(EN-TR)A Charming Neighborhood in Izmir: Pınarbaşı /// İzmirde Şirin Bir Semt: Pınarbaşı

EN
I'm back in the neighborhood where I spent my childhood. It's been five years since I left to teach, but my family still visits there every summer. There is much that has changed. Landscaping, new buildings, different faces, increasing lights... But there are also things that do not change, that always remain the same. In the streets of my childhood, the happiness that comes from every corner is still there. This time, different children experience that happiness. They are unaware that they will continue to live many times over.

Pınarbaşı, a charming district of İzmir, has the power to attract even the foreigners of this place. There are sycamore trees that defy the centuries. Some are almost 700-800 years old. A regionally famous race track that gathers speed enthusiasts here. And many more good things...

TR
Çocukluğumun geçtiği semtteyim yine. Ben öğretmenlik yapmak için oradan ayrılalı beş yıl oldu ama ailem hala orada için her yaz ziyarete gidiyorum. Değişen çok şey var. Çevre düzenlemeleri, yeni yapılar, değişik yüzler, çoğalan ışıklar... Ama değişmeyen, hep aynı kalan şeyler de var.. Çocukluğumun geçtiği sokaklarda, her köşe başından çıkan mutluluklar hala orada. Bu kez farklı çocuklar yaşıyor o mutlulukları. Defalarca yaşamaya devam edeceklerinden ise habersizler.

İzmir'in şirin bir semti olan Pınarbaşı, buranın yabancılarını bile kendine çekebilecek güçte. Asırlara meydan okuyan Çınar ağaçları var. Bazıları neredeyse 700-800 yıllık. Hız tutkunlarını buraya toplayan, bölgesel anlamda ün yapmış yarış pisti. Ve daha birçok güzel şey...

EN
The walls and streets of a city or region give you an idea about its people. The fine-spirited people of this place often resort to art and sports to make beautiful messages permanent. It has beautiful and cool places that keep these beautiful inspirational forces alive.

TR
Bir şehrin veya bölgenin duvarları, sokakları oranın insanı hakkında size fikir verir. Buranın ince ruhlu insanları güzel mesajları kalıcı kılmak için sanata, spora sık sık başvurur. Bu güzel ilham güçlerini canlı tutan güzel ve serin mekanları vardır.

EN
The thing that impresses me the most here are the sycamore trees that defy the centuries. A plane tree can live for about 1000 years. You can call it 1000 years of history... They are everywhere in the center of Pınarbaşı district. Almost all the beautiful places are built under them. Especially the famous wedding halls of Pınarbaşı were built under the plane trees. Thousands of people from the surrounding districts flock here every year. There is something here that attracts them too. I think it's the trees. The long and large branches of the plane trees extending everywhere spread enough beauty, joy, and coolness for everyone.

TR
Beni burada en çok etkileyen şey asırlara meydan okuyan Çınar ağaçları. Bir çınar ağacı yaklaşık 1000 yıl kadar yaşayabilir. 1000 yıllık bir tarih diyebilirsiniz ona... Pınarbaşı semtinin merkezinde onlar her yerde. Neredeyse bütün güzel mekanlar onların altına inşa edilmiş. Özellikle Pınarbaşı'nın meşhur düğün salonları çınar ağaçlarının dibinde inşa edilmiş. Çevre ilçelerden binlerce kişi her yıl buralara akın ediyor. Burada onları da çeken bir şey var. Bence sebep ağaçlar. Çınar ağaçlarının her yere uzanan uzun ve büyük dalları herkese yetecek kadar güzellik, neşe, ve serinlik dağıtıyor.

EN
When I was a kid, there was a sycamore tree that we went into. It was the best proof that a tree could be a home. That's why I was very happy when I visited him. We took a nice souvenir photo with him. So while I was writing this separate paragraph, a story came to my mind. In a place whose name I can't remember right now, the locals used to form a circle around it by holding hands instead of cutting down a tree. And then they would say mean things to him. After a while, huge trees would start to rot under the influence of these bad words. You must have heard of those who did the same experiment with flowers... As a result, these trees, which lived for 1000 years, have seen a lot and deserve great respect. An endless love...

TR
Çocukluğumda içine girdiğimiz bir çınar ağacı vardı. Ağacın bir yuva olabileceğinin en güzel kanıtıydı o. O nedenle onu ziyaret ettiğimde çok mutlu oldum. Onunla birlikte güzel bir hatıra fotoğrafı çektik. Onun için bu ayrı paragrafı yazarken aklıma bir hikaye gedi. İsmini şu an hatırlayamadığım bir yerdeki yerli halk, bir ağacı kesmek yerine etrafında el ele tutuşarak bir halka oluştururmuş. Ve sonrasında ona kötü şeyler söylerlermiş. Bir süre sonra devasa ağaçlar bu kötü sözlerin etkisiyle çrümeye başlarmış. Benzer deneyi çiçeklere yapanları duymuş olmalısınız... Sonuç olarak 1000 yıl kadar yaşayan bu ağaçlar çok şey gördüler ve büyük bir saygıyı hak ediyorlar. Sonsuz bir sevgiyi...

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
8 Comments