Trliste Contest (En-Tr) Pond cruise and fishing // Gölet gezisi ve balık avı //

Hello friends,
The first of #trliste's competition series has started. I wanted to prepare a good content for the first competition. Actually, I've been waiting for the summer vacation to come for a long time to prepare this content. Because it is far from the place where I work, which amazes me every time I go. It is located in Tavşanlı district of Kütahya province. This is a small but fascinating place that people do not explore. This pond, which is intertwined with reeds, is home to many living species.

Before going into details about my content, I invite my friend @sezerdrd, who has just joined us, to the contest.

Merhaba arkadaşlar,
#trliste nin yarışma serisinin birincisi başladı. İlk yarışma için güzel bir içerik hazırlamak istedim. Aslında, bu içeriği hazırlamak için uzun süredir yaz tatilinin gelmesini bekliyordum. Çünkü her gittiğimde beni kendine hayran bırakan çalıştığım yere uzak. Kütahya iline bağlı Tavşanlı ilçesinde bulunuyor. Burası insanların keşfetmediği küçük fakat büyüleyici bir yer. Sazıklarla iç içe geçmiş olan bu gölet birçok canlı türüne ev sahipliği yapıyor.

İçeriğimle ilgili detaylara geçmeden önce aramıza yeni katılmış olan arkadaşım @sezerdrd yi yarışma için davet ediyorum.

20220627_113202

According to the information I obtained from the local people, the pond belongs to a sunken city. Although the source of this information is not clear, this situation intrigued me. What interests me more is the magnificent beauties of this untouched region, which most people do not discover, and the magnificent diversity of life it has. Wild ducks, fish and birds living in the pond are integrated here. Ducks usually live in hidden parts of the reeds. When I went to take the photos, I couldn't see them. On my next visit, I would like to show you the ducks, just when the migratory birds stop by here.

Gölet, bölge halkından edindiğim bilgiye göre batık bir şehre ait. Bu bilginin kaynağı net olmasa da bu durum oldukça ilgimi çekti. Daha çok ilgimi çekense çoğu insanın keşfetmediği bu bakir bölgenin muhteşem güzellikleri ve sahip olduğu muhteşem canlı çeşitliliği. Gölette yaşayan yaban ördekleri, balıklar ve kuşlar burayla bütünleşmiş durumda. Ördekler genellikle sazlıkların gizli kısımlarında yaşıyor. Fotoğrafları çekmek için gittiğimde onları göremedim. Bir sonraki gidişimde, tam da göçmen kuşların buraya uğradığı zamanlarda sizlere ördekleri de göstermek istiyorum.

20220624_193750_01

20220624_193736_01

During this visit, my wife's brother was with me. He has been watching my way for a long time to fish :) After I taught him how to fish, we come here to fish together every time I visit him.

Bu ziyaret sırasında eşimin kardeşi yanımdaydı. Balık tutmak için uzun zamandır yolumu gözlüyordu :) Balık tutmayı ona öğrettiğim günden sonra her ziyaretimde buraya birlikte gelip balık tutuyoruz.

img_6555_01

20220624_195033_03

20220624_201615_01

20220624_201642_01

When we went fishing in the pond, there was a wonderful smell coming from the reeds. We went near sunset. The weather was cool. The creatures living in the region spread everywhere as if they wanted to turn this into an opportunity. The tortoises occasionally came to the surface of the water, and the frogs made a constant noise as if they were singing a favorite song in chorus. The wing sounds of the birds passing by us in flock were like a part of this orchestra. Many intertwined sounds and images in cities bother me. But in nature, everything is in harmony, complementing each other.

Gölete balık tutmaya gittiğimizde sazlıklardan gelen muhteşem bir koku vardı. Gün batımına yakın bir zamanda gitmiştik. Hava serindi. Bölgede yaşayan canlılar bunu fırsata çevirmek istercesine her yere yayılmışlardı. Kaplumbağalar arada sırada suyun yüzeyine çıkıyor, kurbağalar sevdikleri bir şarkıyı koro halinde söylermiş gibi sürekli ses yapıyordu. Yakınımızdan sürü halinde geçen kuşların kanat sesleri bu orkestranın bir parçası gibiydi. Şehirlerde iç içe geçen birçok ses ve görüntü beni rahatsız ediyor. Ama doğada her şey uyum içinde, birbirini tamamlıyor.

20220624_200421_01

20220624_200922_0120220624_202231_01

img_6562_01

img_6567_01

The area does not appear on the maps. Perhaps because of this feature, some beauties have managed to preserve their purity. We humans sometimes harm nature a lot. If you want to visit this place, you can go to the town of Tepecik and get help from the people in the region.
I've reached the end of my content. I hope it was enjoyable. Goodbye :)

Bölge haritalarda gözükmüyor. Belki de bu özelliğinden dolayı bazı güzellikleri saflığını korumayı başarmış durumda. Biz insanlar bazen doğaya çok zarar veriyoruz. Burayı ziyaret etmek isterseniz ilçede Tepecik kasabasına giderek bölgedeki insanlardan yardım alabilirsiniz.
İçeriğimin sonuna geldim. Umarım keyifli olmuştur. Hoşçakalın :)

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
7 Comments
Ecency