Netflix's new series Yakamoz S245 review - Universe Into the night (EN-TR)

Hello to everyone. I watch whatever is on Netflix. I've watched every good TV show and movie. I can't find anything to watch anymore. The new seasons of my favorite TV series are also coming out very late.
Today we are going to review a popular Netflix series. Yakamoz S245. It has just been released on Netflix and has become very popular. It will be familiar to those who watch Into the night. Because it is a series that takes place in the same universe as Into the night. I had watched Into the night before. I liked it a lot. We had started watching The Rain series, which is also similar to this series, and we stopped because we got bored. That's why I liked Into the night. It was a gripping series. I was very happy when I saw that Yakamoz S245 is a series set in the same universe and I watched it with excitement.

TR
Herkese merhaba. Netflix'te ne varsa izliyorum. Güzel olan her diziyi, filmi izledim sayılır. Artık izleyecek bir şey bulamıyorum. Sevdiğim dizilerin de yeni sezonları çok geç çıkıyor.
Bugün popüler olan bir Netflix dizisini inceleyeceğiz. Yakamoz S245. Netflix'te yeni yayınlandı ve çok popüler oldu. Into the night dizisini izleyenler için tanıdık gelecektir. Çünkü Into the night dizisi ile aynı evrende geçen bir dizi. Ben Into the night dizisini daha önce izlemiştim. Çok beğenmiştim. Yine bu diziye benzer The rain dizisini daha önce izlemeye başlamıştık ve çok sıkıldığımız için bırakmıştık. O yüzden ben Into the night dizisini sevdim. Sürükleyici bir diziydi. Yakamoz S245 dizisinin de aynı evrende geçen bir dizi olduğunu görünce çok sevindim ve heyecanla izledim.


image source

Kivanc Tatlitug plays the lead role. I also like Ertan Saban very much. I was very happy to see him on the show. I think it was a good choice of player. The female lead is also an actress I love.

TR
Başrolde Kıvanç Tatlıtuğ oynuyor. Ben Ertan Saban'ı da çok severim. Dizide onu da görünce çok sevindim. Başarılı bir oyuncu seçimi olduğunu düşünüyorum. Kadın başrol de sevdiğim bir oyuncu.


image source

I liked the series in general. I will talk about it without giving spoilers. As soon as the sun rises, it kills all people. Life on earth is almost destroyed due to the error in the sun. It harms not only living things, but also many things. There were people trying to get out of this situation with a passenger plane in the series Into the night. In the Turkish TV series S245, they are protected from the sun by a submarine vehicle.

TR
Diziyi genel olarak sevdim. Konusundan spoiler vermeden bahsedeceğim. Güneş doğduğu anda tüm insanları öldürüyor. Güneşte oluşan hatadan dolayı dünyadaki canlılık neredeyse yok oluyor. Sadece canlılara değil birçok şeye de zarar veriyor. Into the night dizisinde bir yolcu uçağı ile bu durumdan kurtulmaya çalışan insanlar vardı. Türk dizisi olan S245'te ise denizaltı aracı ile Güneşten korunuyorlar.


image source

There were also a few parts I didn't like. I think they showed the naval soldiers a little bad in the series. It's a series after all, but people are surprised. I thought in a few places that it wouldn't be that much. Of course, there is an unusual situation. There are bad people too. That's why I said it could be and continued to watch.

TR
Sevmediğim birkaç kısım da oldu. Dizide deniz askerlerini bence biraz kötü göstermişler. Sonuçta bir dizi ama insan şaşırıyor. Bu kadar da olmaz diye düşündüm birkaç yerde. Tabi olağandışı bir durum var. Kötü insanlar da var. O yüzden olabilir deyip izlemeye devam ettim.


image source

The series is on air with its first season. In the second season, they will merge with the TV series Into the night. I don't know if there will be a complete merger with Yakamoz series or if there will be a merger in some episodes. I would be very happy if there is a joint production. Because as I said, I loved Into the night. It would be great to watch the two of them together.

TR
Dizi ilk sezonuyla yayında. İkinci sezonda Into the night dizisiyle birleşecekler. Yakamoz dizisiyle tam bir birleşme mi olacak yoksa bazı bölümlerde mi birleşme olacak bilemiyorum. Ortak bir yapım olursa çok mutlu olurum. Çünkü dediğim gibi Into the night dizisini çok sevdim. İkisini bir arada izlemek çok güzel olacak.


image source

Those who haven't watched yet can start watching. I think you will like it. But if you haven't, I think you should watch Into the night first and then Yakamoz S245.
I didn't mention many things to avoid spoilers. That's it for now. 😊 Thanks for reading. See you later. 🤗🌸

TR
Henüz izlemeyenler izlemeye başlayabilirler. Seveceğinizi düşünüyorum. Ama bence izlemediyseniz önce Into the night dizisini sonra Yakamoz S245'i izleyin.
Spoiler vermemek için birçok şeyden bahsedemedim. Şimdilik bu kadar olsun. 😊 Okuduğunuz için teşekkürler. Görüşürüz. 🤗🌸

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now