CineTV Contest: Travelers

Hello everyone!

Watching TV series is one of my favorite activities, and ending TV shows -especially if it's a long-running one- makes me feel empty. I miss the characters or the stories they tell, even if they are fictional. What's sadder than the end of a story is the stories left unfinished. I'm sure we've all been disappointed by a TV show we've watched. Travelers is just one of the series that evokes these feelings in me but it is the most underrated series that I believe should be given a chance.

Dizi izlemek en sevdiğim aktivitelerden biri ve dizilerin bir sona ulaşması -özellikle uzun soluklu bir diziyse- bazen kendimi boşlukta hissetmeme neden oluyor. Kurgu olsalar dahi karakterleri veya anlattıkları hikayeleri özlemeye devam ediyorum. Bir hikayenin bitmesinden daha üzücü olanı ise hikayelerin yarım kalmasıdır. Eminim hepimiz izlediğimiz bir televizyon programı yüzünden hayal kırıklığına uğramışızdır. Travelers bende bu duyguları uyandıran dizilerden yalnızca biri; ancak aynı zamanda bir şans verilmesi gerektiğine en çok inandığım dizidir de.



Source: IMDB

Travelers is a 3 season sci-fiction series aired between 2016-2018. The lead stars are Eric McCormack, Mackenzie Porter, Jared Abrahamson, Nesta Cooper and Reilly Dolman. The story begins with the consciousness of the last survivors being sent hundreds of years from the future into the past, into people living in the 21st century. This team, called the Travelers, consists of a group of five people whose aim is to fix the disasters that caused the end of the world, change the future and save humanity. Throughout the series, we witness our lead team's efforts to save humanity by taking orders from a highly intelligent computer known as the administrator, and a series of problems that stand in their way.

Dizi 2016-2018 yılları arasında yayınlanan 3 sezonluk bir bilim kurgu dizisidir. Dizinin başrollerini Eric McCormack, Mackenzie Porter, Jared Abrahamson, Nesta Cooper, Reilly Dolman paylaşıyor. Hikayemiz hayatta kalan son insanların bilincinin yüzlerce yıl gelecekten geçmişe, yani 21. yüzyılda yaşayan insanların bedenine gönderilmesi ile başlıyor. Beş kişilik gruplardan oluşan ve Gezginler olarak adlandırılan bu ekiplerin amacı tabii ki dünyanın böylesine bir felakete sürüklenmesine neden olan olayları düzeltip geleceği değiştirmek ve insanlığı kurtarmak. Dizi boyunca baş ekibimizin yönetici olarak bilinen son derece zeki bir bilgisayardan emirler alarak insanlığı kurtarmak adına çabalamasına ve önlerine çıkan bir dizi soruna şahit oluyoruz.


img_9585.jpg
Source: IMDB

I know there are a lot of productions about traveling to the past; but Travelers's a series I enjoyed watching immensely. Tbh I was a little annoyed when they canceled the fourth season. Although I think there are small loopholes in the series, but in general, it was a series that I found quite successful.

Geçmişe yolculukla alakalı bir sürü yapım olduğunu biliyorum; ancak Travelers izlemekten aşırı derecede keyif aldığım bir dizi oldu. Bu nedenle dürüst olmak gerekirse dördüncü sezonu iptal etmelerine birazcık sinirlendim. Diziyle alakalı ufak tefek mantık hataları olduğunu düşünsem de geneline baktığımda oldukça başarılı bulduğum bir dizi oldu.


img_9587.jpg
Source: IMDB

One of my favorite and most interesting aspects of this series is that the journey to the past is not with the body, but only with the consciousness, because the consciousness transfer provided us with sections from the lives of the people used as the host, but also imposed restrictions on the travelers. They could not just waltz around and rush from task to task. We witnessed an extremely old man being trapped in the body of a seventeen-year-old teenager, or the Historian, who was extremely important to the team, intervene with his drug problem. In fact, we hung around on oddities such as the miraculous recovery of the consciousness of the woman in the character of a doctor after being transferred to a person with a mental disability. Details like these made the show more watchable for me. I found the stories of the characters equally successful. Although I had never watched any of the productions before, I had no difficulty in warming up to the actors or the characters they played.

Geçmişe yolculuğun bedenle değil de yalnızca bilinçle olması bu dizinin en sevdiğim ve de en ilginç yanlarından biri, zira bilinç transferi bize konak olarak kullanılan insanların hayatlarından kesitler sunarken aynı zamanda gezginlere de kısıtlamalar getirmiş oldu. Öyle ellerini kollarını sallayarak dünyada gezinip görevden göreve koşturamadılar. Fazlasıyla yaşlı bir adamın on yedi yaşında bir gencin bedenine hapsolduğuna ya da ekip için son derece önemli olan Tarihçi'nin uyuşturucu sorunu ile müdahale etmesine şahit olduk. Hatta doktor karakterindeki kadının bilincinin zihinsel engeli olan bir insana aktarıldıktan sonra mucizevi bir şekilde normale dönmesi gibi tuhaflıklar üzerinde dolanıp durduk. Bu gibi ayrıntılar benim için diziyi daha izlenebilir kıldı. Karakterlerin hikayelerini de aynı derecede başarılı buldum. Daha önce hiçbir yapımda izlemememe rağmen oyunculara ya da canlandırdıkları karakterlere ısınmak konusunda zorluk çekmedim.


img_9586.jpg
Source: IMDB

This is my entry to the CineTV Contest #14 - Your Favorite Underrated Tv Series. I hope you have a good time reading it and if you want to participate in this enjoyable contest, just clickt the link above. 👆
Until next time... Bye bye!

Bu, CineTV'nin yarışmasına katılım postumdur. Umarım okurken keyif alırsınız ve bu eğlenceli yarışmaya katılmak istiyorsanız yukarıdaki linke tıklamanız yeterli. Bir sonraki postta görüşmek üzere...

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
10 Comments