[En-Tr] Tortoise or Tortoise? "trlist contest" - Kaplumbağa mı, Tosbağa mı? "trliste contest"

animal_gf740a4876_1920

EN: Hello everyone. Thank you to everyone who contributed to the organization of this competition. I was undecided whether to participate or not. However, although the contest has 3 subject options, I decided to participate in a different subject, since as far as I can see, all of the participations are on one subject. I invite @snlbaskurt to participate in this competition.

Here, I will tell a memory that comes to mind every time I see a turtle. This event may seem like a small but perhaps one of the most important turning points for me.

When we were in primary school, we used to join social clubs and meet in a classroom every two weeks. Although I have no talents such as playing a musical instrument or singing, I always preferred the Music Club. Our club meetings were almost always spent chatting with friends, telling jokes, and asking each other riddles.

Again at such a time, a riddle was asked in the form of I looked across a stone, I came to him on all fours and a head. When there was no sound from anyone in the class, I enthusiastically raised my hand and shouted tortoise. After a short laugh, our club teacher replied sarcastically, "What do you mean, did you come up with a new word?" I was so embarrassed at that moment. And I sat quietly.

The answer is tortoise. However, we used to call that animal tortoise in the village tosbaa even without the soft g. Later, I also learned that that animal or one of its species is called tortoise.

After that incident, I was reluctant to raise my hand in class. Expressing opinions in communities has become a phobia for me. Maybe I still have this phobia.

Wherever we are, I think we need to respect the ideas of the other person, the way they express their ideas, and the words they use. Even if the person in front of us is a small child or an old person... Even when the other person says something wrong, we should be concerned with why he/she is wrong rather than focusing on that wrong.

I hope I explained it correctly. Take care of yourselves. See you.

Note: I translated the article from Turkish with Google Translate. There may be errors in the English part.


TR: Herkese merhaba. Bu yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim. Katılıp katılmama konusunda kararsızdım. Ancak yarışmanın 3 tane konu seçeneği olmasına rağmen katılımların benim gördüğüm kadarıyla tamamı bir konuda olduğu için farklı bir konuyla katılmaya karar verdim. Bu yarışmaya katılması için @snlbaskurt'u davet ediyorum.

Burada, her kaplumbağa gördüğümde aklıma gelen bir anımı anlatacağım. Bu olay benim için küçük gibi görünen ancak belki de en önemli dönüm noktalarından biridir.

İlkokuldayken sosyal kulüplere üye olur iki haftada bir de bir sınıfta toplanırdık. Hiç müzik aleti çalmak, şarkı söylemek gibi yeteneklerim olmamasına rağmen hep Müzik Kulübünü tercih ederdim. Kulüp toplantılarımız hemen hemen her zaman arkadaşlarımızla sohbet ederek, fıkra anlatarak, birbirimize bilmeceler sorarak geçerdi.

Yine böyle bir zamanda, Karşıdan baktım bir taş, yanına vardım dört ayak bir baş. şeklinde bir bilmece soruldu. Sınıfta kimseden ses çıkmayınca ben büyük bir hevesle elimi kaldırdım ve tosbağa diye bağırdım. Kulüp öğretmenimiz kısa bir kahkahanın ardından alaycı bir şekilde "o ne demek, yeni bir kelime mi ürettin" şeklinde cevap verdi. Ben o an çok utandım. Ve sessizce yerime oturdum.

Cevap kaplumbağa imiş. Ancak biz o hayvana köyde tosbağa hatta yumuşak g olmadan tosbaa diyorduk. Daha sonra, o hayvana ya da bir türüne tosbağa dendiğini de öğrenmiştim.

O olaydan sonra, sınıfta el kaldırmaktan çekinir oldum. Topluluklarda fikir beyan etmek benim için bir fobi haline geldi. Belki de hala bu fobim devam ediyor olabilir.

Nerede olursak olalım, karşımızdaki insanın fikirlerine, fikirlerini ifade ediş tarzına, kullandığı kelimelere saygı göstermemiz gerekiyor bence. Karşımızdaki küçük bir çocuk da olsa bir yaşlı da olsa... Karşımızdaki yanlış bir şey söylediğinde bile o yanlışa odaklanmaktansa niye o yanlışa düştüğü ile ilgilenmeliyiz.

Umarım doğru bir şekilde anlatabilmişimdir. Kendinize iyi bakın. Görüşmek üzere.

İmage: Pixabay

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
17 Comments
Ecency