniz. Bu paylaşımı bir eğitim çalışması olarak görmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Yeni paylaşımlarda görüşmek üzere.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Ecency