Lentil Patties Recipe - Mercimek Köftesi Tarifi [ENG - TR]

engaged! Kopyası 16.jpg

ENG
Hello Foodies!
I am here with the recipe of my childhood. I remember very well when I was 7-8 years old. My mother and neighbors used to do "Day". The day is something that our housewives organize around here.

What is a day?
Outside of their working lives, women gather together to have fun, socialize and keep close neighborly relations with each other. During these gathering days, they set some amount of money in order to invest and meet their financial needs. They do this once a month or once a week. This is something that depends entirely on their wishes. They take turns visiting each other. In whoever's house is to be gathered, everyone will give that person the amount of money or gold they determine. The host prepares tea and snacks for the guests.

Sometimes my mother took me to these "days". He would have to take on his insistence. I'd love to go there just for snacks. Cookies, cakes, meatballs would be a lot of food and I loved them very much. We even had a neighbor who had a delicious hand, and I would like to go to him the most. Childhood is here.

In these meetings, Lentil Meatballs were sometimes made.I also ate it with great pleasure. I thought of it today and wanted to do it. It was going to be a bit of a challenge, but I said, "Why wouldn't I do it?" I wanted to share this local recipe here. Let's get started then!

TR

Merhabalar.
Çocukluğumun tarifi ile karşınızdayım. 7-8 yaşlarımdayken çok iyi hatırlıyorum. Annem ve komşuları "Gün " yaparlardı. Gün bizim buralarda ev hanımlarının düzenlediği bir şey. Samimi komşular ile kadınlar bir gün belirliyorlar. Her gün farklı birisinde toplanır sohbet ederler.

"Gün" nedir?
Kadınlar çalışma hayatları dışında birbirleri ile dertleşip, eğlenmek, sosyalleşmek, komşuluk ilişkilerini yakın tutmak için bir araya toplanırlar. Bu toplanma günlerinde yatırım yapmak ve maddi ihtiyaçları karşılamak amacı ile bir miktar para belirlerler. Bunu ay da bir kere ya da hafta da bir kere yaparlar. Bu tamamen kendi isteklerine göre değişen bir şey. Sırayla birbirlerine misafirliğe giderler. Kimin evinde toplanılacaksa herkes o kişiye belirledikleri miktarda para ya da altın verir. Ev sahibi de gelen misafirlere çay ve yanında atıştırmalıklar hazırlar.

Bazen bu "günlere" annem beni de götürürdü. Daha zorunda ısrarlarım üzerine götürmek zorunda kalırdı. Oraya sırf atıştırmalıklar için gitmek isterdim. Kurabiyeler, kekler, köfteler bir sürü yiyecek olurdu ve ben bunları çok severdim. Hatta eli lezzetli olan bir komşumuz vardı en çok ona gitmek isterdim. Çocukluk işte.

Bu toplanmalarda bazen mercimek köftesi olurdu. Ben de büyük bir keyifle tüketirdim. Bugün bir den aklıma düştü ve neden yapmayayım ki dedim.
Dilerseniz yöremize ait bu güzel tarifin yapımına geçelim.

1.jpg

ENG

Malzemeler

1 cup red lentil, washed and drained
1,5 cup fine bulgur
3 cups water
1 onion, chopped finely
2 tbsp tomato paste
1tsb hot pepper paste
¼ cup olive oil (5tbsp)
½ tsp black pepper
1/3 tsp red pepper
3 tbsp salt
½ bunch fresh parsley, chopped finely
2 green onions, only green parts chopped finely
Lettuce leaves or lettuce
Lemon wedges

TR

Malzemeler

1 su bardağı kırmızı mercimek, yıkanıp süzülmüş
1,5 su bardağı ince bulgur
3 su bardağı su
1 adet soğan, ince doğranmış
2 yemek kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı acı biber salçası
¼ su bardağı zeytinyağı (5 yemek kaşığı)
1 çay kaşığı karabiber
1/3 çay kaşığı kırmızı biber
3 yemek kaşığı tuz
½ ince doğranmış taze maydanoz demet
2 yeşil soğan, sadece ince doğranmış yeşil parçalar
Lahana Yaprakları ya da göbek salata
limon dilimleri

20210225_133639.jpg

Let's add the red lentils to the pot of 3 glasses of water.

