(EN-TR) A Nice Travel Break /// Güzel Bir Yolculuk Molası

EN
Hello,
Izmir is a wonderful city with its magnificent sea and natural beauties. During my trip to Çeşme district, I had the opportunity to see these beauties more closely. I used the coastal road to reach Çeşme. I wanted to take a break at many places on my way and enjoy every beauty. One of these breaks was in Güzelbahçe district. As I approached the place where the fishermen's restaurants are located, the boats caught my attention. I parked my car and immediately took my camera with me. I walked towards the boats. I was pretty excited.

TR
Merhaba,
İzmir muhteşem denizi ve güzellikleri ile harika bir şehir. Çeşme ilçesine olan yolcuğum sırasında bu güzellikleri daha yakından görme fırsatım oldu. Çeşme'ye varmak için sahil yolunu kullandım. Yolumun üzerindeki birçok yerde mola verip her güzelliğin tadını çıkarmak istedim. Bu molalarımdan bir tanesi Güzelbahçe ilçesindeydi. Balıkçı restoranlarının bulunduğu yere yaklaştığımda tekneler dikkatimi çekti. Aracımı park ettim, fotoğraf makinemi yanıma aldım hemen. Teknelerin olduğu yere doğru ilerledim. Oldukça heyecanlıydım.

EN
There are two places with boats in this area. One is used as a fishing shelter. On the other side, where I went, there were sledders. They were working when I went to that area to take pictures. When I was curious and asked what they were doing, one of them said they were sledgemen. Since they were working at that time, I could not ask for the details of this profession. But when I observed for a while, I realized that this business is about the maintenance and repair of ships and boats.

TR
Bu bölgede tekneleriN olduğu iki yer var. Biri balıkçı barınağı olarak kullanılıyor. Ötekinde, yani benim gittiğim yerde ise kızakçılar vardı. O bölgeye fotoğraf çekmek için gittiğimde çalışıyorlardı. Merak edip ne yaptıklarını sorduğumda, içlerinden biri kızakçı olduklarını söyledi. O sırada çalıştıkları için bu mesleğin detaylarını soramadım. Ama bir süre gözlemlediğimde bu işin gemi ve teknelerin bakım ve tamiriyle ilgili olduğunu anladım.

EN
Since my time was limited, I left the sledges there and concentrated on the different beauties nearby. There were many beautiful places to spend time.

TR
Vaktim kısıtlı olduğu için kızakçıları orada bırakıp yakınlarda bulunan farklı güzelliklere yoğunlaştım. Vakit geçirmek için çok güzel yerler vardı.

EN
If you pass by these places on my way, be sure to stop by. Inhale the wonderful smell of the sea by eating fish at the seaside venues.

After spending enough time here, you can also visit nearby touristic districts such as Urla and Çeşme.
Since it is a short trip, I'm done with what I'm going to tell you. I hope it was an enjoyable travel post for you. Goodbye.

TR
Yolumun üzerinde bulunan bu yerlere yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. Deniz kıyısında bulunan mekanlarda balık yiyerek muhteşem deniz kokusunu içinize çekin.

Burada yeterince vakit geçirdikten sonra yakınlarda bulunan Urla, Çeşme gibi turistik ilçelere de uğrayabilirsiniz.
Kısa bir gezi olduğu için anlatacaklarım bitti. Umarım sizin için keyifli gezi yazısı olmuştur. Hoşçakalın.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
5 Comments