HiveStats 14 Days Progress - May 2022 [ENG-TUR]

This is my second 14 Days Progress post. As I have said before, Account Progress post has been one of my favourite posts I like to share very much on HIVE. I hope that I will be able to share it once in every 14 days as well. Thus, I don't need to wait for a month to share this kind of post I like.

Bu benim ikinci 14 günlük Hesap Gelişim yazım. Hesap Gelişim yazısı, HIVE'de paylaşmayı en çok sevdiğim yazılardan biri olduğunu söylemiştim. Umuyorum ki 14 günde bir de Hesap Gelişim yazılarımı paylaşabileceğim. Böylelikle, bu sevdiğim yazı türünü paylaşmak için bir ay beklememe gerek yok.

HIVE has been an addiction for me. The more I have spare time the more I try to be online on HIVE by posting, upvoting and commeting on posts thanks to @ecency DApp.

HIVE benim için artık bir bağımlılık haline geldi. Ne kadar çok boş zamanım olursa, @ecency uygulaması sayesinde post paylaşarak, oy vererek ve paylaşımlara yorum yazarak HIVE'de o kadar çok aktif olmaya çalışıyorum.

If you also want to analyze your stats on HIVE Blockchain, just write your account name on https://hivestats.io/, all is collected in one page.

Siz de HIVE Blokzincirinde verilerinizi analiz etmek istiyorsanız, hesap adınızı buraya https://hivestats.io/ yazmanız yeterli, herşey tek bir sayfada toplanmıştır.

20220516_124534.jpg
Taken from https://hivestats.io/

Here is the some data that was collected from HiveStats for the first 14 days of May:

I received 2.74 HIVE from Curation Rewards, 9.85 HIVE and 6.73 HBD from Author Rewards, also 1.87 HBD interest payout from Savings in the first 14 days of May. Except HBD interest payout, all the earnings decreased compared to the previous post. APR rate declined to %7.72. Those who save HBD in savings, will get much more HBD interest payout in coming days thanks to the increased interest rate from %12 to %20. Despite the reduced HBD earnings from rewards pool, I will continue to save HBD some more time.

Mayıs ayının ilk 14 günü için HiveStats'dan alınan bazı veriler şöyledir:

Mayıs ayının ilk 14 gününde 2.74 HIVE Kürasyon gelirlerinden, 9.85 HIVE and 6.73 HBD Yazar gelirlerinden, 1.87 HBD Faiz gelirinden elde ettim. Bir önceki yazıma kıyasla HBD Faiz gelirleri dışındaki tüm gelirler azalmış. Yıllık kürasyon getiri oranı ise %7.72'ye gerilemiş. Faiz oranının %12'den %20'ye arttırılması sayesinde, HBD'yi birikim hesabında tutanlar ilerleyen günlerde daha fazla HBD faiz geliri elde edecektir. Ödül havuzundan HBD kazanımlarının azaltılmasına karşın, HBD biriktirmeye bir süre daha devam edeceğim.

My first goal is to reach 1000 HP milestones on HIVE. I reached 62 reputation in March and the next phase is to reach 63 reputation. I have increased my HIVE Power to 881 HP and my reputation to 62.9 as of today.

HIVE'deki ilk hedefim 1000 HP gücüne ulaşmak. Mart ayında 62 repütasyona ulaştım ve bir sonraki adım ise 63 repütasyona ulaşmak. Bugün itibariyle HIVE Oylama gücümü 881 HP'ye, repütasyonumu ise 62.9'ye yükselttim.

I have been active almost everyday on HIVE since August 2021. 2021 was the year in which I shared the most posts, read the most posts, upvoted the most posts, received the most upvotes, commented on the most posts, and received the most comments on HIVE. I hope that I will realize much more and reach my goals in 2022.

2021 Ağuston ayından itibaren hemen hemen hergün HIVE'de aktifim. 2021 yılı, HIVE'de en çok yazı paylaştığım, en çok yazı okuduğum, en çok paylaşıma oy verdiğim, en çok oy aldığım, paylaşımlara en çok yorum yaptığım ve en çok yorum aldığım yıl oldu. Umarım 2022 yılında daha fazlasını gerçekleştirip hedeflerime ulaşacağım.

I would like to thanks @LeoFinance team for the contributions to HiveStats. Hope to see you in the next monthly progress post.

Thanks for reading.

HiveStats'a katkılarından dolayı @Leofinance ekibine teşekkür ederim. Bir sonraki aylık gelişim yazısında görüşmek üzere.

Okuduğunuz için teşekkür ederim

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
9 Comments