Kırmızı mercimekleri 3 bardak su dolu tencereye ekleyelim.

20210225_140654.jpg

Thin wheat

Cook until some water remains in it. Let the lentils soften and burst, but do not absorb all the water.

Mercimekler patlayana kadar pişirin ama suyu çok az kalmasına özen gösterin.

20210225_140720.jpg

When the lentils are cooked, turn off the heat. Then add the thin bulgur to the pot, mix and close the lid and let the bulgur swell for at least 10 minutes.

Mercimekler pişince ocağın altını kapatın. İnce bulguru ekleyin biraz karıştırın ve tencerenin kapağını kapatın. 10 dakika bulgurların şişmesini bekleyin.

20210225_140829.jpg

Fine bulgur will absorb water and swell. As you can see in the picture, there should be no water left.

İnce bulgur suyu emerek şişecektir. Resimde gördüğünüz gibi su kalmaması lazım.

cats.jpg

On the other hand, let's fry finely chopped onions in oil in a pan. When it turns pink, add the tomato paste. Let's roast it for a few more minutes.

Diğer yandan bir tavaya ince doğranmış soğanları yağda kavuralım. Pembeleşince salçaları ekleyelim. Bir kaç dakika daha kavuralım.

cats.jpg

Let's take the lentil mixture in a large bowl. I used a tray here. Then, let's add the tomato paste we roasted and knead it by hand. It should be warm to the ingredients. Do not let it cool down. While the kneading process continues, add the spices and knead again. Here you can taste the spices. I added a little more salt and a little oil. You can make additions according to your taste. The mixture should not be too dry.

Mercimek karışımını geniş bir kaba alalım. Ben burada tepsi kullandım. Ardından kavurduğumuz salçaları ekleyip elle yoğuralım. Malzemelere ılık olmalı. Soğumasına izin vermeyin. Yoğurma işlemi devam ederken baharatları ekleyelim ve tekrar yoğuralım. Burada baharatların tadına bakabilirisiniz. Ben biraz daha tuz ve çok az yağ ekledim. Siz damak tadınıza göre eklemeler yapabilirsiniz. Karışım çok fazla kuru olmasın.

20210225_145605.jpg

Finally, add the finely chopped green onions and parsley. Let's knead them all well again. (I don't like chopping parsley at all and I'm not good at slicing thin)

Son olarak ince doğranmış yeşil soğan ve maydanozları ekleyelim. Hepsini güzelce tekrar yoğuralım. (Ben hiç maydonoz doğramayı sevmiyorum ve ince dilimleme de başarılı değilim)

20210225_150446.jpg

We use lettuce or lettuce while serving and eating. Spread them on a plate.

Servis ederken ve yerken marul ya da göbek salata kullanırız. Bir tabağa bunları yayın.

20210225_150501tile.jpg

While you are shaping, take some of the meatballs in your palm and squeeze. Then release it again. After a few repetitions, you're ready! :) If the material sticks to your hand, you can prevent it from sticking by wetting your hand with water.

Serve lentil patties with lettuce / curl leaves or arugula and squeeze lemon over it and keep it in the fridge.

Şekil verirken elinize yapışırsa ellerinizi ıslatın bu şekilde daha kolay yapabileceksiniz.
Mercimek koftesini marul/kivircik yapraklari ya da roka ile ve uzerine limon sikarak ikram edin ve buzdolabinda saklayin.

20210225_160825.jpg

*Finally, our lentil meatballs are ready!

How should it be eaten?

20210225_151436.jpg

Tear off a piece of lettuce. Get the lentil patties on it.

Squeeze lemon juice on it. Then wrap the lettuce in lentil patties and bite.

The indispensable part of this meatball is lemon. Do not forget to squeeze a lemon.

20210225_151455.jpg

I've already bought a plate for myself. Bon Appetit!

Mercimek köftemiz hazır. Ben kendime bir tabak aldım bile. Afiyet olsun :)

20210225_154346.jpg

Love.

Thanks for supporting me..gif

hive.gif

Artwork By : @jesusmedit

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
9 Comments