(EN-TR) Cubs and Mothers // Yavrular ile Anneleri

EN
The most beautiful feeling I have ever seen in the living world is the relationship between a mother and her offspring. Think about it, don't you all like this innocent and unrequited feeling? After a mother is born, she stays with her baby until it is able to survive a single stone. I witness this many times a year in our neighborhood. Dozens of cats give birth to hundreds of kittens. I often observe the cats on or around the balcony of our house. Doing this job with the meticulousness of a documentary crew allowed me to get to know them better.

TR
Canlılar aleminde gördüğüm en güzel duygu anne ile yavruları arasındaki ilişkidir. Düşünsenize, bu masum ve karşılıksız duygu hepinizin hoşuna gitmiyor mu? Bir anne yavrusu dünyaya geldikten sonra yavrusu tek taşına hayatta kalabilecek duruma gelene kadar onunla oluyor. Mahallemizde her yıl buna defalarca tanık oluyorum. Düzinelerce kedi yüzlerce yavru doğuruyor. Evimizin balkonunda veya çevresinde bulunan kedileri sık gözlemliyorum. Bu işi neredeyse bir belgesel ekibi titizliğiyle yapmak onları yakından tanımamı sağladı.

EN
And turtle babies. I never saw them when they were this small. They were both small and crowded. The turtles living in the wetland in front of Alanya Castle caught my attention.

Speaking of them, I would like to talk about the memory of a railway officer about turtles. I read this story on social media today. The officer in charge, who walks along the railway lines every day for 15-20 km and controls the rails, noticed the turtles that were placed between the rails throughout his career. These turtles were left here by the surrounding landowners. But there was a fact that they did not know or knew very well! Most turtles, who could not get over the height of the rails, would go for miles and desperately try to get out of here. And as a result, in the scorching heat of the air, they took refuge in the tiny shadows of the tracks and died of thirst and heat. As a solution to this, the officer in charge started to carry two liters of water with him during these checks during his time on duty. He saved the lives of thousands of people in this way during these comings and goings.

IT WAS A LOT MORE THAN THEY CAN'T SAVE.

This story was very touching to me. I thought how cruel we were. In order to disperse the atmosphere of this sad story, I will share the turtles I photographed in the water.
I know I can't handle this...

TR
Ve kaplumbağa yavruları. Onları bu kadar küçükken hiç görmemiştim. Hem küçük hem de kalabalıktılar. Alanya Kale'sinin önündeki sulak alanda yaşayan kaplumbağalar oldukça ilgimi çekti.

Hazır onlardan bahsetmişken bir demiryolları görevlinin kaplumbağalarla ilgili anısından bahsetmek istiyorum. Bu hikayeyi bugün sosyal medyada okudum. Görev icabı her gün demiryolu hatları boyunca 15-20 km civarı yürüyerek rayları kontrol eden görevli memur, meslek hayatı boyunca raylar arasına konulmuş kaplumbağaları fark etmiş. Bu kaplumbağalar çevredeki arazi sahipleri tarafından buraya bırakılıyormuş. Ama bilmedikleri ya da çok iyi bildikleri bir gerçek varmış! Rayların yüksekliğini aşamayan çoğu kaplumbağa kilometrelerce gidip, ümitsizlikle buradan kurtulmaya çalışıyormuş. Ve sonuç olarak, havanın kavurucu sıcaklığında, rayların minicik gölgelerine sığınıp susuzluktan ve sıcaktan kusa kusa ölüyorlarmış. Görevli memur buna çözüm olarak görev başında olduğu süre boyunca bu kontroller sırasında yanında daima iki litre su taşımaya başlamış. Bu geliş gidişler sırasında bincelercesinin hayatını bu yolla kurtarmış.
KURTARAMADIKLARI DA BİR KADAR FAZLAYMIŞ.

Bu hikaye bana çok dokunaklı geldi. Ne kadar zalim olduğumuzu düşüdüm. Bu acıklı hikayenin ortamını dağıtabilmek adına suda fotoğrafladığım kaplumbağaları paylaşacağım.
Bunu başamayacağımın farkındayım...

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
8 Comments