Chickpea Chips Recipe(Healthy snack) - Nohut Cips Tarifi [ENG - TR ]

engaged! Kopyası 15.jpg

ENG

Hello.
I feel very good today. I hope you guys are feeling great like me. Tonight I take time for myself and plan a good movie night. I always want to have a snack while watching a movie. I usually eat chips, but tonight I want to have a healthy snack. For this, I wanted to prepare Chickpea Chips that I made in certain periods. If you are someone who can not give up snacks while watching something like me, this recipe is for you. At least it's a healthy snack.

TR

Merhabalar.
Bugün kendimi çok iyi hissediyorum. Umarım sizler de benim gibi müthiş hissediyorsunuzdur. Bu gece kendime vakit ayırıp güzel bir sinema gecesi planlıyorum. Film izlerken sürekli bir şeyler atıştırmak istiyorum. Genelde cips türü şeyler tüketirim ama bu gece biraz sağlıklı bir atıştırmalık tüketmek istiyorum. Bunun için de belli dönemlerde yaptığım Nohut Cips hazırlamak istedim. Benim gibi bir şeyler izlerken atıştırmalıklardan vazgeçemeyen birisiyseniz bu tarif size göre. En azından sağlıklı bir atıştırmalık.

1.jpg

Materials

 • 2 Cup Chickpeas
 • Cumin (1 spoon)
 • Turmeric (1 spoon but I put little)
 • Chili Pepper (1 spoon)
 • Salt (3 spoons - it's up to you)
 • Olive Oil (2 spoons)

Malzemeler

 • 2 Bardak Nohut
 • Kimyon (1 kaşık)
 • Zerdeçal(1 kaşık ama ben az koydum)
 • Pul Biber (1 kaşık)
 • Tuz (3 kaşık - tamamen size bağlı)
 • Zeytin Yağ (2 kaşık)

20210223_191745.jpg

ENG

I put the chickpeas in a bowl of water the night before and let them sit. The dried chickpeas we bought should be left in water overnight in order to cook properly and deliciously. Chickpeas, which swell as they stay in water, release toxic substances that cannot be digested by our stomach. In this way, chickpeas will be cooked faster. Leave the chickpeas overnight and pour the yellowed water into the sink as you start to prepare it the next day. Because chickpea juice contains serious poison. Instead, you shouldn't prepare your meal using fresh water.

TR
Nohutları bir gece önceden bir kase suya koyup beklettim. Kuru nohutların doğru ve lezzetli bir şekilde pişmesi için annelerimiz gibi her zaman bir gece önceden suya bırakılması gerekir. Suda bekleyip şişen nohut, beklettiğimiz suya midemiz tarafından sindiremediğimiz zehirli maddeleri bırakır. Nohutları bir gece bekletin ve ertesi gün hazırlamaya başlarken sararmış suyu lavaboya dökün. Çünkü nohut suyu ciddi anlamda zehir içerir. Bunu yerine taze su kullanarak yemeğinizi hazırlamasınız.

20210224_140746.jpg

ENG

After washing the chickpeas in clean water, add them to a deep pot. Let's boil it until it softens. I changed the water 2 times while I was boiling. As the water turned yellow, I poured it into the sink. I added clean hot water instead.

TR

Nohutları temiz suda yıkadıntan sonra derin bir tencereye ekleyelim. Yumuşayana kadar haşlayalım. Ben haşlarken 2 kere suyunu değiştirdim. Su sarardıkça onu lavaboya döktüm. Yerine temiz sıcak su ekledim.

20210224_153752.jpg

Strain the boiled chickpeas through a strainer. Let it cool down a little bit.

Haşlanan nohutları süzgeçle süzün. Biraz soğumzasına izin verin.

2.jpg

3.jpg

We mix the spices with oil. Then we blend it with chickpeas in a bowl. Make sure they mix well with each other.

Baharatları yağ ile karıştırıyoruz. Ardından bir kapta nohutlar ile harmanlıyoruz. Birbirlerine iyice karıştıklarından emin olun.

20210224_155140.jpg

Spread greaseproof paper on a baking tray. Pour the chickpeas into the tray and spread well. They should not overlap each other.

Fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Nohutları tepsiye dökün ve iyice yayın. Birbirlerinin üzerine gelmemesi gerekiyor.

20210224_155220.jpg

Throw the oven to 200 degrees and bake the chickpeas. I cooked it for 25 minutes because I like it a little crispy. If you wish, you can shorten the time and make a softer snack.

Fırını 200 dereceye atın ve nohutları pişirin. Ben biraz çıtır sevdiğim için 25 dakika pişirdim. Dilerseniz süreyi kısaltıp daha yumuşak bir atıştırmalık yapabilirsiniz.

20210224_164156.jpg
20210224_164202.jpg

My chickpea chips are ready!

Nohut ciplerim hazır!

20210224_164459.jpg

Notes;

 • You can change the spices according to your taste.
 • I recommend you to choose powdered spices instead of flaky spices such as thyme. In this way, spices adhere better to chickpeas.
 • Moreover, it is very low in calories compared to snacks or nuts taken from outside.
 • Chickpeas are a must-have legume in everyone's diet since they are a protein storehouse.

ENYOJ!

Notlar

 • Baharatları damak tadınıza göre değiştirebilirsiniz.
 • Pul şeklinde baharatlar yerine toz baharatları tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Bu şekilde ki baharatlar nohuta daha iyi yapışıyor.
 • Bakliyat yemeyi sevmeyen çocuklarınız varsa bunu mutlaya deneyin. Yanında da el yapımı portakal suyu verin. Bu ikiliyi çok seveceklerdir. En azından sağlıklı olduğu için sizin de içiniz rahat edecektir.
 • Dışarıdan satın alınan çerezlere kıyasla daha az kalorilidir.
 • Protein deposu olduğu için tüketilmesi gerekir.

Afiyet Olsun!

20210224_164509.jpg

Now that I have provided healthy snack recipes, I can start watching movies. Actually, I witnessed a few people talking on the discord channel of OCD the other day. They were talking about a TV series called Russian Doll on Netflix. I'm thinking of starting this series tonight. If I don't like the TV series Russian Doll. I will watch the TV series Prison Break, which I watched for the millionth time and never get tired of watching. I love watching TV series and movies. If you have suggestions, you can leave them in the comment section. Science fiction, animation, historical war movies are my favorites. I expect you to share with me the TV series and movies you like and that everyone should watch.

Stay with love and health.

Sağlıklı atıştırmalık tarifleri verdiğime göre artık film izlemeye başlayabilirim. Aslında geçen gün OCD'nin discord kanalında bir kaç kişinin konuşmalarına şahit oldum. Netflix'te bulunan Russian Doll isimli bir tv dizisinden bahsediyorlardı. Bu gece bu diziye başlamayı düşünüyorum. Eğer Russian Doll isimli tv dizisini beğenmezsem. Milyonuncu kez izlediğim, izlemekten hiç bıkmadığım Prison Break dizisini tekrar izleyeceğim. Dizi ve film izlemeyi çok seviyorum. Önerileriniz var ise yorum kısmına bırakabilirsiniz. Özellikle bilim kurgu, animasyon, tarihi savaş filmleri favorimdir. Beğendiğiniz ve mutlaka herkes izlemeli dediğiniz dizi ve filmleri benimle paylaşmanızı bekliyorum.

Sevgilerle. Sağlıkla kalın!

hive.gif

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
17 Comments